Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

Nie bądź świnią (na rynku)

trader, inwestor, wall street
Z artykułu dowiesz się:
- Jak nie być 'świnią' na rynku

NIAL FULLER - Stop Trading Like a Pig

 

Jak myślisz, kim jesteś na rynku? Niedźwiedziem, bykiem czy świnią? Jeśli nie rozumiesz o czym mówię, to prawdopodobnie jesteś świnią i tracisz pieniądze.

Jak mówi stare porzekadło na Wall Street, „Byki zarabiają, niedźwiedzie zarabiają, a świnie idą na rzeź.” To swego rodzaju ostrzeżenie dla traderów i inwestorów przed zbytnią chciwością i niecierpliwością. Brzmi to jak oczywistość, jednak jest to trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Nie tak łatwo jest zablokować wpływ własnej chciwości na podejmowanie decyzji na rynku.

Omówię dzisiaj w jaki sposób rynek wymierza karę za chciwość, czyli „bycie świnią”, a także przedstawię parę sposobów na wyzwolenie się spod jej kontroli. Więc jeśli nie chcesz zostać „zarżnięty”, zapraszam dalej.

 

Jesteś bykiem, niedźwiedziem czy świnią?

Traderzy grający zgodnie z trendem, niezależnie od tego czy jest on rosnący czy spadkowy, jeśli tylko unikają pułapki over-tradingu, zwykle zarabiają pieniądze. Problemy pojawiają się gdy starają się grać przeciwko trendowi. Łatwo wpaść w tę pułapkę jeśli nie potrafisz ustalać trendu. Ale nawet gracze, którzy doskonale wiedzą jak to robić, czasem decydują się na taką grę i robią to zbyt często. W efekcie wpadają w over-trading i stają się „świnkami”. 

Twoim celem powinno być bycie bykiem albo niedźwiedziem. By to osiągnąć powinieneś  trzymać się  gry zgodnej z danym trendem.

Przykładowo: jeśli na danym rynku jest jasno określony trend, powinieneś handlować tylko zgodnie z jego kierunkiem, oraz ignorować wszystkie sygnały z nim niezgodne, które ci się wydaje, że widzisz. Powinieneś to robić tak długo, aż stanie się kompletnie jasne, że trend już nie obowiązuje. 

Więc jeśli rynek jest w trendzie wzrostowym, szukasz wyłącznie sygnałów price action na kupno, najlepiej na ważnych poziomach. Jeśli będziesz chciał łapać wszystkie korekty grając przeciwko niemu, staniesz się „świnią" i stracisz pieniądze. To bardzo zły pomysł. Bądź cierpliwy i czekaj na dobry moment na wejście zgodne z sentymentem rynku, a jeśli takowy nie pojawi się przez tydzień lub dwa, to po prostu zrezygnuj z handlu na danym instrumencie. Pamiętaj: lepiej zrezygnować z wejścia niż stracić pieniądze!

 

Złe wyobrażenie o tradingu

Świnie mają złe wyobrażenia na temat tradingu. Myślą, że błyskawicznie staną się bogate. I chociaż wiele innych stron i usług reklamujących się w Internecie może kusić wizją szybkiego zarobku, to zawsze stawiałem sprawę jasno: to nie jest możliwe. Co więcej, jeśli naprawdę wierzysz, że rynek może cię bardzo szybko zamienić w bogacza, to pozwól, że uchronię cię przed stratą tysięcy dolarów: Zatrzymaj się, przestań w tej chwili czytać ten artykuł, a przede wszystkim, skończ z tradingiem. Na zawsze. Tak będzie lepiej. Próby szybkiego zarobku na rynku kończą się zawsze jeszcze szybszym wyzerowaniem konta. 

Nie zrozum mnie źle, nie chcę cię zniechęcić do tradingu, tylko jestem z tobą kompletnie szczery. A uwierz, że w tym biznesie nie znajdziesz za dużo szczerych opinii. Traderzy, którzy nie starają się ułożyć pokera w każdym rozdaniu (bo nie są chciwi), ostatecznie kończą z zyskiem na koncie. Jednak jeśli będziesz się zachowywał jak „świnia”, starał się wyrwać każdego pipsa na nawet najmniejszym drgnięciu świeczki, skończysz jak wielu przed tobą: uzależniony od tradingu, rozemocjonowany, a ostatecznie spłukany.

 

Nie ścigaj zająca który już uciekł

Jeśli przegapiłeś dobry setup, nie rzucaj się za nim w „pogoń”. Zaakceptuj to i czekaj na inną okazję, Jeśli za późno wejdziesz w pozycję, będziesz zmuszony do ustawienia szerszego stop lossa, oraz zwiększa się szansa na to, ze rynek pójdzie w przeciwnym kierunku wkrótce po twoim wejściu. 

Taki pościg także jest przejawem chciwości. Nie da się zarobić na każdym ruchu i sygnale, to jest fakt który musisz zaakceptować. Trading nie polega na chwytaniu KAŻDEGO ruchu, zresztą i tak niemożliwe jest zarabianie na czymś takim. Jedyne czego potrzebujesz, to jedna albo dwie udane pozycje miesięcznie, by na koniec miesiąca wyjąć z konta ładny zarobek. Oczywiście, jeśli masz niewielkie konto, to nawet dwa bardzo duże zarobki w pipsach nie przełożą się na dużą ilość gotówki, co utrudnia całą sprawę. Jednak jeśli masz małe konto, to i tak twoim głównym celem nie powinno być zarabianie pieniędzy, a nauka jak w prawidłowy sposób należy handlować na rynku. W ten sposób w ostatecznym rozrachunku zarobisz najwięcej.

 

Czytaj również: Czy potrzebujesz odwyku od rynku?

 

Najprostszy przykład handlowania jak świnia

Jest bardzo prosty i oczywisty, ale należy o nim wspomnieć, skoro już rozmawiamy na temat chciwego grania i handlowania jak „świnia”: jeśli ryzykujesz więcej pieniędzy niż jesteś gotowy stracić, to zachowujesz się jak świnia i ostatecznie ucierpisz na skutek dużej straty, która będzie pierwszym krokiem do spalenia konta.

To najprostszy przykład świniej chciwości. Jeśli nie jesteś w stanie się zdyscyplinować choćby na tyle, by przestrzegać założonego poziomu ryzyka na pozycję z którym czujesz się komfortowo, nie nadajesz się na tradera. Dobrym wskaźnikiem na to, czy przestrzegasz tej zasady jest to, czy dobrze się wysypiasz pomimo otwartej pozycji na rynku. Jeśli nie, oraz czujesz potrzebę ciągłego sprawdzania jej stanu na ekranie telefonu podczas gdy powinieneś był spać, to jasnym jest, że powinieneś zmniejszyć poziom ryzyka. Tylko traderzy stosujący odpowiednie zarządzanie ryzykiem (rozsądne, nie chciwe) zarabiają pieniądze.

 

Podsumowanie

Jak widzisz, chciwość zabija. Potrafi odebrać wszystkie zarobki tradera przez zmuszenie go do działania w pośpiechu. Najlepszym traderem zostaje osoba, która jest elastyczna intelektualnie i wręcz zimna w swoich analizach rynkowych. Jak to kiedyś powiedział Warren Buffet, „czynnikiem decydującym o sukcesie inwestora nie jest jego inteligencja, lecz temperament”. Innymi słowy, jeśli grasz jak świnia, nigdy nie będziesz osiągał sukcesów na rynku.

 

Tłumaczenie Mateusz Wieczorek

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać pełen dostęp do zasobów portalu oraz 1 nr magazynu FXMAG za darmo!