Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,98+0,03%
CHF / PLN4,47-0,14%
GBP / PLN5,06-0,10%
EUR / USD1,09-0,04%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,76-0,17%
ROPA WTI82,59-0,27%
ZŁOTO2 156,04-0,25%
SREBRO24,93-0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego otwierasz "głupie" zlecenia?

Michał Sztabkowski | 13:15 04 marzec 2017

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Nial Fuller - Why Do You Keep Making Stupid Trades?

 

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się siedzieć przed komputerem i odczuwać frustrację, chciwość lub złość, a następnie otworzyć zlecenie, które jest głupie, a Ty wiedziałeś o tym zanim jeszcze kliknąłeś w odpowiedni przycisk? Czy to było tak, jakbyś wiedział zawczasu, że dana transakcja będzie przegrana, ale nie byłeś w stanie powstrzymać się przed otworzeniem zlecenia, ponieważ czułeś się, jakbyś był opętany przez “demona tradingu”, który przejmował kontrolę nad Twoim ciałem i umysłem?

 

Czytaj również: Udręczenie niepewnością, czyli o demonie Forexu

Reklama

 

Jeżeli odpowiedź na powyższe pytania brzmi tak, to nie jesteś sam - to przydarza się każdemu traderowi w pewnym momencie jego kariery. Musisz dowiedzieć się, co sprawia, że otwierasz te głupie zlecenia, aby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości. Mózg to potężny i skomplikowany system. Jeżeli będzie on pod natłokiem emocji, to może być niemal niemożliwy do kontrolowania - to tak, jakby mózg działał bez Twojego udziału. Dlatego musisz pozbyć się potencjału dla takich głupich, emocjonalnych zagrań zanim emocje mają szansę się pojawić.

 

Niewystarczająco cenisz swoje wygrane transakcje

W ekonomii istnieje coś takiego jak awersja do strat. Dotyczy to wykazywanej przez wszystkich ludzi tendencji - preferują oni unikać strat, względem zysków. Niektóre badania sugerują, że straty mają na nas dwukrotnie większy impakt psychologiczny niż zyski. Na Wikipedii można przeczytać, że “awersja do strat sugeruje, że negatywne emocje po stracie 100 dolarów będą większe niż pozytywne emocje u osoby, która zyska 100 dolarów.

Co ma wspólnego awersja do strat z otwieraniem głupich zleceń? W skrócie - wszystko. Awersja do strat sprawia, że jeżeli wiele zyskasz na danym zagraniu, to nie docenisz tego zysku, a to sprawi, że będziesz szukał jak najszybciej kolejnej okazji i otworzysz niepotrzebnie zlecenie.

Reklama

Wiem, że każdy, kto czyta ten artykuł i handlował realnymi pieniędzmi przez co najmniej kilka tygodni wie o czym mówię. Jak często miałeś zyskowną transakcję, po której prawie od razu poniosłeś stratę? Prawdopodobnie sklasyfikowałbyś większość z tych strat jako "głupie", ponieważ po tym, jak zlecenie zostało zamknięte wiedziałeś, że jego otwarcie było spowodowane chciwością w stosunku do zysków z poprzedniej transakcji. Ten cykl wygrywania i oddawania wszystkiego z powrotem może prześladować traderów przez lata.

Niedocenianie swoich zyskownych transakcji to jeden z najważniejszych czynników, który sprawia, że Ty oraz inni traderzy ciągle otwieracie "głupie zlecenia". Powinieneś dłużej zastanowić się nad swoimi zyskami - usiąść i sprawić, że docenisz je i rozważyć fakt, że możesz stracić te pieniądze bardzo szybko, jeżeli otworzysz kolejne zlecenie z pośpiechem.

 

Twoje straty mają na ciebie zbyt duży wpływ

Tak jak wspomniałem wcześniej, awersja do strat to ekonomiczne określenie opisujące ludzką tendencję do tracenia większej ilości satysfakcji przy stracie niż zyskiwania jej przy zysku. To wyjaśnia nie tylko dlaczego ludzie bezmyślnie tracą pieniądze zyskane na dobrych zagraniach, ale także wyjaśnia dlaczego ludzie dokonują głupich zagrań po stratach.

Tak jak mówiłem we wprowadzeniu - może wydawać się, że mózg czasem działa bez Twojego udziału, zwłaszcza podczas tradingu. Właściwa nazwa dla tego zjawiska jest dosyć techniczna - jest to fight or flight response (reakcja na zagrożenie) - nie ma skuteczniejszego sposobu na to, aby wypełnić mózg emocjami niż strata pieniędzy na rynku, na którą nie możesz sobie pozwolić.

Reklama

Każdy trader ma “punkt krytyczny”, w stosunku do ryzyka na jednym zagraniu oraz do całkowitego ryzyka. Nawet jeżeli nie znasz dokładnej sumy, to jest pewna określona ilość straconych pieniędzy, która sprawi, że zaczniesz podejmować decyzje podyktowane emocjami. Nie da się tego kontrolować po fakcie, dlatego musisz przejąć kontrolę, zanim się to wydarzy, poprzez odpowiednie zarządzanie kapitałem i ryzykiem.

 

Iluzja kontroli

Główną przyczyną głupich zagrań większości traderów jest to, że wydaje im się, że mogą w jakiś sposób kontrolować rynek swoimi poczynaniami. Jednakże, gdy rynek zaczyna robić coś, co jest przeciwne do ich oczekiwań lub ich oczekiwania zaczynają zderzać się z rzeczywistością - nie są w stanie kontrolować rynku. Wtedy emocje niszczące konto zaczynają wypełniać ich mózgi.

Trading to gra oparta na prawdopodobieństwie - Twoim celem jest mieć prawdopodobieństwo po swojej stronie, czyli mieć przewagę na rynku, co osiągnięte może być poprzez stosowanie strategii takiej jak np. Price Action w połączeniu z rozsądnym stosunkiem ryzyka do zysku i odpowiednim zarządzaniem kapitałem. Musisz więc myśleć o każdym zagraniu w kategorii prawdopodobieństwa, a nie “pewniaków”. Jeżeli wiesz, że w swojej strategii masz 45% wygranych transakcji na przestrzeni roku, to musisz poczekać cały rok, aby ta statystyka się zrealizowała. Nie oznacza to, że każda Twoja transakcja ma 45% szans na wygraną, tak jak większości traderów niesłusznie się wydaje.

Najważniejsze jest to, że strategia inwestycyjna zapewni Ci przewagę na rynku, a rozkład wygranych i przegranych transakcji jest losowy, co oznacza, że nie wiesz jakie jest prawdopodobieństwo zyskania na poszczególnych transakcjach, pomimo tego, że wiesz, iż w dłuższym okresie czasu i przy większej próbie będziesz osiągał zyski. Próba kontroli poszczególnych zagrań jest skazana na porażkę i jest kompletną stratą Twojego czasu, pieniędzy i energii. Wielu traderów kontynuuje otwieranie głupich zleceń tylko dlatego, że jeszcze nie zrozumieli, ani nie zaakceptowali tego, że kontrolowanie siebie - a nie rynku - jest jedyną rzeczą, jaką mogą zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Reklama

 

Zbyt bardzo się starasz

Być może najważniejszym czynnikiem, który powoduje otwieranie głupich zleceń jest to, że bardzo starasz się zarobić dużo pieniędzy w krótkim czasie. Traderzy mają skłonność do tego, aby starać się zbyt mocno, co objawia się analizowaniem dużej ilości wskaźników lub wydarzeń, które mogą wpływać na kursy i over-tradingiem oraz stosowaniem zbyt dużej dźwigni na swoim koncie, co jest motywowane chęcią zarobienia tak dużej ilości pieniędzy, jak jest to tylko możliwe, jak najszybciej. Jest to często przyczyną głupich zagrań.

Najlepszym rozwiązaniem dla traderów, którzy próbują zarobić po prostu zbyt dużo pieniędzy, jest to, aby wyznaczać sobie na początku mniejsze cele. Przestań próbować “stać się profesjonalnym traderem” od razu, przestań “handlować na pełny etat i zwolnić się z pracy”, etc. O ile są to dobre cele, to nie są realistyczne w początkowych etapach Twojej kariery. Potrzebujesz mniejszych, bardziej realistycznych kroków. Posiadanie celu “stać się profesjonalnym traderem” jest w porządku, ale ten cel sam w sobie jest niczym, jeżeli nie masz planu działania, który pozwoli na jego osiągnięcie. Musisz podzielić taki cel na mniejsze części, które są osiągalne w określonym czasie, takim jak tydzień lub miesiąc.

 

Czytaj również: Jak zostać pro-traderem? #1 - Fundamenty

Reklama

 

Podzielenie Twojego dużego i długoterminowego celu związanego z tradingiem na mniejsze i bardziej osiągalne cele sprawi, że Twój trading ulegnie polepszeniu, poprawisz wynik na koncie i zwiększysz swoją pewność siebie w tradingu. Na przykład: trzymanie się swojego planu lub ćwiczenie odpowiedniego zarządzania ryzykiem przez jeden miesiąc może być Twoim mniejszym celem - jeżeli go osiągniesz, będziesz o jeden krok bliżej większego celu.

Traderzy, którzy mają zbyt dużo pomysłów często otwierają głupie zlecenia. Nie jest to zaskakujące, gdy o tym pomyślisz - jak można uniknąć głupich zagrań jeżeli masz 5 różnych wskaźników i “zaśmiecony” wykres, oglądasz 3 programy naraz z wiadomościami na żywo o tematyce finansowej i 50 specjalistów, którzy każdego dnia wygłaszają swoje przekonania w stacjach telewizyjnych, często będące ze sobą sprzeczne? Jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie głupich zagrań jest pozbycie się całego zamieszania i opanowanie prostej strategii, takiej jak np. Price Action. Tak, nadal będzie miejsce na błędy spowodowane przez tradera. Jest tak w każdej metodzie, ale zawieranie transakcji w oparciu wyłącznie o zachowania kursów znacząco zmniejszy szansę na zawieranie “głupich transakcji”, które spowodowane są zdezorientowaniem lub frustracją, wywołanymi Twoim podejściem do tradingu.

 

Tłumaczenie: Michał Sztabkowski

Reklama

Korekta: Dariusz Dziduch

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Reklama

Czytaj dalej