• Odbierz prezent
Jak inwestować żeby zostać milionerem
Z artykułu dowiesz się:

- Jak ilość posiadanych pieniędzy wpływa na psychikę tradera

Nial Fuller: Trade Like A ‘Baller’ – (Act As If Your A Hedge Fund Manager)

 

Chcę, żebyś na chwilę wyobraził sobie, że osiągnąłeś już ogromny, wieloletni sukces w tradingu i żyjesz teraz na Karaibach, pijąc stereotypowe koktajle (te z parasolką). Pracowałeś bardzo ciężko przez ostatnie 4 lata i zarządzasz teraz małym funduszem hedgingowym wartym 10 milionów dolarów. Wyobraź sobie taką sytuację.

 

Niestety, musimy powrócić na chwilę do rzeczywistości, aby ukończyć ważne ćwiczenie i zrozumieć dzisiejszą lekcję.

Zadaj sobie następujące pytania:

 

  1. Czy myślisz, że handlowałbyś inaczej mając 10 milionów dolarów, w porównaniu do 10 tysięcy dolarów?
  2. Czy bogaci traderzy mieszkający na wyspach i handlujący na ogromnych kontach rzeczywiście myślą w kompletnie inny sposób niż Ty i inni “średni” traderzy?
  3. Czy posiadanie tak dużej ilości pieniędzy na koncie faktycznie zmienia aspekt psychologiczny gry, którą nazywamy tradingiem? Czy milioner handlowałby inaczej niż “zwykły” trader detaliczny?

 

Odpowiedzi na te pytanie będą różne, w zależności od poziomu zrozumienia rynku, pieniędzy i ludzi.

Pozwól mi na to, że podzielę się pewnym spostrzeżeniem…


To tylko zera

Powyższe pytania nie są podchwytliwe. Odpowiedź na wszystkie z nich brzmi “tak”. Traderzy odnoszący sukces faktycznie myślą inaczej niż Ty i dlatego czytasz właśnie ten artykuł. Milioner handluje i myśli inaczej niż Ty, dlatego jest milionerem, a Ty utknąłeś w gronie średnich traderów.

Nie martw się, bo z odpowiednim nastawieniem i odrobiną cierpliwości możesz powoli, ale skutecznie zamienić się w tradera handlującego na dużym koncie. Gdybyś usłyszał historie najlepszych traderów funduszy hedgingowych, byłbyś zaskoczony. Wielu z nich zaczynało z miejsca, w którym Ty obecnie jesteś.

Najważniejszą rzeczą, na którą chcę zwrócić Twoją uwagę jest to, że pieniądze na koncie to tylko cyfry… i traderzy handlujący dużymi pieniędzmi mają po prostu więcej zer na swoim koncie niż Ty. Są to jednak normalni ludzie, tacy jak Ty. Oni po prostu myślą i handlują inaczej od Ciebie, a w rezultacie mają znacznie więcej pieniędzy. Czytaj dalej, a pomogę Ci zmienić swoje nastawienie, abyś mógł zacząć myśleć jak milioner.

 

Udawaj, aż stanie się to prawdą 

Chciałbym wyjaśnić pewną sprawę, a mianowicie nieporozumienie, że posiadanie dużego konta automatycznie przyczyni się do sukcesu w tradingu. Wielu ludzi zaczyna handlować na rynkach z kontami o dosyć dużym rozmiarze, np. 50 lub 100 tysięcy dolarów, a następnie całkiem szybko tracą oni całą kwotę. O ile odpowiedź na trzecie pytanie dotyczące tego, czy posiadanie dużego konta zmienia psychologię tradingu brzmi “tak”, to kluczową kwestią jest to, że proces, jak i metoda Twojego handlu nie powinny się różnić od tego, co należy robić na małym koncie. 

To prawda, że milionerzy mają prawdopodobnie inne nastawienie niż Ty, ale ich proces podejmowania decyzji nie powinien być inny od Twojego. Co więcej, jeżeli chcesz nabyć takie nastawienie, to najszybszym sposobem na zrobienie tego, jest upewnienie się, że Twój trading jest kopią tego, co robi trader z bardzo dużym kontem. Innymi słowy, musisz udawać, do czasu gdy stanie się to prawdą.

 

Na przykład 

Myślisz, że trader i miliarder George Soros siedzi przed monitorami swojego komputera handlując przez cały dzień na wykresie 5 minutowym? Myślisz, że ktoś, kto handluje z takim kapitałem będzie marnował swój cenny czas handlując na M5? Nie… z kilku przyczyn:

 

  1. Soros i inni milionerzy, kontynuują swój bogaty tryb życia… gdy handlują, to otwierają duże zlecenie, zgodnie ze swoją analizą i opinią o rynku, a następnie zajmują się pozostałymi sprawami. Spędzają czas  z kolegami w barze przy basenie, pływają na skuterach wodnych przy plaży lub uganiają się za egzotycznymi kobietami. Tym czego nie robią, jest siedzenie przed swoimi monitorami i obgryzanie paznokci ze stresu przed każdym ruchem ceny w niepożądanym kierunku.

 

  1. Posiadanie takiego bezstresowego podejścia do swoich zagrań, ostatecznie sprawia, że zarabiają więcej pieniędzy! Przyczyną tego zjawiska jest to, że wyeliminowana jest pokusa robienia głupich rzeczy, takich jak zbyt wczesne zamknięcie zlecenia bez logicznej przyczyny lub overtrading. To jest nastawienie, które musisz zaimplementować w swoim tradingu już teraz - a nie później. Nie zdobędziesz tego nastawienia, handlując jak przestraszony i bezbronny idiota… zdobędziesz je handlując jak milioner pomimo tego, że być może jeszcze nim nie jesteś. Musisz zduplikować proces tradingu “dużych ryb”, aby stać się jedną z nich. To naprawdę jest tak proste.

 

Jak to zrobić?

Trading jest trudny dla wielu ludzi ponieważ nastawienie wymagane do osiągnięcia sukcesu jest czymś bardzo trudnym do nabycia dla traderów z małymi kontami. Jednakże, jeżeli nie masz cierpliwości, nie jesteś zdyscyplinowany i nie planujesz swoich zagrań w metodyczny sposób, to nigdy nie będziesz miał nastawienia milionera. Dlatego, musisz skupić się najbardziej na procesie tradingu i ochronie kapitału już gdy handlujesz na małym koncie, gdyż tylko w ten sposób zdobędziesz duże konto. Łamanie tych zasad jest najważniejszą przyczyną porażki wielu małych traderów, którzy przegrywają na rynku.

Powinieneś jednak patrzeć na to pozytywnie… jeżeli nauczysz się handlować skutecznie na małym koncie, to unikniesz możliwości stracenia bardzo dużej ilości pieniędzy, co niektórym się zdarza. Są ludzie, którzy rozpoczynają trading bez żadnych umiejętności, ze złym nastawieniem, jednak mają dużo pieniędzy, które szybko tracą. Jest to kolejny dowód na to, że pieniądze nie stwarzają dobrych traderów. Wręcz przeciwnie - to dobrzy traderzy stwarzają pieniądze.

Posiadanie dużego konta nie zrobi z Ciebie dobrego tradera, ale być może pomoże Ci myśleć trochę inaczej o rynku. Jednak dopóki nie spędzisz odpowiedniej ilości czasu na rozwijaniu swoich możliwości i umiejętności odczytywania wykresów, to nie posiądziesz odpowiedniego nastawienia. Trader, u którego handel stanowi główne źródło dochodu nabył dwie kluczowe umiejętności, które sprawiają, że jest milionerem - odpowiednie nastawienie i odpowiedni proces.

Najważniejszym przesłaniem tego artykułu, jest to, że zaczynając od stosunkowo małych kwot, najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu na rynku i stanie się milionerem jest skupienie się na dojściu do mistrzostwa w swojej strategii i pozostanie zdyscyplinowanym względem określonego trading planu. Ulepsz swój proces tradingu, a doprowadzi to do nabycia odpowiedniego nastawienia.

 

Ostatnie słowa

Chcę, żebyś wiedział, że to, co napisałem w tym artykule faktycznie jest prawdą. Obecnie masz trudności w handlu głównie za sprawą tego, że zbyt bardzo się starasz i chcesz zarabiać zbyt szybko. Otwierasz zlecenia zbyt często, ponieważ myślisz sobie: “jak tylko uda mi się trochę zarobić na początku, to zacznę odpowiednio zarządzać ryzykiem”. Takie podejście nie jest dobrym sposobem na osiągnięcie sukcesu w tradingu. Wręcz przeciwnie - prowadzi do porażki.

Wszyscy ludzie odnoszący sukcesy, niezależnie od tego, czy są traderami czy nie, rozumieją, że czas jest jedyną na świecie rzeczą, której nie da się kupić i używają tego spostrzeżenia na swoją korzyść. Robią to, handlując logicznie i zachowując dyscyplinę. Tracąc pieniądze na rynku, tracisz również czas, a czas to najgorsza rzecz jaką można stracić, bo nie da się go w jakikolwiek sposób odzyskać.

O ile może się to wydawać trudne i sprzeczne z intuicją, to możesz zarabiać szybciej, gdy będziesz zawierał transakcje rzadziej oraz gdy będziesz systematycznie zarządzał ryzykiem.

 

Czytaj również: Handluj jak snajper, a nie operator karabinu maszynowego

 

Profesjonalni traderzy handlujący na dużych kontach analizują rynki przez wiele dni lub tygodni przed podjęciem decyzji o otworzeniu pozycji. Jednak, gdy już to robią, to wygrywają dużo, ponieważ mają plan i ustalony poziom ryzyka. Są na tyle zdyscyplinowani, aby tego planu się trzymać. Wiedzą, że mają lepszą szansę na zyskowny miesiąc, znajdując dwa lub trzy “bardzo oczywiste” setupy i ryzykując kapitał jedynie na nich, zamiast zawierać bezsensowne transakcje na niskich interwałach. Decydującym czynnikiem, który odróżnia traderów handlujących na ogromnych kontach od innych nie jest to, ile mają zer na koncie, tylko nastawienie psychiczne i realizacja strategii, zarządzanie portfelem, funduszem etc. Tacy traderzy wchodzą na rynek z dużymi zleceniami, gdy ich analiza wskazuje na okazję. Następnie planują, dokonują egzekucji i pozwalają na to, aby rynek zajął się resztą.

 

Czytaj również: Przewodnik po tradingu dla leniwych - pozwól rynkowi zrobić swoje

 

Tłumaczenie: Michał Sztabkowski

Korekta: Dariusz Dziduch

 


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk