• Odbierz prezent
rutyna w tradingu na rynku walutowym forex, psychologia inwestowania
Z artykułu dowiesz się:

- Na czym polega rutyna w tradingu
- Jaką pełni rolę w budowaniu zyskownego portfela inwestycyjnego

Nial Fuller - Why Having a Trading Routine is vital to your success?

Myślę, że wszyscy możemy zgodzić się co do tego, że to nawyki decydują o naszym sukcesie lub porażce w każdym przedsięwzięciu. Jest tak również w tradingu. Jak więc rozwinąć nawyki, które skierują nas na ścieżkę prowadzącą do systematycznych zysków?

 

Doskonałość jest sztuką pozyskiwaną poprzez trening i przyzwyczajanie się. Nie postępujemy właściwie dlatego, że jesteśmy cnotliwi lub doskonali, ale dlatego, że postępowaliśmy tak w przeszłości. Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest więc jednorazowym aktem, lecz nawykiem.” ~Arystoteles

 

Odpowiedź: Rutyna.

Odpowiednie nawyki nie pojawiają się magicznie same z siebie (niestety). Czasami rozwijają się przez wiele lat. Jednak masz szczęście, bo możesz opracować i zrealizować plan, który umożliwi powstanie tych nawyków wcześniej, niż byłoby to możliwe bez niego. Rozwój pozytywnych nawyków, które umożliwiają odniesienie sukcesu w każdej dziedzinie, jest czymś, co możesz świadomie realizować poprzez implementowanie systematycznych, codziennych procedur.

Kiedy pomyślisz o swojej codziennej rutynie handlowej, to co sobie wyobrażasz? Masz w ogóle rutynę? Czy jesteś świadomy tego, że w każdej profesji, niezależnie od tego czy mówimy o profesjonalnym traderze, sportowcu lub lekarzu, są ustalone dokładne procedury, niezależnie od tego, czy zdają oni sobie z tego sprawę? Realizują oni swoje plany i procedury jak w zegarku, a odnosi się to do wszystkiego - diety, ćwiczeń, snu, medytacji. Jedną wspólną rzeczą dla wszystkich profesjonalistów jest to, że przekształcili oni codzienne procedury w silnie zakorzenione nawyki, które praktycznie gwarantują ciągłe odnoszenie sukcesów w ich dziedzinie.

“Spójrz na sławnie utalentowanych i kreatywnych ludzi - np. Freuda, Beethovena i Georgii O’Keeffe, a zobaczysz, że wielu z nich zoptymalizowało swoje codzienne życia, aby wejść na szczyt. Rutyna była ich tajną bronią.” headspace.com

Gdy efektywna, codzienna procedura handlowa zamieni się w zakorzeniony nawyk, to staje się częścią Ciebie i od tego momentu jesteś na prowadzącym do sukcesu auto pilocie.

 

Siła codziennych procedur handlowych

Pozwól mi, że powiem o tym na samym początku: bez rutyny handlowej, nie dasz sobie rady w tradingu.

Nie mówię tutaj jedynie o posiadaniu trading planu, ale o tym, co robisz od momentu w którym się obudzisz, do momentu, gdy kładziesz się spać - to wszystko jest częścią Twojej rutyny handlowej.

Profesjonalni traderzy wykształcili sobie rutynę, która maksymalizuje ich zdolność do handlowania w sposób odpowiedni i zyskowny. Jak to wygląda? Z pewnością będzie się to różnić u innych traderów, ale wiele elementów rutyny jest uniwersalnych:

  • Dobrze się wyśpij, najlepiej 7 do 8 godzin.
  • Zjedz dobre i zdrowe śniadanie.
  • Na początku tygodnia zidentyfikuj trend na wykresie dziennym na rynkach, na których handlujesz.
  • Zidentyfikuj kluczowe poziomy oporu i wsparcia na początku tygodnia.
  • Sprawdź rano jak wygląda sytuacja na wybranych wykresach, szukając sygnałów Price Action, pojawiających się w konfluencji z trendem na interwale dziennym lub z poziomem wsparcia / oporu.
  • Sprawdź wybrane rynki ponownie po zamknięciu w Nowym Jorku, szukając oczywistych sygnałów Price Action, które mogły się uformować.
  • Jeżeli uformowany setup spełnia twoje kryteria określone w trading planie, to otwórz zlecenie i nie spoglądaj na wykres do jutrzejszego poranka. Jeżeli setup się nie pojawił, to również nie spoglądaj na wykresy do jutrzejszego poranka.
  • Jeżeli masz otwarte zlecenie, to zobacz jak wygląda sytuacja rano i nie podejmuj żadnych działań, chyba, że jest oczywisty i logiczny powód do tego, aby tak postąpić. Przez większość czasu powinieneś być jedynie obserwatorem. Pamiętaj - ustaw zlecenie i zapomnij o nim.

O ile zwięzłe i proste, to powyższe punkty są przykładem solidnej rutyny handlowej. Najważniejszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest to, że nie spędzamy wiele czasu na analizowaniu rynku lub otwieraniu zleceń. Zamiast tego, podchodzimy do rynku codziennie w ten sam sposób, o tych samych porach. Dzięki temu nasze mózgi mają możliwość przekształcania tych prostych i łatwych do utrzymania zachowań w pozytywny, tradingowy nawyk.

Ważne jest to, aby wykształcić swoją własną rutynę - taką, która ma sens, uwzględniając Twój harmonogram i Twoje życie. Taka sama rutyna najprawdopodobniej nie zadziała dla każdego.

 

Styl życia tradera handlującego na interwale dziennym

W niedawnym artykule pt. “Dlaczego trading na D1 poprawi Twoje wyniki?”, omawiałem wiele korzyści wynikających z tego typu tradingu, ale nie wyjaśniłem dokładnie jak wygląda styl życia tradera handlującego na interwale dziennym.

Taki typ tradingu nie tylko poprawi Twoje wyniki, ale pozwoli Ci również na lepsze życie i czerpanie przyjemności z tego, co daje trading.

Rutyna, którą implementuję nie tylko ja, ale również wiele innych odnoszących sukcesy swing traderów, wygląda tak, jak to co opisałem powyżej i daje nam dużą ilość czasu wolnego. W końcu jedną z przyczyn tego, że zainteresowaliśmy się tradingiem była możliwość ucieczki od wymagającej wiele czasu, regularnej i monotonnej pracy etatowej, prawda? Jeśli więc naprawdę chcesz mieć tą wolność, to musisz handlować na interwale dziennym i uczynić z tego nawyk.

Zazwyczaj spędzam jedynie godzinę dziennie na analizowaniu rynków i patrzeniu na wykresy. To pozostawia mi wiele czasu na robienie czegoś innego lub zajęcie się innymi przedsięwzięciami.

Wszystko, czego potrzebujesz, to laptop i dostęp do internetu, jeśli handlujesz na interwale dziennym zgodnie z filozofią “złóż zlecenie i zapomnij o nim”. Jeśli chcesz to możesz handlować z każdego miejsca na świecie, jako że nie musisz obserwować wykresów przez więcej niż 20 lub 30 minut na raz, jeden lub dwa razy dziennie.

 

Rutyna i nauka

Jeżeli z jakiejś bardzo dziwnej przyczyny, nadal nie jesteś przekonany co do siły i istotności codziennej rutyny, to pozwól, że podzielę się z Tobą informacjami wyjaśniającymi od strony naukowej dlaczego procedury są tak potężne i efektowne…

 

Podążając za artykułem Ukryta zaleta procedur

“Codzienny trening przyczynia się do zwiększonej kreatywności. Między innymi rzeczami, sprawia, że to co robimy przesiąka do podświadomej części umysłu - a badania pokazują, jak bardzo jest ona potężna i pomocna w podejmowaniu decyzji bardziej, niż bieżące myśli.

Marty Nemko powiedział mi kiedyś: “Posiadanie rutyny pomaga upewnić się, że wykonujesz czynności odpowiednio. Na przykład, jeśli twoja rutyna zawiera w sobie codzienny prysznic, to będziesz się stawał w tym coraz lepszy.” Oczywiście trudniej jest doprowadzić do perfekcji pisanie prozy niż sposób mycia włosów, jednak dzieje się to w ten sam sposób: codzienny trening prowadzi do mistrzostwa.”

Rutyna pomaga nie tylko dlatego, że zdajesz sobie sprawę z najważniejszych rzeczy, jakie musisz robić każdego dnia (np. analizowanie wykresów) i stajesz się w nich lepszy (za sprawą treningu), ale daje Ci również większą szansę na skuteczne zaimplementowanie swojego trading planu i przestrzegania wyszczególnionych w nim zasad dotyczących twojego kontaktu z rynkiem (jako, że będziesz się już zachowywał w sposób systematyczny i zdyscyplinowany, to realizacja trading planu staje się łatwiejsza i bardziej naturalna).

 

Konkluzja

Zawsze dobrze jest pamiętać o tym, dlaczego zaczęliśmy w ogóle handlować. Dla mnie motywacją była ucieczka od pracy w trybie etatowym i monotonii pracy, szefów oraz tego, co nazywam współczesnym “niewolnictwem”. Ważne jest, aby o tym pamiętać i nie przekształcić tradingu w to, od czego chcieliśmy uciec. Trading polega na wolności, więc nie stawaj się niewolnikiem rynków i wykresów.

Być może najtrudniejszą rzeczą, z jakiej traderzy muszą zdać sobie sprawę, często poprzez próby i błędy, jest to, że osiągnięcie stylu życia tradera o jakim marzyli, jest możliwe tylko wtedy, gdy uświadomią sobie, że kontrolować mogą jedyni samych siebie. Spędzanie dużej ilości czasu przed wykresami nie oznacza, że będziesz traderem odnoszącym sukcesy w handlu. Rutyna, wymagana do tego, aby stać się zyskownym traderem, który nie handluje zbyt często (overtrading) i nie poddaje się emocjom w handlu ma wyluzowany i minimalistyczny charakter.

Ucząc traderów, skupiam się nie tylko na istotności implementacji strategii handlowej i realizacji planu. Co ważniejsze, uczę ich o istotności stosowania rutyny opartej na handlu na interwale dziennym, która przyczyni się do lepszych wyników w tradingu oraz lepszego stylu życia.

 

Tłumaczenie: Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk