• Odbierz prezent
Nial Fuller: Klucz do długotrwałego sukcesu w tradingu
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wyeliminowac pomyłki z tradingu

- Jak uniknąć problemów emocjonalnych związanych ze stratą

Nial Fuller: The Key to Lasting Forex Trading Success

Dzisiejsza lekcja sprawi, że zajrzysz wgłąb siebie i zadasz sobie pytanie: “Jak bardzo tego chcę?” Jak bardzo chcesz stać się odnoszącym sukcesy traderem? Czy zrobisz wszystko co trzeba, aby osiągnąć swój cel, nawet jeżeli oznacza to radykalną zmianę Twojego sposobu myślenia o tradingu?

 

Zmiana jest bardzo trudna dla większości ludzi. Dzieje się tak dlatego, że na drodze do niej staje nasze ego, duma, lenistwo, etc. Ale to właśnie zmiana prowadzi do pozbycia się dawnych nawyków handlowych, które niszczyły Twoje konto i stały na drodze do sukcesu w tradingu.

Poniżej znajdują się krótkie rozważania na temat tego, dlaczego powinieneś zmienić swoje myślenie, aby odnieść sukces w tradingu i co ważniejsze - jak to zrobić. Jeżeli przeczytasz cały ten artykuł i faktycznie zmienisz swój sposób myślenia, to doświadczysz znaczącej poprawy swoich wyników.

 

Na początku musisz zmienić sposób myślenia o tradingu

Jedną z rzeczy, która sprawia traderom wiele problemów, jest zbyt duże emocjonalne przywiązanie do pojedynczego zlecenia. Tak naprawdę, to powinieneś być emocjonalnie obojętny względem każdej pojedynczej transakcji, którą zawierasz na rynku.

 Tak jak pisałem w moim artykule o losowym rozmieszczeniu wygranych i przegranych transakcji, gdy Twoja przewaga na rynku może mieć określony procent wygranych transakcji, załóżmy, że jest to 60%, to musisz zrozumieć co to oznacza…

 60% wygranych transakcji oznacza, że przy odpowiednio dużej próbie (serii transakcji) możesz oczekiwać zysków w 60% przypadków.

 60% wygranych nie oznacza, że każde zagranie ma 60% szans na to, aby było zyskowne.

 Wielu traderów wpada w pułapkę myślenia, że “ta” pozycja przyniesie zysk lub nawet, że “ta” pozycja daje 60% szans na wygraną. Ale tak nie jest.

 

Aby pomyśleć o tym z innej perspektywy, wyobraź sobie duży słoik wypełniony małymi kulkami o dwóch różnych kolorach. Załóżmy, że są to czerwony i niebieski. Możemy powiedzieć, że każda kulka reprezentuje zamkniętą pozycję. W sumie jest 100 kulek - 40 czerwonych i 60 niebieskich. Czerwone kulki reprezentują zagrania, które przyniosły stratę, a niebieskie - zysk. Jeśli masz 60% wygranych transakcji i 40% przegranych, to dla Twojej strategii oznacza to, że możesz spodziewać się wygrania 60% transakcji.

Jednakże… tutaj sprawy się komplikują. Jeśli potrząśniesz słoikiem, aby losowo wymieszać znajdujące się w środku kulki, a następnie włożysz rękę do środka i wyciągniesz jedną z nich, to nie wiesz jakiego będzie koloru. Dlatego nie będziesz “spodziewał się” niebieskiej kulki, poniewaz wiesz, że w środku znajdują sie również kulki czerwone i są one rozmieszczone losowo.

Tak właśnie powinieneś myśleć o swoich transakcjach. Musisz myśleć o nich jak o losowych wydarzeniach, nawet wtedy, gdy oczekujesz, że wygrasz 60% lub więcej transakcji na przestrzeni czasu. Jak zaczniesz zdawać sobie sprawę z tego, że każda pozycja ma równą szansę na przyniesienie zysku lub straty, to przestaniesz nadawać duże emocjonalne i finansowe znaczenie pojedynczej transakcji. Jeśli to zrobisz, to umożliwisz sobie beztroski trading i nabędziesz odpowiednie nastawienie psychiczne do handlu.

Dostaję maile od traderów, w których mówią mi, że są podekscytowani jakimś setupem. Wprawia mnie to w zażenowanie, ponieważ implikuje, że oczekiwali oni czegoś od tego setupu, a mówiąc dokładniej - oczekiwali, że zadziała. A nie powinni. Nie powinni mieć żadnych oczekiwań dla pojedynczego setupu, ponieważ każdy taki setup doprowadza do losowego wyniku. To dopiero SERIA zagrań wykonanych zgodnie z naszą strategią (price action) daje nam szansę na zarabianie pieniędzy.

Pozbywając się wszelkich oczekiwań względem swoich pozycji i przywiązania do nich, automatycznie zaczniesz wykonywać pozostałe czynności poprawnie np. będziesz odpowiednio zarządzał ryzykiem i przestaniesz manewrować przy swoich pozycjach po ich otwarciu. Dzieje się tak dlatego, bo zdajesz sobie sprawę z tego, że każdy setup może skutkować zyskiem lub stratą  i nie chcesz nadmiernie się zaangażować i narazić na poniesienie strat. Ryzykujesz kwotę, której nie sprawi Ci dyskomfortu i pozwalasz na to, aby rynek zajął się resztą, ponieważ Ty jedynie dajesz sobie szansę na to, aby Twoja przewaga statystyczna zrealizowała się na rynku po długiej serii transakcji.

 

Myśl w kategoriach prawdopodobieństw, aby uniknąć emocjonalnej traumy

Pomyśl przez chwilę o jednorękim bandycie. Jest to maszyna, do której wkładasz pieniądze wiedząc, że generuje ona losowe wyniki, więc nie oczekujesz wygranej albo przegranej przy pociągnięciu dźwigni. Oczekiwania względem wyniku są więc zgodne z rzeczywistym charakterem tego wydarzenia.

Jednak w tradingu, widząc formujący się na rynku wzorzec, który mógł zadziałać dla Ciebie przy poprzedniej transakcji, zaczynasz oczekiwać, że tym razem zadziała ponownie. Gdy zaczniesz myśleć w ten sposób, to stwarzasz potencjał do rozczarowania i traumy emocjonalnej. Zapominasz, że każda pozycja ma losowy wynik i nie jest on zależny od Twoich poprzednich transakcji. To, że taki sam pin bar poskutkował zyskowną transakcją w przeszłości nie oznacza, że tym razem też tak będzie - nawet, jeśli wygląda dokładnie tak samo.

Oczywiście, mając zyskowną strategię handlową (taką jak moje strategie price action), możesz znacząco poprawić swoje szanse na wygraną w porównaniu do jednorękiego bandyty, ale rezultat każdej pojedynczej transakcji nadal pozostaje losowy. Nie możesz więc pozwolić na to, aby rezultat pojedynczej transakcji miał na Ciebie jakikolwiek wpływ.

Obecne zagranie nie ma związku z kolejnym zagraniem i nie ma na nie wpływu. Jeśli to zagranie było stratne, to następne może być zyskowne (lub stratne), a jeśli to było zyskowne, to kolejne może być stratne (lub zyskowne). Jeśli Twoja strategia ma 60% skuteczności, to pamiętaj, że zauważalne będzie to dopiero po serii transakcji, w której może pojawić się 5 lub 10 stratnych zagrań z rzędu. Nie jest to jednak powodem do paniki. Kontynuujesz realizację swojej strategii i zawierasz zlecenia, gdy pojawia się zgodna z planem okazja, ponieważ potrzebujesz rozegrać odpowiednio dużą liczbę zagrań, aby zobaczyć zyski.

Twoim celem powinno być wyeliminowanie potencjału rynku do rozczarowania Cię, a możesz to zrobić poprzez zdanie sobie sprawy, że w tradingu nie liczy się posiadanie racji. To właśnie w ten sposób musisz się zmienić. Wyeliminuj ze swojego tradingu potencjał do rozczarowania poprzez myślenie o prawdopodobieństwie. Przypomnij sobie o słoiku z niebieskimi i czerwonymi kulkami otwierając następną pozycję. Wkładasz rękę na ślepo do słoika za każdym razem, gdy otwierasz pozycję, więc nie oczekuj wyciągnięcia niebieskiej kulki. Po prostu pamiętaj o tym, że będzie ona niebieska lub czerwona oraz o tym, że po wyciągnięciu wszystkich kulek będziesz miał 60 niebieskich (wygranych) i 40 czerwonych (przegranych). Jeśli jesteś w stanie to zrobić, to Twoje myślenie będzie zgodne z tym, jaki faktycznie jest rynek i nie będziesz przez niego poturbowany (tak jak prawdopodobnie jest teraz).

 

Jak wyeliminować pomyłki z tradingu i zacząć zarabiać pieniądze?

Wszystkie wyzerowane konta handlowe, to rezultat efektu kuli śnieżnej spowodowanego pomyłkami w tradingu. Zbyt bardzo przywiązujesz się do zagrania, które “wygląda perfekcyjnie” i “nie ma szans, żeby nie zadziałało”, zwiększając dwukrotnie lub nawet trzykrotnie ryzyko i mając nadzieję na “strzał w dziesiątkę”. Kiedy takie zagranie przynosi stratę, to doświadczasz emocjonalnej traumy i jesteś sfrustrowany. To powoduje rozpoczęcie efektu kuli śnieżnej. Odczuwasz wściekłość z powodu przegranej i wskakujesz z powrotem na rynek, ryzykująć jeszcze więcej, w nadziei na odzyskanie pieniędzy. Powtarzanie tego cyklu może trwać do momentu, w którym wyzerujesz swoje konto, a stanie się to bardzo szybko.

 

“Nie możemy rozwiązywać problemów używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się.” Albert Einstein

 

Rzecz w tym, że można uniknąć konfliktu emocjonalnego oraz frustracji, które prowadzą do kuli śnieżnej tradingowych pomyłek, poprzez zmianę swojego sposobu myślenia. Myśląc w kategoriach prawdopodobieństw, zgodnie z tym, o czym pisałem powyżej, będziesz w stanie wyzbyć się oczekiwań względem swoich zagrań. To właśnie oczekiwania sprawiają, że traderzy tracą pieniądze.

Przypomnij sobie handel na swoim koncie demonstracyjnym. Prawdopodobnie radziłeś sobie na nim świetnie - tak jak większość traderów. Dlaczego tak było? Ponieważ nie miałeś znaczących oczekiwań względem żadnego zagrania - nie ryzykowałeś prawdziwych pieniędzy, więc nie zależało Ci tak bardzo na tym, aby wygrać. Tak powinien wyglądać trading. Nie powinno Cię obchodzić to, czy transakcja będzie wygrana, czy przegrana, a tak będzie, gdy zaczniesz myśleć o prawdopodobieństwie. Jeśli to zrobisz, to będziesz na dobrej drodze do tego, aby zacząć w końcu systematycznie zarabiać na rynku.


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk