• Odbierz prezent
Prosty trik, który natychmiast uczyni Cię lepszym traderem

Co jeśli powiedziałbym Ci, że możesz stać się znacznie lepszym traderem od następnego tygodnia? Prawda jest taka, że możesz i masz nad tym pełną kontrolę. Musisz jedynie zdecydować, że zmienisz sposób swojego myślenia o tradingu i obecny sposób zachowania się na rynku. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swoich rezultatów, to czas na to, aby coś zmienić, prawda?

 

Najczęstszym powodem tego, że traderzy nie są w stanie wspiąć się na szczyt “tradingowej góry” jest to, że tkwią oni w niekończącym się cyklu otwierania pozycji, obsesyjnego obserwowania ceny instrumentów na których handlują i manewrowania przy swoich zleceniach, gdy pozycje są już otworzone, na skutek czego przeważnie zamykają oni pozycję zbyt wcześnie lub zbyt późno.

Ci traderzy wiedzą instynktownie, że handlują zbyt dużymi rozmiarami. Takie postępowanie sprawia, że większość ludzi uzależnia się od obserwowania rynku; nie są w stanie przestać myśleć o pozycjach do momentu, w którym zostaną one zamknięte. Czy zdarzyło Ci się kiedyś gorączkowo sprawdzać kurs na telefonie lub komputerze w czasie dnia lub budzić się w środku nocy i myśleć o swoich zagraniach czując, że musisz sprawdzić obecny zysk / stratę?

Ten destruktywny nawyk szybko staje się poważnym problemem, który ostatecznie doprowadzi tradera do upadku - zarówno finansowego, jak i psychicznego.

 

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

Dlaczego traderzy wpadają w tę spiralę destrukcji?

Dlaczego tak wielu traderów wpada w ten destrukcyjny cykl martwienia się swoimi zagraniami? Są trzy główne powody:

  • Handlowanie rozmiarem pozycji, który jest zbyt duży, co sprawia, że trader zbyt bardzo przejmuje się straceniem zaryzykowanych pieniędzy (na stratę których nie może sobie pozwolić)
  • Wielu ludzi rozpoczyna handel na rynkach bez wcześniejszego przygotowania się i nabycia odpowiednich umiejętności lub nastawienia psychicznego. Zachowują się oni na rynku jak hazardziści, którzy wchodzą za wszystko tak, jak przy stole w kasynie.
  • Uzależnienie od tradingu - wielu traderów to utalentowani analitycy techniczni, ale po prostu nudzą się w życiu i spędzają całe dnie i noce na obserwowaniu wykresów w poszukiwaniu rozrywki. Ich mózgi są uzależnione od dawek dopaminy, które uwalniają się wraz z otworzeniem każdej pozycji

 

Tak jak każdy, kto czyta moje artykuły zapewne wiesz, że często mówię o tym jaki jest cel tradera - otworzenie pozycji i nie myślenie o niej wtedy, gdy nie jest to potrzebne. Ustaw parametry zlecenia, a następnie odejdź od wykresów i zapomnij o swoich pozycjach. Pozwól na to, aby rynek robił swoje. Jeśli jesteś na rynku w celu skorzystania z ruchu cen, to nie przeszkadzaj rynkowi, gdy ten się porusza. Wszystko co możesz zrobić sprowadza się do zdefiniowania swojego trading planu zawczasu, a następnie egzekwowania go w odpowiedni sposób. Ale po otworzeniu zlecenia Twoja praca jest w zasadzie zakończona; obserwowanie wykresów w niczym Ci nie pomoże!

 

4 sposoby na wyleczenie się z tego katastroficznego nawyku

Jeśli przeczytasz poniższe cztery punkty i zaimplementujesz zawarte w nich porady, to obiecuję Ci, że w Twoim tradingu nastąpią bardzo pozytywne zmiany…

 

1. Handluj rozmiarem pozycji, który jest dopasowany do Twojej wiedzy i umiejętności.

Traderzy bardzo często obstawiają dużo już na początku i szybko tracą na rynku dużą ilość pieniędzy. Jest to ogromny błąd, który musisz naprawić lub któremu musisz zapobiec, póki nie jest zbyt późno.

Bądź ze sobą szczery; jeśli handlujesz od 6 miesięcy do roku, to nie wiesz jeszcze wszystkiego i powinieneś ryzykować minimalne kwoty w porównaniu do całości dostępnych do zaryzykowania pieniędzy. Póki nie jesteś profesjonalnym traderem, który nie musi czytać tego typu lekcji, to z technicznego punktu widzenia nadal jesteś początkującym, więc bądź skromny i pamiętaj, że nowicjusz nie powinien wchodzić na rynek udając, że ma umiejętności pozwalające mu zaryzykować 20% konta na jednym zagraniu.

Nigdy nie zrozumiem dlaczego niektórzy ludzie wskakują na rynek z 5 lub 10 tysiącami dolarów i zaczynają ryzykować 200 dolarów na każdym zagraniu tylko dlatego, że w książkach i na blogach pisze się “ryzykuj 2% swojego konta”. Jest to niedorzeczne. Jeśli chcesz przetrwać na tyle długo, aby stać się dobrym traderem, to musisz dać sobie czas na nabranie doświadczenia. Jeśli chcesz przeżyć na rynku kolejny dzień, to musisz ochraniać swój kapitał poprzez upewnienie się, że ryzykujesz tylko tyle, ile jesteś w stanie tolerować, biorąc pod uwagą swoje umiejętności i stan psychiczny. Zawsze ochraniaj swój kapitał i graj defensywnie.

 

2. Handluj rozmiarem, który pozwala Ci spać spokojnie

Zapomnij o tym, co mówią ludzie o ryzykowaniu określonego procenta lub ilości dolarów na zagranie i zapomnij o tym jak dużo pieniędzy masz na swoim koncie; liczy się jedynie to, czy czujesz się komfortowo z kwotą, którą ryzykujesz na każdym zagraniu… znaj swoje ograniczenia i pogódź się z kwotą, która pozwala Ci na spokojny sen i komfortową stratę.

Musisz handlować rozmiarem, który Twoja psychika jest w stanie tolerować i być w stanie położyć się do snu o normalnej porze, nie myśląc o swoich zagraniach przed zaśnięciem. Można to osiągnąć poprzez określenie ryzykowanej kwoty - zachowaj powagę i bądź ze sobą szczery. Jakie są Twoje dochody? Masz jakiś dług? Ile masz pieniędzy? Przelicz sobie wszystko i zobacz czy możesz ryzykować daną kwotę na rynku i żyć spokojnie w przypadku straty. Najlepszym sposobem na określenie takiej kwoty, który odkryłem po wielu latach na rynku jest prosty “test snu”. Jeśli możesz zasnąć normalnie tak jak zwykle i spać przez całą noc, nie budząc się, to oznacza to, że zaryzykowałeś odpowiednią dla siebie kwotę (będzie ona inna dla każdego tradera).

Pamiętaj, że gdzieś trzeba zacząć i jeśli nie jesteś w stanie zarabiać pieniędzy handlując mniejszymi rozmiarami, to jak kiedykolwiek zarobisz na większym koncie? Rynek nigdzie się nie wybiera, więc pozbądź się uczucia pośpiechu lub lub strachu przed przegapianiem okazji - wszystko to znajduje się jedynie w Twojej głowie i jeśli nie będziesz tego kontrolować, to ty będziesz kontrolowany.

 

Czytaj także: "Idealny" punkt wejścia jako sposób na lepszy stosunek ryzyka do zysku

Idealny punkt na otworzenie pozycji to taki, który pozwala na umieszczenie dobrego poziomu stop loss i daje szansę na wysoki stosunek ryzyka do zysku. Łatwo o tym mówić, a trudniej zrobić, prawda? Może i nie. O ile te “perfekcyjne” punkty wejścia nie pojawiają się często, to wcale nie jest tak, że .. Czytaj
"Idealny" punkt wejścia jako sposób na lepszy stosunek ryzyka do zysku

3. Sposób na odbudowanie swojej pewności siebie w tradingu.

Jeśli zapuściłeś się w swoim tradingu pod względem dyscypliny i systematyczności, to możesz odwrócić ten proces - wystarczy, że zrobisz coś w tym stylu…

Najważniejsze jest to, aby odbudować swoją pewność siebie w tradingu. Musisz wyeliminować wszelkie wątpliwości i strach, co może być trudne, jeśli co dopiero zaprzestałeś nałogowego tradingu i straciłeś sporo pieniędzy.

Będziesz musiał “trenować” swój mózg i wyrobić odpowiednie nawyki i rutynę, co podbije Twój poziom pewności siebie, względem możliwości odpowiedniej egzekucji wyznaczonego planu.

Na przykład: możesz spróbować ustawić 20 zleceń z rzędu, adaptując nastawienie do tradingu w stylu “złóż zlecenie i zapomnij o nim”. Zaryzykuj mniej niż zwykle i celuj w stosunek ryzyka do zysku na poziomie 1:1. Pamiętaj, że to ćwiczenie ma na celu przyzwyczajenie Twojego mózgu do złożenia zlecenia, uwierzenia w swoją pozycję, odejścia od wykresów i pozwolenia na to, aby rynek zajął się resztą. Pracujesz tutaj nad tym, aby trochę odpuścić i nie przejmować się tak swoimi pozycjami. Wyznacz sobie na cel, aby tak postępować przez 20 zagrań z rzędu, a zapewne zobaczysz sporo wygranych, co podbuduje twoją pewność siebie i zaprogramuje odpowiednio Twój mózg - w taki sposób, że zobaczysz jaką wartość ma robienie niczego.

 

4. Najlepszy sposób na odwrócenie uwagi od rynku

Na początku mówiłem o potrzebie rozrywki i o tym, że wielu traderów (nawet dobrych) zaczyna się nudzić, co prowadzi do uzależnienia od tradingu. Aby temu zapobiec, musisz zagospodarować odpowiednio swój czas. Możesz to zrobić wybierając sobie jakieś hobby, spędzając czas z rodziną etc. Ale prawdopodobnie najlepszym wyjściem jest pragnienie zdobywania wiedzy i rozwijania tradingowych umiejętności. Tak naprawdę to najlepiej jest połączyć to wszystko. Znajdź coś, co pozwoli Ci zagospodarować swój czas i sprawi, że godziny będą mijały szbciej i nie będziesz miał nawet czasu na sprawdzenie wykresów lub na martwienie się pieniędzmi, które ryzykujesz. Bądź produktywny! Siedzenie przed wykresami i obserwowanie notowań tick po ticku nie produkuje niczego poza słabymi wynikami w tradingu i niepotrzebnym stresem.

 

Konkluzja

Najważniejszym wnioskiem z dzisiejszej lekcji jest to, że musisz zmienić swój sposób myślenia o tradingu. Tradingowy trick, który miałem na myśli w tytule polaga na tym, że jeśli chcesz być dobry w tradingu, to musisz być realistyczny i przestać próbować zarobić pieniądze w krótkim czasie. Trading może dać Ci bardzo wiele, ale im bardziej odczuwasz potrzebę tego, aby wszystko “działało”, tym mniejsza jest szansa na to, że Ci się powiedzie. Gdy ludzie zaczynają być zdesperowani lub czują, że “potrzebują” zarobić pieniądze na rynku, to zazwyczaj zaczynają robić przeróżne rzeczy, które prowadzą do porażki. Zaczynają handlować zbyt dużymi rozmiarami pozycji w stosunku do swoich kont i poziomu umiejętności, później zaczyna się over-trading i zamieniają się w nałogowców. Bądź realistyczny i szczery ze sobą oraz zacznij od małych kwot - w miarę nabywania wiedzy będziesz wspinał się coraz wyżej i podbudujesz swoją pewność siebie.

Jeśli zastosujesz się do porad zawartych w tym artykule i drastycznie zmniejszysz rozmiar swoich pozycji (nawet jeśli tylko tymczasowo) oraz przeprowadzisz opisany trening swojego mózgu, kóry opisałem powyżej, to z biegiem czasu znacznie łatwiej będzie Ci spojrzeć na wykres, dostrzec sygnał i pociągnąć za spust bez poczucia stresu i z zachowaniem pewności siebie. Tak właśnie wyglądać powinien trading i właśnie tak handluję. To najlepszy sposób na zdyscyplinowany trading. Być może nie zarobisz miliona już w następnym roku, ale z pewnością będziesz postępował tak, jak robi to 1% zyskownych traderów, a to jest dla Ciebie bardzo dobre położenie. Celuj w jedno zyskowne zagranie na raz i nie przywiązuj się do swoich zagrań (pogódź się z zyskiem lub stratą). Osiągnij stan, w którym możesz dokonywać egzekucji zleceń z pewnością siebie i następnie zostawiać je w spokoju. Musisz to zrozumieć, ponieważ to co opisałem, jest prawdziwym kluczem do sukcesu w tradingu i jest to fakt, który zrozumiałem na przestrzeni moich 16 lat w tradingu i 10 lat nauczania go.

 

Nial Fuller: A Simple Mindset Hack That Will Make You a Better Trader Almost Instantly


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk