• Odbierz prezent
jak zakończyć przygodę z tradingiem
Z artykułu dowiesz się:

- Co robić, gdy masz juz dosyć tradingu

Nial Fuller - Feel Like Giving Up Trading? Here’s How to Fix That…

Pomysł na dzisiejszą lekcję pochodzi od pewnego użytkownika, który niedawno wysłał do mnie maila z prośbą, abym pomógł mu w tradingu. Stał się on tak sfrustrowany, że był gotów poddać się i zakończyć trading na zawsze.

Jest to prawdziwa historia, ale zmieniłem imię, aby nie ujawnić tożsamości tego tradera. Prawdopodobnie duża część tego, co zaraz opiszę będzie brzmiała znajomo, jeżeli masz problemy w tradingu lub zaczynasz być sfrustrowany. Oto plan działania, który zaoferowałem temu użytkownikowi, aby pomóc mu na nowo obudzić swoją pasję do tradingu i zacząć poprawiać wyniki.

 

Poznaj Johnnego

Johhny przez wiele lat próbował handlować. Czuł, że próbował już wszystkiego i po wielu próbach i błędach zaczął nabierać pewności siebie względem swoich możliwości w tradingu. Pomimo tego, nadal nie udawało mu się uzyskiwać dobrych rezultatów. Nadal nie odnosił zysków, po niemal 10 latach na rynku. Czuł się wyczerpany i był gotowy, aby się poddać, przyznać do porażki i skończyć z tradingiem raz na zawsze.

Jednakże nie był on człowiekiem, któremu łatwo przychodziło przyznanie się do porażki, co tym bardziej utrudniało pogodzenie się z tym, że trading prawdopodobnie nie jest dla niego. Może po prostu nie był genetycznie zdolny do handlu lub nie używał odpowiedniej metody. Nie był pewny. Jednak nadal nie chciał kompletnie stracić nadziei. 

Te same rzeczy, które przyciągnęły go do tradingu na początku, nadal zamieszkiwały jego myśli; koniec z pracą której nie lubi, brak konieczności wykonywania poleceń szefa, koniec z zaniedbywaniem życia rodzinnego, aby zapłacić rachunki, nielimitowany potencjał zysku. To właśnie wizja kompletnej wolności przyciągnęła Johnnego początkowo do rynków i działała na niego tak mocno, że zakończenie kariery w tradingu było po prostu zbyt trudne.

Po przeczytaniu historii Johnnego, wysłałem mu obfitą w szczegóły wiadomość, opisując psychologiczne pułapki tradingu, w które wpadał. Napisałem również co zrobić, aby skierować swój trading na właściwe tory. Poniżej znajdują się niektóre z punktów, które tam zawarłem….

 

Pamiętaj o tym, co początkowo przyciągnęło Cię do tradingu

Co na początku sprawiło, że zainteresowałeś się tradingiem? Jak się czułeś, gdy pierwszy raz usłyszałeś o tradingu? Tak samo jak z małżeństwem - aby utrzymać motywację do tradingu musimy czasem się zatrzymać i przypomnieć sobie co tak bardzo nam się podobało na samym początku. Dla mnie była to okazja do uzyskania kompletnej wolności, brak konieczności podejmowania nudnej pracy każdego dnia i bycia trybikiem w boksie biurowym lub wykonywania bezmyślnej pracy fizycznej, doprowadzającej moje ciało do bezużytecznego stanu w wieku przejścia na emeryturę. 

Jeżeli potrzebujesz przypomnienia, to przeczytaj mój artykuł pt. “10 powodów dla których bycie traderem jest fantastyczne” - przypomni Ci on dlaczego warto handlować.

 

Czytaj o traderach, którzy odnieśli sukces

Jeżeli czujesz się odizolowany i masz wrażenie, że nikt nie zarabia na tradingu, to możesz po prostu przeczytać wywiady z traderami, którzy mają świetne wyniki. Jest wiele ludzi, którzy odnieśli sukces w tradingu - dotyczy to również mnie. Jeżeli zależy Ci na rekomendacji, to polecam przeczytanie książek Jacka Schwagera pt. “Market Wizards”. Pokazują one historie prawdziwych traderów odnoszących sukcesy i zmotywują cię do czytania o tym, jak inni osiągnęli to, co Ty planujesz osiągnąć. 

Sugerowałbym, żebyś nie otwierał żadnych zleceń na koncie realnym wykonując opisane powyżej rzeczy. Jeżeli poniosłeś straty i czujesz się zagubiony w swoim podejściu do tradingu, to zrób sobie przerwę. Wrócisz czując się lepiej i będziesz mógł spojrzeć na wszystko z lepszej perspektywy. Ta przerwa ma na celu ponowne wykalibrowanie Twojego umysłu i odkrycie pasji do tradingu na nowo.

 

Nie próbuj stać się bogaty w krótkim czasie

 

Jedna z najważniejszych przyczyn sprawiających, że traderzy się wypalają i chcą skończyć z tradingiem (lub faktycznie kończą) jest po prostu to, że próbują szybko się wzbogacić.

Napisałem artykuł o tym dlaczego takie podejście nigdy nie działa i powinieneś go przeczytać, ponieważ jest w nim zawarta świetna metafora dotycząca tego tematu.

Oczywiste jest to, że jeśli próbujesz stać się bogaty w krótkim czasie, to najprawdopodobniej wszystko robisz źle - handlujesz zbyt często i  ryzykujesz zbyt dużo na pojedynczym zagraniu, a to prowadzi do strat, frustracji i mentalnej udręki. 

Silnie zachęcam Cię do tego, aby zmienić swoje spojrzenie na trading i nie myśleć, że zarobisz dużo pieniędzy w krótkim czasie. Ironiczne w tradingu jest to, że chcąc zarabiać dużo pieniędzy musisz zacząć handlować powoli, metodycznie i jednocześnie nie myśleć o zarabianiu pieniędzy.

 

Stwórz w końcu trading plan 

Wiem, że każdy już słyszał trading planie oraz o tym, że każdy powinien go mieć. Ale wydaje mi się, że większość traderów nigdy go nie tworzy, co jest ogromną pomyłką. Szczególnie na początku, bardzo ważne jest to, aby spędzić trochę czasu na napisanie trading planu i realizowanie go z zachowaniem dyscypliny.

Po nauczeniu się efektywnej strategii handlowej, stworzenie wszechstronnego i zwięzłego planu jest czymś, co pomoże Ci jeszcze bardziej zrozumieć swoją metodę oraz to, kiedy powinieneś jej używać. Będziesz miał również prawdziwy, namacalny dokument, który posłuży jako Twój przewodnik i pomoże Ci wyeliminować spowodowane emocjami pomyłki w tradingu.

Musisz być odpowiedzialny wobec swojego planu. Jeśli łamiesz zasady wyszczególnione w planie to tak naprawdę udowadniasz sobie, że nie nadajesz się na tradera. Ja zawsze chciałem czegoś takiego unikać. Zawsze miałem trading plan - początkowo był to prawdziwy dokument, który codziennie czytałem i realizowałem opisaną w nim strategię. Teraz, w związku z moim doświadczeniem i wysoko rozwiniętymi umiejętnościami, mój plan ma postać mentalnej checklisty, ale nadal pozostaję zdyscyplinowany i się go trzymam. Jeśli jesteś nowy w tradingu, albo rozważasz zakończenie przygody z tradingiem, to musisz przejść przez proces stworzenia prawdziwego trading planu.

 

Podejmuj wykalkulowane ryzyko

Oto prosty sposób na określenie ilości pieniędzy, którą możesz zaryzykować na jednym zagraniu. Usiądź i pomyśl przez chwilę nad tym, ile pieniędzy możesz potencjalnie stracić na rynku. Teraz podziel tą kwotę przez 20 i otrzymasz kwotę 1R, czyli ryzyko podejmowane na jednej transakcji.

Twoje ryzyko powinno być wyrażone jako kwota pieniędzy, którą możesz stracić 20 razy z rzędu i nadal mieć możliwość zawarcia transakcji z takim samym ryzykiem. Aby tak było musisz ryzykować niewiele, a to pomoże Ci rozwijać i zachować odpowiednie nastawienie mentalne.

Obiecuję Ci, że jeśli wyrobisz sobie nawyk ryzykowania większej ilości pieniędzy niż kwota, z której stratą czujesz się komfortowo, to zaczniesz ponosić duże straty i szybko wyzerujesz swoje konto, co doprowadzi do tego, że będziesz chciał zakończyć trading. Lepiej uniknąć takiej sytuacji.

 

Handluj na demo

Jeżeli nie jesteś pewny, co powinieneś robić lub masz nadmiernie skomplikowaną metodę, to stracisz pieniądze, poddasz się i przestaniesz handlować. Stosuj proste metody, trzymając się Price Action, czystych wykresów i wyższych interwałów czasowych.

Upewnij się,  że nie handlujesz na koncie rzeczywistym zanim dokładnie nauczyłeś się swojej strategii i doszedłeś w niej do mistrzostwa. Nie powinieneś również handlować prawdziwymi pieniędzmi przed stworzeniem trading planu, zgodnie z tym, o czym pisałem powyżej.

Handel na demo to kluczowy element pozwalający na ponowne rozbudzenie swojej pasji do tradingu. Jeżeli niedawno się wypaliłeś i czujesz, że jesteś gotowy do tego, aby się poddać to przestań handlować na koncie rzeczywistym przez jakiś czas i powróć do handlowania na demo. Konto wirtualne pomoże Ci powrócić do neutralnego i pozbawionego emocji nastawienia, a to pozwoli Ci zachować skupienie i patrzeć na handel z odpowiedniej perspektywy. Demo sprawia również, że rynek przypomina konkurs lub grę, a nie jest tylko okazją do zarabiania pieniędzy - jest to bardzo pomocne w odzyskiwaniu swojej pasji. Jeśli myślisz o tradingu jak o grze, w którą próbujesz grać tak dobrze jak to możliwe, aby wygrać, to zachowasz znacznie lepsze nastawienie mentalne, w przeciwieństwie do sytuacji, w której myślisz jedynie o pieniądzach i zyskach.

 

Gdy jesteś gotowy, aby znowu handlować live…

Jeśli czujesz, że chcesz spróbować ponownie tradingu na koncie rzeczywistym, to zalecam celowanie w mniejsze wygrane przez jakiś czas - może ze stosunkiem ryzyka do zysku 1:1 lub 1:2, aby zbudować trochę pewności siebie i mieć kilka wygranych transakcji.

Potem, jeśli będziesz do przodu i będziesz pewny siebie, możesz stopniowo zwiększać ryzyko do momentu, w którym osiągniesz swoją wcześniej wyznaczoną kwotę 1R, pamiętając o tym, że nie należy jej przekraczać i każde zagranie powinno być dokładnie zaplanowane.

 

Konkluzja

Jeżeli czujesz frustrację i chcesz skończyć z tradingiem, to pamiętaj, że nie jest to koniec świata. Zrób duży krok w tył i przestań handlować na koncie rzeczywistym przez jakiś czas, aby powrócić na właściwe tory. Sprawdź czy używasz odpowiedniej metody, którą rozumiesz i zobacz, czy nie jest ona nadmiernie skomplikowana. Wszystko czego potrzebujesz, to metoda, która zapewnia Ci przewagę pozwalającą na wygranie niewiele więcej niż połowy transakcji - nie potrzebujesz “świętego graala” lub osiągniętej przy użyciu wskaźników perfekcji (coś takiego nie istnieje).

Czynnikiem determinującym sukces traderów jest zawsze ich własny umysł. Dlatego właśnie w moim kursie omawiam psychologię tradingu i nie tylko. Każdy w końcu się wypali i będzie gotów się poddać, jeżeli nie ma odpowiedniej metody, nastawienia psychicznego i sposobu na zarządzanie pieniędzmi. Jest to 3M tradingu (method, mindset, money management).

 

Tłumaczenie: Michał Sztabkowski


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk