• Odbierz prezent
kiedy handel na rynku walutowym forex jest najbardziej niebezpieczny i ryzykowny
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego traderzy często oddają zyski po wygranej transakcji
- Jakie procesy chemiczne mają miejsce w mózgu podczas wygranej

Nial Fuller - The Most Dangerous Time To Trade

Czy zauważyłeś kiedykolwiek, że po dużej wygranej często przegrywasz kolejne transakcje? Jest to coś, czemu można zapobiec - przynajmniej czasami. Po zyskownej transakcji powstaje emocja, która sprawia, że traderzy odczuwają chęć otwarcia kolejnego zlecenia, bez względu na to, czy pojawił się na rynku odpowiedni sygnał.

 

Fałszywa pewność siebie, a nawet uzależnienie od euforii, której doznajesz w momencie zamknięcia zyskownej transakcji, mogą zakończyć twoją karierę w tradingu jeszcze wtedy, gdy zaczyna ona nabierać tempa. Po wygranych, możemy dosłownie wymyślić lub zobaczyć na wykresie układy i wzorce, które się na nim nie znajdują; przekonujemy sami siebie o tym, że warto ponownie wejść na rynek. Robimy to podświadomie.

Zanim przejdziemy dalej, chcę aby jedno było jasne - nie można uniknąć wszystkich stratnych transakcji. Czasami są one po prostu naturalną konsekwencją realizowania twojej strategii, która daje ci przewagę statystyczną. Mówimy tutaj o stratach, którym da się zapobiec; te zrodzone z emocji, napędzane procesami chemicznymi w mózgu, których prawdopodobnie nie jesteś świadomy i potrzebujesz dobrego planu działania, aby sobie z nimi poradzić.

 

Dlaczego tracimy po wygranych transakcjach?

Moment po zamknięciu zyskownej transakcji to najbardziej niebezpieczny czas do tradingu. O ile może się to wydawać zaskakujące dla wielu z was, stwierdzenie to jest uzasadnione naukowo i musimy to zrozumieć.

Po wygranej transakcji czujemy się dobrze. Nie można temu zaprzeczyć i nie można tego zatrzymać, a poza tym - dlaczego byśmy tego chcieli, prawda? Jednakże, to uczucie euforii może doprowadzić do katastrofy, której nie jesteś świadomy. Nie wiesz również jak poradzić sobie z tym, jakie uczucia w tobie powstają. Dopamina jest związkiem chemicznym uwalnianym w twoim mózgu, gdy dzieje się coś, co sprawia ci przyjemność - na przykład wygrana transakcja. Niebezpieczeństwo przychodzi w formie uzależnienia. Możesz uzależnić się od uczucia, którego dostarcza ci dopamina.

Dla tradera oznacza to, że po wygranej transakcji bardziej prawdopodobne jest dopuszczenie się do over-tradingu i zrobienie czegoś głupiego na platformie tradingowej, ponieważ nasze umysły podświadomie starają się utrzymać dopaminę na wysokim poziomie. Będąc na dopaminowym “haju” po wygranej transakcji, nasze mózgi naturalnie postrzegają ryzyko jako mniejsze, a to może  sprawić, że będziemy odbiegać od naszej strategii.

Nasze mózgi zrobią wszystko, aby nie dopuścić do zanikania tego uczucia przyjemności. Ironicznie, tak jak w przypadku innych uzależnień: narkotyki, hazard etc., dopamina jest uwalniana niezależnie od tego, czy to co robisz jest dobre dla ciebie lub twojego ciała. Sam akt otworzenia zlecenia - zdarzenie, które poprzednio dostarczyło ci pieniędzy i sprawiło, że byłeś szczęśliwy, doprowadzi do uwolnienia dopaminy w twoim mózgu i kontynuowania “haju”. Mam nadzieję, że jesteś w stanie dostrzec, jak bardzo jest to niebezpieczne i jak może spowodować serie stratnych transakcji, które doprowadzają do wyzerowania konta.

Mózg dostanie więc to, czego chce - niezależnie od tego, czy wygrywasz czy przegrywasz. Jako traderzy musimy być świadomi tej genetycznej “wady”. Dopamina jest obosiecznym ostrzem, które może wzmocnić nawyki - zarówno te dobre, jak i złe. To od ciebie zależy, czy upewnisz się, że wzmacniasz tylko dobre nawyki. Musisz zrozumieć swój własny umysł i kontrolować go tak, aby on nie kontrolował ciebie w negatywny sposób.

 

Rozwiązania

Jako, że teraz już wiesz dlaczego tak łatwo jest stracić pieniądze zaraz po zyskownych transakcjach, to przyszedł czas na to, aby znaleźć sposób na uniknięcie tej pułapki w przyszłości. Sztuczka polega na posiadaniu pewnego rodzaju filtra, który pomoże ci uniknąć zawierania napędzanych emocjami lub dopaminą transakcji. O ile mówienie znowu o trading planie może brzmieć jak truizm, to jego istotność jest nie do przecenienia.

Rozwiązaniem tej tradingowej pomyłki jest upewnienie się, że realizujesz jedynie swoją przewagę statystyczną, która musi być dokładnie zdefiniowana (moją przewagą jest strategia Price Action). Musisz zbudować trading plan i za nim podążać, dzięki czemu nie będziesz otwierał zleceń na podstawie losowych napływów pewności siebie, albo myśląc, że zaraz coś się stanie na wykresie. W skrócie - musimy zrozumieć procesy chemiczne w naszym mózgu i nauczyć się, że filtrowanie i podążanie za naszym planem może doprowadzić do znalezienia się w sytuacji, w której sprawiające przyjemność związki chemiczne (jak dopamina) nie powodują u nas uzależnienia od posiadania na rynku otwartych zleceń.

Podsumowanie rozwiązań pomagających w radzeniu sobie z tendencją do over tradingu po zyskownych transakcjach:

  • Posiadasz strategię handlową, którą w pełni rozumiesz i potrafisz ją zdefiniować.
  • Masz zbudowany trading plan na podstawie wspomnianej wyżej strategii.
  • Upewnij się, że działasz tylko realizując swoją przewagę statystyczną, która powinna być dokładnie zdefiniowana i znajdować się w twoim planie
  • Twój trading plan powinien działać jako pewnego rodzaju filtr, przez który przepuszczasz każde potencjalne zagranie, co pomoże ci oddzielić transakcje napędzane dopaminą od tych, które są odpowiednimi okazjami do zrealizowania twojej przewagi statystycznej.

 

Wnioski

Najlepszym sposobem na uniknięcie oddawania zysków jest upewnienie się, że nie masz wątpliwości co do tego, co chcesz zobaczyć na wykresie gdy przeglądasz rynki każdego dnia. Gdy dojdziesz do momentu, w którym osiągnąłeś mistrzostwo w swojej strategii, musisz zbudować w oparciu o nią trading plan i się go trzymać, aby uniknąć wywołanych emocjami zagrań, do których traderzy często się dopuszczają.

 

Tłumaczenie: Michał Sztabkowski

Korekta: Dariusz Dziduch


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk