• Odbierz prezent
Nie daj się oszukać na sms od Poczty Polskiej

5 lipca Poczta Polska zamieściła na swej stronie internetowej ostrzeżenie przed oszustwem. O sprawie poinformowała także PAP. Jak wyglądają szczegóły? Na co należy uważać?

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

W swym komunikacie Poczta Polska poinformowała, że cyberprzestępcy wysyłają na losowe numery telefonów wiadomości SMS, w których podszywają się pod Pocztę Polską. Rozsyłane przez oszustów wiadomości zawierają w treści informację o wstrzymanej przesyłce. Aby dostawa została zrealizowana, klient jest proszony o dokonanie wpłaty o różnej, niewielkiej wysokości (np. 1,40 zł) za pośrednictwem linku zamieszczonego w wiadomości. Podany link kieruje do podstawionej fałszywej strony podobnej do strony prawdziwego pośrednika w płatnościach, gdzie wybiera swój bank. Wówczas klient jest kierowany na stronę banku, która jest również fałszywa. W takich przypadkach klient jest przekonany,  że loguje się na stronę swojego banku, jednak link w adresie jest inny niż adres banku. Następnie klient definiuje osobę do której ma zostać przelana kwota i zatwierdza przelew kodem, który otrzymał smsem. Tymczasem kod jest widoczny dla złodzieja, ponieważ strona jest sfałszowana i każda operacja wykonywana na stronie jest monitorowana w czasie rzeczywistym. Ostatecznie kwota, którą klient ma zapłacić, nie jest równoważna z kwotą znajdującą się w otrzymanym smsie (1,40 zł), może być nawet o kilkaset razy wyższa.

Poczta Polska zwróciła uwagę, że na tego rodzaju atak najbardziej narażone są osoby, które dopiero złożyły zamówienie i oczekują na przesyłkę. Dodano, że „wysyłany przez przestępców SMS jest podpisany nazwą +Poczta Polska+, a w telefonie fałszywa wiadomość wyświetli się pod prawdziwymi SMS-ami otrzymanymi od Poczty Polskiej".

Poczta Polska w swym komunikacie przypomniała, że nie wysyła smsów o potrzebie dokonania dodatkowej płatności w celu otrzymania przesyłki. Należy więc zachować czujność i uważnie czytać otrzymane wiadomości oraz zawarte w nich linki.

 

Poczta Polska jest największym operatorem na polskim rynku. Obejmuje ponad 7500 placówek, filii i agencji pocztowych.  Zatrudnia ponad 80 tysięcy pracowników. Jest to firma o ponad 460-letniej tradycji.

 

Czytaj także: Uwaga na wirus atakujący klientów BitBay, banków i portfele kryptowalutowe!

Od początku czerwca ma miejsce zmasowany atak wirusów wysyłanych na skrzynki e-mailowe w postaci załączników do wiadomości, które mogą doprowadzić do utraty środków m.in. klientów giełdy kryptowalut BitBay, wybranych banków oraz posiadaczy niektórych software’owych portfeli kryptowalut.   Niebezp.. Czytaj
Uwaga na wirus atakujący klientów BitBay, banków i portfele kryptowalutowe!


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk