• Odbierz prezent
Nie daj się oszukać na słaby kurs dolara, euro, funta i franka w kantorze w ten weekend! Sprawdź aktualne kursy walut przed wymianą

Kurs euro w ten weekend zatrzymał się na 4,465 złotego. Za dolara amerykańskiego musimy "prawie" płacić 4,00 złote. "Prawie" specjalnie umieściłem w cudzysłowiu, ponieważ w kantorach stacjonarnych poziom 4,00 złotego za dolara jest już przekroczony. Osoby wymieniające dolara muszą zapłacić w wybranych kantorach nawet 4,04 złotego! Jeżeli potrzebujesz wymienić w najbliższy weekend polskiego złotego na jedną z czterech głównych walut zapraszam na moje krótkie podsumowanie kursów walut: dolara, euro, funta i franka szwajcarskiego.

Przelicz swoje pieniądze w kalkulatorze walutowym!

Poniższy materiał przeczytasz w maksymalnie 3 minuty. Co w nim znajdziesz?

  • aktualne kursy średnie NBP dolara, euro, funta i franka,
  • wykresy dzienne wszystkich wspomnianych kursów walut,
  • szacunkowe optymalne kursy skupu i sprzedaży USD, EUR, GBP oraz CHF w kantorach stacjonarnych,
  • krótką analizę techniczną każdej z wymienionych par walutowych

Za nim przejdziesz do dalszej lektury zachęcam Cię do sprawdzenia krótkiego felietonu, w którym zastanawiamy się czy i dlaczego kurs dolara podskoczy do 5 złotych.

Kurs euro nadal mocny

Jak wspomniałem na samym początku kurs euro kształtuje się na poziomie 4,465 złotego (patrz poniższy wykres kursu euro). Dokładnie rzecz ujmując jest to kurs zamknięcia z piątku wieczora. Oznacza to dla nas, że w kantorach stacjonarnych możemy liczyć na widełki cenowe 4,43 - 4,5 zł, w których powinny zawierać się optymalne kursy skupu i sprzedaży euro przez kantor stacjonarny.

Wykres kursu euro na interwale dziennym
Wykres kursu euro na interwale dziennym

Kurs dolara wraca do 4,00 złotego!

Na fali rosnącego niepokoju na rynkach światowych i europejskich również umacnia się dolara amerykański, który uznawany jest za jedną z bezpieczniejszych walut światowych. Dokładnie kurs dolara zamknął sie w piątek wieczorem na poziomie 3,994 złotego. W tym przypadku znaczy to że DOBRY kantor stacjonarny będzie:

  • skupował dolara amerykańskiego po cenie nie niższej niż 3,965 złotego,
  • sprzedawał dolara amerykańskiego po cenie nie większej niż 4,025 złotego.

Jak spojrzymy na wykres kursu dolara widzimy, że zbliżyliśmy się do średniej kroczącej, co może oznaczać, że w najbliższych dniach możemy mieć odbicie od tej linii (czerwona ciągła linia na wykresie USD/PLN). W przypadku przebicia w górę kurs dolara może poszybować nawet do 4,10 zł.

Wykres kursu dolara na interwale dziennym
Wykres kursu dolara na interwale dziennym

Kurs funta szterlinga GBP/PLN najsłabszy od marca

Kurs funta brytyjskiego nie odbija się w górę jak euro czy dolar. Kształtuje się obecnie na poziomie 4,93 złotego. Jest to poziom, który wcześniej obserwowany był w drugiej połowie marca tego roku. Jeżeli chcesz wymienić funta brytyjskiego w kantorze wówczas możesz oczekiwać:

  • ceny skupu funta szterlinga nie większej niż 4,97 zł,
  • ceny sprzedaży funta szterlinga nie niższej niż 4,90 zł.

Wykres kursu funta szterlinga na interwale dziennym
Wykres kursu funta szterlinga na interwale dziennym

Kursy średnie NBP. Kurs dolara, euro, funta i franka

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara

USD/PLN

3,9741 zł

15:31 20 czerwca

Kurs euro

EUR/PLN

4,4573 zł

15:31 20 czerwca

Kurs funta

GBP/PLN

4,9328 zł

15:31 20 czerwca

Kurs franka

CHF/PLN

4,1811 zł

15:31 20 czerwca

Tabela. Kursy walut NBP dolara, euro, funta i franka na sobotę , pochodzą z tabeli A nr 118/A/NBP/2020

Kurs franka wystrzelił w górę na 4,20 zł

Kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN od dwóch tygodni rośnie. Na ten weekend cena zatrzymała się na 4,194 złotego. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zobaczymy franka szwajcarskiego CHF powyżej 4,20 zł. Tymczasem w kantorze stacjonarnym (dobrym kantorze) ceny skupu i sprzedaży powinny kształtować się następująco: skup po cenie nie niższej niż 4,165 zł oraz sprzedaż po cenie nie wyższej niż 4,225 zł.

Wykres kursu franka szwajcarskiego

Na poniższym wykresie dziennym kursu franka widzimy, że jest on obecnie w silnym trendzie wzrostowym. Ruchy w górę są tak silne, że cena CHF/PLN przy ostatniej korekcie spadkowej nie doszła nawet do linii trendu wzrostowego. Jeżeli w najbliższych tygodniach będziemy mieć słabe odczyty makro oraz złe informacje gospodarcze z Europy oraz całego świata wóczas możemy się spodziewać ataku kursu franka nawet na poziom 4,40 złotego.

Wykres kursu franka szwajcarskiego na interwale dziennym
Wykres kursu franka szwajcarskiego na interwale dziennym

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk