• Odbierz prezent
profesjonalny trading na rynku walutowym forex
Z artykułu dowiesz się:

- Co wspólnego mają ze sobą zawodowy trader i rybak?
- Jakie cechy charakteru i zachowania wpłyną pozytywnie na Twój trading?

Nial Fuller - What Pro Fisherman Can Teach You About Trading

Profesjonalny rybak ma wiele wspólnego z profesjonalnym traderem. Obaj muszą uczyć się swojego zawodu do momentu, w którym osiągną mistrzostwo, co pozwoli na wykształcenie “wyczucia” rynku lub morza. Od rybaka można nauczyć się wielu rzeczy, które pozwolą na ulepszenie tradingu.

 

Przykład rybaka posiadającego umiejętności, a jednocześnie potrafiącego zachować cierpliwość i prześcignąć wszystkich swoich rywali jest bardzo dobrą metaforą, której możemy użyć, aby pokazać Ci co trzeba zrobić, aby stać się profesjonalnym traderem. Obydwie profesje wymagają tych samych atrybutów, takich jak: pragnienie dojścia do mistrzostwa w wybranej dziedzinie, chęć ciągłej nauki i zwiększania wiedzy oraz umiejętności, skłonność do zrobienia wszystkiego co jest wymagane, aby wygrać i nie tylko. Wszystkie te atrybuty wymagają pasji, zdyscyplinowania i cierpliwości. Jest to tym, czego nie mają osoby, które nigdy nie stają się profesjonalistami, a przynajmniej te cechy nie są u nich rozwinięte w takim stopniu, w jakim są potrzebne.

 Rozpatrzmy tą metaforę trochę bardziej szczegółowo…

 

Odczytuj ruchy ceny tak samo, jak rybak odczytuje wodę…

Pierwszą rzeczą, której musisz nauczyć się od świetnego rybaka i zastosować w swoim tradingu jest to, że rynek należy odczytywać tak, jak rybak odczytuje warunki panujące na morzu. Rybak rozważa wiele zmiennych zanim  zarzuci wędkę do wody, ponieważ wie, że nie robiąc tego działa “na ślepo”.

 Oto fragment artykułu z Discover Boating:

 “Doświadczeni wędkarze powiedzą Ci nawet, że czas połowu może być uzależniony od miejsca połowu. Zbyt wiele ciepłych, letnich dni może niekorzystnie wpłynąć na wyniki połowów w płytkich jeziorach, stawach i rzekach, ponieważ wyższa temperatura wody redukuje zawartość tlenu w wodzie i powoduje, że ryby są ospałe

 Rybacy zawodowi i rekreacyjni używają swojej rozległej wiedzy, aby zdeterminować kiedy i gdzie najlepiej jest łowić, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Uwzględniają oni przy tym liczne czynniki, m. in: pływy i prądy pływów, głębokość na jakiej znajdują się ryby, burze i wzorce pogodowe, wiatr oraz przypływy i odpływy podczas połowu w słonej wodzie. W niektórych obszarach silne pływy sprawią, że zwiększy się ilość przynęt i małych ryb, co  przyciąga większe ryby. Jak widać, wiele czynników wpływa na działania podejmowane przez profesjonalnych rybaków - znacznie więcej niż mogłoby się wydawać.

 Jako trader, musisz zrozumieć jak “czytać rynek”, tak samo jak rybak odczytuje wodę. Musisz zrozumieć rynkowy rytm zanim zarzucisz wędkę (zaryzykujesz swoje pieniądze na rynku). Ważne jest to, aby czytać rynek jak książkę - powinieneś wiedzieć co stało się na poprzedniej stronie, bo to umożliwi Ci poprawne zrozumienie obecnej strony. Zapoznaj się więc dokładnie z rynkiem, naucz się wszystkich jego dziwactw i stań się mistrzem - dokładnie tak, jak rybak jest mistrzem w odczytywaniu i zrozumieniu różnych czynników, które mogą przyciągnąć ryby.

 

Profesjonalni rybacy są snajperami

Profesjonalni rybacy zachowują się bardzo podobnie do snajperów w wojsku. Jest to koncept, o którym już pisałem w jednym z moich artykułów. Rybak nie przemieszcza się bez potrzeby, bo to spowodowałoby większe zużycie paliwa i przynęty, wymagałoby również więcej czasu i pracy wymaganej do rozłożenia sieci za każdym razem. Najlepsi rybacy strategicznie planują miejsca połowów, odczytując warunki panujące na morzu i pogodę. Dzięki temu będą mieć przewagę.

Jak wiele razy czytałeś w moich artykułach o handlowaniu w oparciu o to, co zapewnia ci przewagę na rynku?  Zapewne wiele i nie jest tak bez przyczyny. Tak samo jak rybacy potrzebują przewagi lub strategii na łapanie ryb, tak Ty potrzebujesz przewagi na rynku. Twoją przewagą jest to, czego użycie zwiększa prawdopodobieństwo na sukces w tradingu i wymaga odpowiedniej edukacji oraz przygotowania - tak samo jak w przypadku rybaka.

Czy profesjonalny rybak budzi się po prostu rano i od razu biegnie do swojej łodzi, aby wypłynąć na środek jeziora lub oceanu i zarzucić wędkę? Nie. Oczywiście, że nie i już o tym wiesz. Patrząc na to z tej perspektywy, pomyśl sobie jak głupie jest otworzenie wykresów i natychmiastowe złożenie zlecenia bez żadnej dobrej przyczyny?

 Tak samo jak rybak planuje swoje połowy, aby uzyskać jak najlepszy wynik, musisz zaplanować w jaki sposób będziesz handlował, ustalić na czym polega Twoja przewaga rynkowa i w jaki sposób zarządzać będziesz ryzykiem, wyjściami z transakcji oraz samym sobą. Musisz zrobić to zanim wejdziesz na rynek, jeżeli chcesz dać sobie jak największą szansę na sukces.

 

Cierpliwość jest kluczowa w połowach i tradingu

Jeżeli kiedykolwiek byłeś na rybach, to wiesz, że jest to zajęcie, które wymaga sporo cierpliwości. Jednak w przeciwieństwie do tradingu, na rybach jesteś w zasadzie zmuszony do tego, aby być cierpliwym. W tradingu możesz po prostu złożyć zlecenie i wejść na rynek, nawet gdy jedynym tego powodem jest chęć zaryzykowania pieniędzy - oczywiście zniszczy to Twoje konto, ale możesz tak zrobić, jeżeli tylko zechcesz.

Dobry rybak pozostaje w swoim zawczasu zaplanowanym miejscu na połów, które gwarantuje duże “zyski”, tak długo jak uważa to za stosowne. Nie podda się po 20 minutach. Będzie cierpliwie czekał, nie zmieniając obszaru połowów. Tak samo Ty, jako trader prawdopodobnie będziesz musiał czekać wiele dni lub nawet tygodni, aby znaleźć setup transakcyjny dający wysokie prawdopodobieństwo zysku, który pozwoli Ci na zaryzykowanie pieniędzy i złapanie dużego ruchu na rynku.

Cierpliwość naprawdę jest tym, co oddziela odnoszących sukcesy traderów od mas i owiec, które tracą swoje pieniądze.

 

Potrzebujesz nastawienia zwycięzcy

Oto fragment artykułu z Bassmaster.com:

 “Kolejną rzeczą, którą mają zwycięzcy - i jest to prawdopodobnie najważniejsza ich cecha - jest umiejętność radzenia sobie z własnymi niedoskonałościami i popełnianymi błędami. Nie winią oni nikogo i niczego za swoje błędy, czy problemy. Nigdy nie stwarzają sobie wymówek i poruszają się po prostu na przód. To jest tak, jakby byli w stanie przełączyć w swoim umyśle przełącznik, który zamienia złe dni w kompletnie drugorzędną sprawę. Przeszłość to przeszłość i nic więcej. Nie ma ona wpływu na przyszłość. Kolejne zarzucenie wędki jest kolejną okazją, tak samo jak każdy kolejny dzień. Nie mówią oni o tym, że zapomną o przeszłości - po prostu to robią”

Przytoczony powyżej cytat odnosi się oczywiście do nastawienia, które jest wymagane do zwycięstwa w połowach. Ale nastawienie potrzebne do odnoszenia sukcesów w tradingu jest w zasadzie takie samo. Musisz poruszać się do przodu i nie martwić się złymi dniami lub przegranymi transakcjami. Będziesz miał stratne transakcje, ale jeżeli pozwolisz na to, aby zagnieździły się w twoim umyśle i przejęły kontrolę nad twoim myśleniem, to ostatecznie stracisz jeszcze więcej pieniędzy.

 Tak jak rybak musi zaakceptować złe dni, w których kiepskie połowy to normalna część wykonywania zawodu, tak samo Ty musisz pogodzić się z tym, że wiele dni na rynku będzie powolnych - nie będzie okazji do wejścia, albo odniesiesz tylko stratę zamiast zysku. To jak radzisz sobie z tymi sytuacjami i to czy możesz poruszać się naprzód, znacząco wpłynie na osiągane przez Ciebie rezultaty w długim terminie.

 

Podsumowanie

Jeżeli jesteś na rybach i natychmiast wrzucisz całą przynętę do wody, jak tylko znajdziesz się na swojej łodzi, to jak zamierzasz złapać dużą rybę? Oczywiście, że jej nie złapiesz. Jeśli handlując, od razu ryzykujesz zbyt wiele pieniędzy i tracisz sporą część kapitału, to jak zamierzasz zostać na rynku na tyle długo, aby załapać się na dobrą okazję? Nie jest to możliwe. Rybak musi zarządzać odpowiednio swoją przynętą, tak samo jak profesjonalny trader zarządza swoim kapitałem. Nie popadaj w over-trading i ryzykowanie nadmiernej ilości pieniędzy, tak samo jak profesjonalny rybak nie marnuje swojej przynęty.

Dobry rybak jest niczym, jeżeli nie jest odpowiednio przygotowany. Musi nauczyć się zarzucać wędkę w odpowiednich miejscach. Z biegiem czasu, będąc dobrze przygotowanym i wykształconym w zakresie różnych czynników wpływających na połów, wykształci odpowiednie umiejętności, które sprawią, że będzie na szczycie “rankingu” profesjonalnych rybaków. Ostatecznie skutkuje to wykształceniem pewnego rodzaju instynktu rybackiego - “szóstego zmysłu” który pozwala tym rybakom natychmiast rozpoznać odpowiednie miejsce i czas na połów. Podobnie jest w tradingu - po nauczeniu się technik handlu i zastosowaniu tej wiedzy w praktyce, wykształcisz umiejętności, które umożliwią instynktowny handel i znajdziesz się w 10% najlepszych traderów, którzy zarabiają na rynku.

 

 

Tłumaczenie: Michał Sztabkowski

Korekta: Dariusz Dziduch


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk