• Odbierz prezent
Nie ma już śladu po spadkach euro. Kurs dolara przekroczył 3.97 PLN. Chwilowy flash crash na franku
fot. freepik.com

Bardzo ciekawie prezentują się ostatnie dni marca na rynku Forex. Kursy walut ulegają bardzo dynamicznym zmianom. Dla inwestorów krótkoterminowych część z tych zmian może być ciężka do wykorzystania. W południe na sesji wtorkowej doszło do silnej, ale krótko trwającej przeceny. Takim wahaniom uległ kurs euro oraz kurs franka. Kurs euro zanurkował w 15 minut o 3 grosze, natomiast frank o 2,5 grosza. Po tych spadkach nie ma już jednak śladu. Dla analityków technicznych może być to sygnał do kontynuacji tendencji wzrostowej. Polski złoty w 2021 roku na ten moment należy do najsłabszych walut na świecie. Czy taki trend się utrzyma?

Kurs euro z powrotem powyżej 4 złotych i 65 groszy

Dla pary walutowej EUR/PLN niezwykle ważnym poziomem są okolice 4.65. Spadek poniżej tego poziomu dla spekulantów mógł stanowić istotny sygnał do spadków. Niestety osoby, które uwierzyły w ten scenariusz mogą liczyć straty. Zaledwie 3 godziny trwało odrabianie strat po chwilowej dynamicznej korekcie. To kolejny istotny sygnał, który może zwiastować dalszą aprecjację euro względem złotego. W trakcie poniedziałkowego spotkania live na kanale FXMAG informowaliśmy o tym, że przynajmniej na razie nie możemy liczyć na jakiekolwiek zmiany w polityce monetarnej realizowanej przez RPP. Niektórzy członkowie rady informują nawet o tym, że według ich oceny jest przestrzeń do kolejnej obniżki stóp procentowych. Byłaby to dla polskiej gospodarki sytuacja bez precedensu, bo już teraz notujemy rekordowo niski poziom tego jakże istotnego parametru.

Drogi dolar przełoży się na wzrosty cen surowców

Słaby złoty to z perspektywy klasy średniej w Polsce miecz obosieczny. Z jednej strony sprzyjaj eksportowi, ale z drugiej jest czynnikiem inflacjogennym. Lada moment przełamany zostanie poziom 4 złotych. Kolejnymi poziomami są okolice 4.10, a następnie 4.30 PLN. Gdyby zrealizował się czarny scenariusz dla kursu euro (dojście w okolice 5 złotych) to kurs dolara nie powinien mieć problem z poprawieniem rekordowego odczytu.

Kurs funta kształtuje lokalny wierzchołek?

Ciekawie prezentuje się sytuacja pary walutowej funt do złotego. Sesja poniedziałkowa przyniosła ponad 1% wzrosty, a momentami funt oscylował w granicach 5.48 PLN. Wtorek przynosi względną stabilizację kursu funta, ale o niedźwiedzich przesłankach jeszcze nie możemy mówić. Dolar po 4 złote, funt po 5.50 PLN i euro w okolicach 4.70 to dla wielu analityków realny scenariusz na koniec marca.

Notowania: Kurs euro do złotego EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk