• Odbierz prezent
cierpliwość to tajna broń i droga do sukcesu w tradingu na forex
Z artykułu dowiesz się:

- Co jest jednym z najistotniejszych składników tradingowego sukcesu
- Jak cierpliwość wpływa na handel

Nial Fuller - (My Secret Trading Weapon) – The Most Important Ingredient to Trading Success

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Tobą jedną z moich sekretnych broni w tradingu. Jest to coś bardzo realnego i praktycznego… coś, co zaaplikowane, może wywołać pozytywną zmianę zarówno w Twoim tradingu, jak i życiu prywatnym. Jest jedna rzecz, którą nazywam moją “sekretną bronią” w skutecznym handlu na rynkach. Każdy z nas może ją posiąść i zastosować w tradingu, nie trzeba za nią płacić i jest ona najważniejszym składnikiem sukcesu.

 

O czym mówię? We wszystkich obszarach życia jest coś, co oddziela wygranych od przegranych oraz ludzi z wieloma osiągnięciami od tych niewykorzystujących swojego potencjału. Umiejętność planowania i unikania tego, aby decyzje podejmowane emocjami rządziły Twoim życiem jest czymś, co umożliwia ludziom rozwój w swoich osobistych związkach i w życiu zawodowym. Jedną z najważniejszych cech charakteru ludzi, którzy osiągają sukces jest cierpliwość. Jest to być może najważniejszy nawyk tradingowy.

 Spokojne siedzenie i wyczekiwanie tylko na najlepsze okazje wymaga cierpliwości i oddziela traderów wygrywających od przegrywających. Cierpliwość jest cechą, która oddziela ludzi od wszystkich innych gatunków na świecie. Gdy korzystamy z cierpliwości, używamy najbardziej zaawansowanego obszaru naszego mózgu w płacie czołowym, który jest odpowiedzialny za planowanie i myślenie o przyszłości, a korzystając z emocji używamy starszego i bardziej prymitywnego limbicznego obszaru naszego mózgu, który wyewoluował na użytek sytuacji zagrożenia (z ang. fight or flight situations). Którym traderem więc będziesz? Tym cierpliwym, używającym bardziej zaawansowanej części mózgu, czy tym, który w zasadzie handluje jak małpa?

 

Cierpliwi traderzy zarabiają pieniądze szybciej niż inni

Chcesz zarabiać pieniądze na rynku tak szybko, jak to tylko możliwe? Być może jest to głupie pytanie, ale większość traderów postępuje odwrotnie w stosunku do tego, co powinni robić, aby zarabiać pieniądze. Problemem jest to, że większośc graczy handluje z małą dozą cierpliwości lub kompletnym jej brakiem, ponieważ chcą zarabiać pieniądze teraz, a ich koncept szybkiego zarabiania jest skrzywiony i nie wiedzą oni, co to tak naprawdę oznacza. Nie myślą rok lub dwa do przodu. Na co Ci handlowanie bez cierpliwości, jeżeli w rezultacie zmniejszy się wartość Twojego konta, a zwiększy się emocjonalny rollercoaster, przez który poniesiesz straty w rocznym rozrachunku?

O tradingu należy myśleć w perspektywie lat. Pomyśl o tym, jak możesz zwiększyć swoje konto na przestrzeni roku, a nie jednego dnia lub tygodnia. Poprzez zatrzymanie się i zdanie sobie sprawy z tego, że potrzebujesz cierpliwości, aby otwierać zlecenia tylko wtedy, gdy pojawi się oczywisty setup i nie popaść w over-trading, będziesz w stanie znacznie szybciej zwiększyć wartość swojego konta niż w sytuacji, w której otwierasz liczne zlecenia każdego dnia w bezproduktywnej próbie zmuszenia rynku do umożliwienia Ci zarobku. Zrozum, że rynek jest obojętny w stosunku do Twoich wyników, więc musisz wziąć sprawy w swoje ręce i brać tylko to, co on Ci zaoferuje, czekając na oczywiste sygnały price action. Jeżeli jesteś w stanie robić to systematycznie przez jeden rok, to zapewniam Cię, że Twoje konto będzie większe niż wtedy, gdy będziesz handlował każdego dnia i analizował wykresy godzinami w dzień i noc.

 

Pozwól na to, aby Twoja przewaga na rynku działała na Twoją korzyść, dzięki cierpliwości

Posiadanie cierpliwości, która pozwoli na zrealizowanie się setupów, a co za tym idzie, zobaczenie jak działa prawdopodobieństwo, jest czymś, czego większość traderów nie robi, ponieważ na własne życzenie obniżają oni skuteczność swojej rynkowej przewagi poprzez nadmierne ingerowanie w transakcje. Pozwól mi, że wyjaśnię to w prostszy sposób…

 Czy przesuwasz swoje poziomy SL i TP wielokrotnie po otworzeniu zlecenia? Czy często jesteś wystopowany na break even, a zaraz po tym cena rusza się w Twoim kierunku? Jeżeli robisz te rzeczy, to prawdopodobnie próbujesz kontrolować rynek, a co za tym idzie, na własne życzenie obniżasz skuteczność swoich zagrań.

 Ten koncept może być trochę trudny do uchwycenia, ponieważ większość traderów odczuwa potrzebę przesunięcia SL na break even lub manualnego zamknięcia transakcji, gdy kurs rusza się w niepożądanym kierunku, zamiast dać rynkowi miejsce na ruch. Ale pomyśl o tym, że po prostu składając zlecenia i “zapominając o nich”, pozwalasz rynkowi na to, aby Twoja przewaga statystyczna się realizowała po odpowiednio dużej liczbie transakcji i zobaczysz, że przynosi to zyski. Większość traderów bierze mniejsze zyski niż te, które zaplanowali przed wejściem, lub popełnia kardynalny błąd przeniesienia poziomu SL dalej od punktu wejścia, przez co ponoszą straty większe, niż zaplanowane. (Tak, są sytuacje, w których przesuwanie poziomów SL i TP jest odpowiednie, przeczytaj mój artykuł na ten temat, aby dowiedzieć się więcej)

 

Czytaj również - Złóż zlecenie i zapomnij o nim

 

Wszystkie te pomyłki wywodzą się z braku cierpliwości i dopóki nie zrozumiesz, że nie należy ingerować w zlecenia po tym, jak zostały złożone, to będziesz obniżać prawdopodobieństwo wygranej. Zastanów się nad tym - jeżeli zaoszczędzisz sobie dwie straty poprzez przesuwanie poziomu SL na breakeven, a następnie przesuniesz SL na kolejnych dwóch transakcjach zaraz po tym, jak zaczęły one przynosić niewielki zysk i również zostaną zamknięte na SL, pomimo tego, że mogły zakończyć się osiągnięciem poziomu TP, to właśnie obniżyłeś prawdopodobieństwo swojej strategii…. nawet jeśli wziąłbyś te dwie straty. Spójrz na to:

 

Ryzyko = $100, Zysk = $200

2 potencjalnie przegrane zagrania zatrzymane na breakeven = $0

2 potencjalnie wygrane zagrania zatrzymane na breakeven = $0

2 przegrane transakcje = $200

2 wygrane transakcje = $400

Zysk zrealizowany przy pomocy złożenia zlecenia i “zapomnienia” o nim oraz pozwolenia na to, aby rynek robił swoje poprzez wykorzystanie cierpliwości = $200

 

To jest jedynie mały przykład, ale pokazuje Ci, dlaczego przesuwanie poziomów SL i wychodzenie ciągle na breakeven lub nawet manualne zamykanie zleceń i branie małych strat/zysków, zanim kurs dotrze do Twojego zaplanowanego wcześniej SL lub TP, obniżają skuteczność Twojej przewagi rynkowej i w ten sposób sprawią, że bardzo trudno będzie Ci zarabiać. Najważniejsze jest tutaj to, aby upewnić się, że działania, które podejmujesz na rynku są zgodne z tym, że nigdy nie wiesz na pewno co się stanie. Planowanie zawczasu swojego wejścia i wyjścia z rynku oraz pozwalanie rynkowi na to, aby rozstrzygnął wynik transakcji to handlowanie zgodnie z faktem, że nigdy nie wiesz na pewno co się zaraz zdarzy. Ale przesuwanie stop lossów i targetów po wejściu zlecenia na rynek, to ignorowanie tego faktu i zachowywanie się w taki sposób, jakby Twoje akcje mogły spowodować, że rynek zrobi to, co Ty chcesz, aby zrobił. Kluczowe jest to, aby dojść do mistrzostwa w swojej strategii, stworzyć solidny trading plan, handlować zgodnie z nim i pozwolić rynkowi na to, aby zajął się resztą.

 

Cierpliwi traderzy dokładnie wiedzą, czego szukają na rynkach

Jeżeli wiesz dokładnie na czym polega Twoja przewaga rynkowa i jak zawierać zgodnie z nią transakcje, to nie masz powodu do tego, aby być niecierpliwym. Tak naprawdę, to dojście do mistrzostwa w efektywnej strategii, takiej jak np. Price Action sprawi, że naturalnie będziesz w stanie zachować cierpliwość na rynkach, ponieważ będziesz bardzo dokładnie wiedział, co jest setupem dającym wysokie prawdopodobieństwo zysku, a co nie. Niektórzy traderzy decydują się na handel bez cierpliwości i w rezultacie przepuszczają wszystkie swoje pieniądze na rynku, a inni traderzy stają się wyszkolonymi “snajperami” i ćwiczą swoją strategię, handlując na rynku w oparciu o solidną przewagę statystyczną, która jest realizowana poprzez systematyczne zachowywanie cierpliwości. Pamiętaj, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy masz całkowitą jasność względem tego, co jest Twoją strategią i jak ją zastosować w praktyce.

 

Czytaj również: Handluj jak snajper, a nie operator karabinu maszynowego.

 

Cierpliwość jest kluczowa przed, podczas trwania i po zawarciu transakcji

Mówiliśmy o tym, że cierpliwość jest istotna wtedy, gdy masz otwarte pozycje i wspomnieliśmy również, że cierpliwość jest potrzebna do zaplanowania swojego poziomu wejścia i wyjścia z rynku. Nie omawialiśmy jednak zastosowania cierpliwości po tym, jak pozycja jest już zamknięta - wtedy też jej potrzeba. Większośc traderów odczuwa jakieś emocje po wygranej lub przegranej transakcji. Emocje te są oczywiście różne, ale niezależnie od tego ile pieniędzy zaryzykowałeś na zagraniu, to prawdopodobnie będziesz odczuwał euforię lub rozczarowanie w zależności od tego, jaki był jego wynik.

 Właśnie w tym czasie, bezpośrednio po zamknięciu transakcji warto zrobić krok w tył i odetchnąć od rynku. Musisz mieć cierpliwość do tego, aby nie wskoczyć od razu ponownie na rynek przez emocje, które czujesz po wygranej lub przegranej poprzedniej transakcji. Jest to coś, co możesz uwzględnić w swoim trading planie. Na jego końcu możesz dopisać coś w stylu “zamknę platformę i przestanę handlować przez kolejne 12 do 24 godzin po zamknięciu transakcji”. To pomoże Ci wypracować pozytywny nawyk i przyczyni się do zmniejszenia ilości błędów spowodowanych emocjami, które popełniasz.

 

Ucz się dla przyjemności i kultywuj cierpliwy trading

Obserwowanie rynku z boku jest opłacalne… mając cierpliwość do tego, aby nie zawierać transakcji, masz lepszy wynik niż w przypadku, gdybyś otworzył niepotrzebnie pozycję i przegrał. Nigdy nie kieruj się pośpiechem, bo rynek zawsze będzie dla Ciebie dostępny w kolejnym dniu. Kiedy masz wątpliwości, to lepiej nie handluj, bo takie podejście się po prostu znacznie bardziej opłaca, niż niepotrzebne ryzykowanie pieniędzy.

 Naucz się cieszyć cierpliwością, która jest potrzebna do zyskownego handlu. Gdy zaczniesz myśleć o cierpliwości, jako o “najważniejszym składniku” sukcesu w tradingu i naprawdę zrozumiesz dlaczego bycie cierpliwym traderem może sprawić, że będziesz szybko zarabiał, to łatwiej będzie Ci czekać na najlepsze okazje, ponieważ będziesz czuł się tak, jakbyś nie handlując zarabiał pieniądze, co można powiedzieć, że jest prawdą, bo unikasz przegranych transakcji. Więc musisz skłonić swój mózg do uwierzenia w to, że pieniądze zarabia się poprzez zachowywanie cierpliwości, a nie przez częste otwieranie pozycji. Jako ludzie mamy naturalne predyspozycje do tego, aby zbyt często handlować i dlatego musisz użyć płata czołowego swojego mózgu (część odpowiedzialna za planowanie), co pozwoli na to, aby do głosu doszły logika i zdrowy rozsądek, a to pomoże wpoić Ci nawyk zachowania cierpliwości. Taki nawyk funkcjonujący automatycznie sprawi, że będziesz mógł podczas handlu być zrelaksowany i jednocześnie zarabiać.

 

Tłumaczenie: Michał Sztabkowski

Korekta: Dariusz Dziduch

 


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk