• Odbierz prezent
nial fuller
Z artykułu dowiesz się:

- Co zrobić, aby przerwać wydłużoną serię strat na rynku

NIal Fuller - A 7 Step Cure for a Trading Losing Streak

Każdy trader doświadcza prędzej czy później serii strat - jest to po prostu częścią tradingowej “gry”. Jeżeli jednak masz przedłużoną serię strat lub taką, która zagraża drastycznym zmniejszeniem się wielkości Twojego konta, albo nawet jego wyzerowaniem, to najwyższy czas, aby zastanowić się poważnie nad swoim podejściem do tradingu, a następnie wziąć odpowiedzialność za swoje słabe wyniki na rynku.

 

O ile na wszystkie tradingowe pomyłki nie ma jednego lekarstwa, które sprawiłoby, że od razu zaczniesz zarabiać, to są pewne kroki które możesz podjąć, aby zacząć podążać we właściwym kierunku. Jeżeli zastosujesz się do tych 7 sposobów na przerwanie serii strat, które podałem poniżej, to będziesz w stanie zakończyć każdą wydłużoną serię strat i znacznie szybciej wejść na ścieżkę prowadzącą do zyskownego tradingu.

 

Przyznaj, że jesteś częścią (dużą) problemu

Tak jak dyskutowaliśmy w poprzednich artykułach, mamy biologiczne predyspozycje do tego, aby być słabymi traderami. Od urodzenia czujemy emocje takie jak chciwość, strach, nadzieja oraz żal i wszystkie z nich działają na naszą niekorzyść w tradingu. Dlatego pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest przyznanie, że masz serię strat z powodu działań, które podejmujesz i to Ty jesteś problemem. Zaakceptuj ten fakt i znajdź sposób na to, aby sobie z tym poradzić. Chcąc odnieść sukces w tradingu musimy pokonać sami siebie i nasze ludzkie niedoskonałości, co nie jest łatwe dla większości ludzi. To właśnie dlatego trading jest tak trudny i większość ludzi przegrywa.

Jeżeli więc zdamy sobie sprawę z tego, że mamy predyspozycje do złego tradingu, to możemy przekształcić to uświadomienie w praktyczny problem, który jesteśmy w stanie rozwiązać przy użyciu naszej inteligencji. Poprzez odpowiednie planowanie, logiczne myślenie i zdrowy rozsądek, możemy pokonać sami siebie, a to pozwoli na uporanie się z problemami, które pojawiają się podczas handlowania na rynku.

 

Czytaj również: Jak osiągać cele związane z tradingiem?

 

Zrób sobie na pewien czas przerwę od tradingu live

Kolejną rzeczą, którą należałoby zrobić w celu zakończenia serii strat, jest zaprzestanie handlowania prawdziwymi pieniędzmi na jakiś czas. Wiem, że brzmi to jak bardzo oczywiste, ale byłbyś zaskoczony tym, jak wielu ludzi kontynuuje handel, nawet wtedy, gdy przegrywają niemal każdą transakcję, aż do wyzerowania konta.

Ten krok może być najtrudniejszy ze wszystkich. Robiąc krok wstecz i wstrzymując się od tradingu live na jakiś czas, właściwie przyznajesz się sam przed sobą do tego, że nie miałeś kontroli nad tym co robiłeś i działałeś na własną szkodę. Jednakże, dopóki nie przestaniesz handlować, to nie przestaniesz odczuwać emocji, które powstają przy handlu na koncie rzeczywistym i nie będziesz w stanie zdać sobie sprawy z tego, co robisz źle. Potrzebujesz przejrzystości w myśleniu i obiektywnego spojrzenia na swoje wyniki, aby zakończyć serię strat i ponownie wejść na drogę prowadzącą do zysków. Jeżeli wymaga to handlowania na koncie demo przez jakiś czas, to jest to dokładnie tym, co powinieneś zrobić. Zaakceptuj rzeczywistość i weź się do roboty - w przeciwnym wypadku nigdy nie pójdziesz do przodu i nie uzyskasz systematycznych zysków.

 

Czytaj również: Jak dojść do siebie po serii strat?

 

Stań się “znudzonym” traderem

Szczerze mówiąc, jeżeli nie jesteś znudzonym traderem, to prawdopodobnie nie handlujesz we właściwy sposób. Trading nie powinien wyglądać jak wycieczka do parku rozrywki lub kasyna. Zamiast tego, powinien być trochę nudny i jednocześnie interesujący, jeżeli robisz to poprawnie.

Te intensywne emocjonalne wzloty i upadki, których może doświadczyć trader są zazwyczaj wynikiem nieodpowiednich nawyków tradingowych lub złych działań podejmowanych na rynku. To oczywiste, że ryzykując zbyt wiele w stosunku do rozmiaru twojego konta będziesz bardzo podekscytowany wygranymi i bardzo zły przy jakiejkolwiek stratnej transakcji. Jeśli naprawdę chcesz kariery w tradingu, to dlaczego handlujesz w ten sposób? Taki handel to pierwszy krok prowadzący do serii strat i wyzerowania konta!

Musisz zredukować trading do jego kluczowych komponentów: strategii, planowania i działania na podstawie logicznego myślenia, a nie impulsu. Jeżeli tak zrobisz, to będziesz znudzony analizowaniem rynku, bo w większości przypadków będziesz wiedział czego można oczekiwać. Nie oznacza to, że będziesz wiedział czy wygrasz lub przegrasz daną transakcję, ale to, że jesteś przygotowany na wygranie lub przegranie każdej transakcji i ani jedna ani druga opcja nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem. Jako, że powinieneś zarządzać odpowiednio ryzykiem i nie dopuszczać się over-tradingu, to zarówno zysk jak i strata nie będą dla Ciebie ekscytujące, bo wiesz, że zaakceptowałeś wielkość wygranej lub przegranej zawczasu.

 

Bądź bardziej systematyczny w swoim podejściu do tradingu

Jeżeli doświadczasz aktualnie dużej serii strat, to mogę założyć, że Twoje podejście do tradingu najprawdopodobniej nie jest systematyczne. Wiąże się to z tym, o czym napisałem w punkcie trzecim, czyli nudnym tradingiem. Powinieneś wykształcić odpowiednie nawyki i działać rutynowo, bez większych zmian z tygodnia na tydzień.

W każdym tygodniu powinieneś przeanalizować rynki na których handlujesz, poszukać kluczowych poziomów i zaznaczyć je, zidentyfikować trend, a następnie każdego dnia przeglądać wykresy w poszukiwaniu potencjalnych okazji. Jeżeli żadnych nie ma, to przestań obserwować wykresy i wykonaj analizę ponownie wtedy, gdy masz to zaplanowane. Takie systematyczne podejście do trdingu jest oparte na posiadaniu procedur, które pomogą wyeliminować impulsywne zagrania i sprawią, że emocje nie będą na Ciebie mocno wpływać i będziesz w stanie obiektywnie spojrzeć na rynek.

 

Znaj swój osobisty “próg bólu” związany z ryzykiem

Jak wiele pieniędzy jesteś skłonny stracić na danym zagraniu? Jaka suma pieniędzy zaryzykowana na rynku pozwoli Ci na to, aby spać spokojnie? Czy kiedykolwiek zadałeś sobie takie pytania i odpowiedziałeś na nie szczerze? Jeżeli nie, to jest to główną przyczyną sprawiającą, że doświadczasz serii strat.

Sukces w tradingu w większym stopniu polega na pokerowym zarządzaniu ryzykiem, niż na czymkolwiek innym. Niefortunne jest to, że zarządzanie ryzykiem wydaje się na początku nudne dla większości traderów, którzy w dużej mierze ignorują ten aspekt tradingu. Jednak takie postępowanie sprawi, że prędzej czy później poniesiesz konsekwencje. Wielokrotnie powtarzam, że musisz skutecznie zarządzać ryzykiem, zanim będziesz w stanie skutecznie handlować.

Kontrolowanie Twoich emocji podczas tradingu i wykształcenie odpowiedniego nastawienia psychicznego zaczyna się od poprawnego zarządzania ryzykiem. Jeżeli zwiększasz ryzyko na transakcjach do tego stopnia, że nie jesteś w stanie przestać gapić się w ekran i spać w nocy, to prawdopodobnie stracisz wszystkie swoje pieniądze i stanie się to bardzo szybko.

 

Przestań zaglądać na niskie interwały czasowe

Nie możesz martwić się znajdowaniem każdej okazji. Jeżeli to zrobisz, to z pewnością doprowadzisz się do szaleństwa i jednocześnie wyzerujesz swoje konto. Traderzy myślą, że analizując niskie interwały czasowe takie jak m15 lub m5, w jakiś sposób zwiększą swoje szanse na znajdowanie okazji handlowych, a co za tym idzie - na zarobienie pieniędzy na rynku. Jest to jednak iluzja, bo tak naprawdę jedynie zwiększasz prawdopodobieństwo na to, że otworzysz pozycję z niskim prawdopodobieństwem wygranej i niepotrzebnie stracisz pieniądze.

 

Czytaj również: Dlaczego trading w oparciu o dzienne wykresy poprawi wasze wyniki?

 

Zastanów się nad swoją strategią  

Handlowanie przy użyciu nieodpowiedniej strategii (lub systemu), może przyczynić się do twojej serii strat na rynku, lub nawet wyzerowania konta.

Strategia handlowa powinna być prosta i jednocześnie skuteczna. Nie ma potrzeby interpretowania 10 wskaźników, czytania wiadomości makroekonomicznych i oglądanie programów o tematyce finansowej w telewizji, aby zdeterminować to, czy na rynku jest dobra okazja. Może tracisz pieniądze dlatego, że twoja metoda handlu uwzględnia zbyt dużo zmiennych i jest nadmiernie skomplikowana.

Twój sposób myślenia o rynku oraz metoda wejścia na rynek powinny być umiarkowanie proste i nieskomplikowane. Właśnie dlatego ja korzystam z Price Action, aby podejmować tradingowe decyzje. Bądź ze sobą szczery - jeżeli nie wiesz nawet na czym dokładnie polega twoja strategia lub brakuje Ci pewności siebie przy otwieraniu pozycji, to nadszedł czas na to, aby spojrzeć na swój trading i zastanowić się nad tym co robisz.

 

Tłumaczenie: Michał Sztabkowski


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk