• Odbierz prezent
(Nie) Bezpieczne przystanie - fakty i mity o safe haven

‘Bezpieczne przystanie’ to określenie, które zapewne słyszymy i którego używamy bardzo często. Dla spekulantów stanowią one świetny cel w przypadku wzrostu niepewności na rynkach. To sprawia, że czasem zapomina się o ich prawdziwej funkcji. Czym zatem są, a czym nie są aktywa safe haven?

 

Pojęcie bezpiecznych przystani wykształciło się raczej na poziomie praktyki rynków finansowych, a nie ich teorii, stąd nie można powiedzieć, że jest to zagadnienie czysto naukowe. Z tego względu nie sposób przytoczyć jasnej i precyzyjnej definicji ‘bezpiecznej przystani’. To z kolei sprawia, że w zasadzie bezpieczną przystanią możemy nazwać każde aktywo, które handlowane jest na rynkach finansowych – wystarczy przyjąć tylko odpowiednie założenia. Potrzebujemy więc pewnych kryteriów, które będą konieczne, by dane aktywo mogło zyskać miano bezpiecznej przystani.

Jeśli sformułowanie ‘bezpieczna przystań’ weźmiemy dosłownie, to będzie ono oznaczało miejsce, w którym można schronić się przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami. Przenosząc to na grunt rynków finansowych będzie to więc oznaczało miejsce (rynek), w którym inwestorzy będą mogli zabezpieczyć swój kapitał przed niebezpieczeństwem. Tym niebezpieczeństwem jest wzrost zmienności, czyli ryzyka inwestycyjnego.

 

Zabezpieczenie przed ryzykiem

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk