• Odbierz prezent
Nial Fuller: 6 zachowań najlepszych traderów
Z artykułu dowiesz się:

- Jak zachowują się traderzy odnoszący sukcesy

- Czego potrzebujesz do uzyskania kontroli nad swoimi trade'ami

 

Nial Fuller - 6 Behaviours of Unstoppable Traders

Odnoszenie sukcesów w tradingu nie jest łatwe. W dodatku droga do zdyscyplinowania, cierpliwości i tradingowej pasji wymaga nabycia nawyków, których większość ludzi po prostu nie posiada. O ile każdy profesjonalny trader jest inny, to wszyscy mamy ze sobą wiele wspólnego, ponieważ pewne zachowania, konieczne do systematycznego zarabiania na rynku są uniwersalne.

Poniżej przedstawiona lista nie zawiera wszystkich takich zachowań, ale te, które zostały wymienione zauważysz u wszystkich znakomitych traderów. Spróbuj je zaadaptować do swojego tradingu, jeżeli chcesz stać się jednym z nich...

 

1. Nie reagują emocjonalnie na rezultat pojedynczej transakcji

Różne myśli i emocje mogą pochłonąć Cię po zamknięciu zlecenia. Po stracie możesz czuć się zniechęcony, zrozpaczony lub nawet zdesperowany. Tak samo w przypadku wygranej - możesz czuć się pewny siebie, superinteligentny lub tak, jakby cały świat stał przed Tobą otworem.

Jeżeli mówimy o jednej, najważniejszej przeszkodzie, którą musisz pokonać, aby stać się znakomitym traderem, to jest nią emocjonalne reagowanie na pojedyncze zagrania. Profesjonalni traderzy traktują każde zagranie jak kolejną próbę zdobycia statystycznej przewagi na rynku, z bardzo niewielkim lub wręcz zerowym zaangażowaniem emocjonalnym. Łatwiej jest to osiągnąć, mając na uwadze dwa następujące fakty:

 

  • Sukces w tradingu nie jest rezultatem jednego zagrania, ale długiej serii pozycji. Musisz być wystarczająco zdyscyplinowany, aby realizować swoją strategię bez reakcji emocjonalnych przez odpowiednio długi czas, a to pozwoli na to, aby Twoja przewaga na rynku mogła się zrealizować. Aby przeczytać o tym więcej, kliknij tutaj.
  • Utrzymywanie ryzyka wyrażonego w określonej wcześniej kwocie pieniędzy na ustalonym wcześniej poziomie, pozwoli Ci czuć się komfortowo ze stratą na pojedynczej transakcji. Umożliwi to nieodczuwanie negatywnych emocji lub rozczarowania, gdy poniesiesz stratę, a ponadto - pomoże Ci trzymać w ryzach Twoje emocje po wygranej transakcji. Kontroluj ryzyko poprzez dobieranie odpowiednich rozmiarów pozycji, bo pozwoli Ci to uniknąć dużych strat lub ogromnych, nadmuchujących twoje ego, zysków - zarówno jedno, jak i drugie może prowadzić do błędów w tradingu spowodowanych emocjami.

 

2. Są pewni siebie, zachowując zdrowy rozsądek

Pewność siebie jest konieczna do tego, aby stać się dobrym traderem. Musisz wierzyć w siebie, w swoją strategię handlową oraz swoją umiejętność do jej realizacji i zachowania dyscypliny. Pewność siebie oznacza, że zachowujesz się zgodnie z zasadą: jeśli będziesz handlował przy użyciu swojej metody i pozostaniesz zdyscyplinowany, to po odpowiednio dużej ilości transakcji odniesiesz zysk.

Pewność siebie oznacza, że jeśli poniesiesz kilka strat z rzędu, co zdarza się nawet najlepszym, to nie będziesz kwestionował swojej metody, a będziesz kontynuował realizację planu i egzekucję zleceń. Tak jak już powiedziałem powyżej, nie możesz reagować emocjonalnie na rezultat pojedynczej transakcji, co oznacza, że musisz być pewny siebie i musisz ignorować impulsy, które sprawiają, że chcesz zwiększyć ryzyko lub zbyt często otwierać zlecenia. Powinieneś być pewny tego, że możesz być znakomitym traderem, który może przeczekać, aż wszyscy słabi ludzie pochłonięci swoimi emocjami wyzerują swoje konta. Jeżeli w to nie wierzysz, to staniesz się jednym z nich, będąc ofiarą swoich własnych słabości.

Pewność siebie oznacza również, że dokładnie wiesz czego szukasz na rynku i na czym polega Twoja strategia. Potrafisz również rozpoznać moment, w którym na rynku pojawia się wysokiej jakości setup, na którym warto jest zaryzykować pieniądze. Tę pewność siebie możesz nabyć jedynie poprzez odpowiednią edukację. Gdy będziesz już wiedział jak dokładnie odczytywać i handlować w oparciu o Price Action, to znajdziesz się na dobrej drodze. Możesz skorzystać z wiedzy, którą oferuję, a następnie zacząć handlować i rozwijać się we własnym zakresie. Tylko dobre zrozumienie Price Action i dynamiki rynku umożliwi Ci bycie pewnym siebie w tradingu.

Pewność siebie nie oznacza, że czujesz się niepokonany, albo że jesteś “najlepszym traderem na świecie”. Wszyscy traderzy ponoszą straty i nawet najlepsi z nich wiedzą jak się na nie przygotować, nawet podczas trwającej serii zysków. Nie są aroganccy i utrzymują zrównoważony stan psychiczny, na który składa się pewność siebie, połączona z szacunkiem do nieodłącznej cechy rynku, którą jest częściowa losowość.

 

3. Są dobrzy w robieniu “niczego”

Świadomość tego, kiedy nie należy handlować jest równie ważna jak świadomość tego, kiedy powinieneś handlować. Odnoszący sukcesy traderzy wiedzą, że przez większość czasu będą poza rynkiem i to im odpowiada. Stali się mistrzami cierpliwości i zdali sobie sprawę z tego, że cierpliwość prowadzi do zysków. Zarabianie pieniędzy nie polega na tym, że cały czas jesteś na rynku, będąc narażonym na straty. Na rynku zarabia się poprzez uważnie zaplanowane w czasie ryzyko, którego poniesienie umożliwia dużą wygraną (dobry stosunek RR), a prawdopodobieństwo na wygraną jest wysokie.

Nie oznacza to, że każde zagranie się uda, ale nawet najlepiej wyglądające setupy mogą czasem zawieść. Dla tradera oznacza to, że gra on w grę prawdopodobieństw i w celu przesunięcia szali prawdopodobieństwa na swoją stronę, nie powinien być na rynku przez cały czas. W przeciwnym wypadku po prostu angażuje się w hazard. Jeśli wiesz cokolwiek o graniu w kasynie, to zdajesz sobie sprawę, że prawdopodobieństwo nie działa na Twoją korzyść, chyba, że masz coś, co oferuje Ci przewagę (np. liczenie kart w Black Jacku). W tradingu jest tak samo - jeśli nie używasz czegoś co oferuje Ci przewagę na rynku (Price Action) odpowiednio, to prawdopodobieństwo nie będzie działało na Twoją korzyść.

Aby handlować z prawdopodobieństwem po swojej stronie, musisz cierpliwie czekać na oczywiste setupy, a takie nie pojawiają się każdego dnia. Będziesz więc poza rynkiem, nie mając otwartych pozycji lub ewentualnie zajmiesz się czymś innym (hobby, praca, etc.) i tak będzie przez większość czasu. Najlepsi traderzy nie mają problemu z tym, aby być poza rynkiem przez kilka dni lub nawet tygodni i czekać na kolejny odpowiedni setup.

 

4. Dobrze śpią w nocy

Sen jest ważny dla każdego, również dla tradera. Sen umożliwia Twojemu mózgowi i całemu ciału odpoczynek, który jest wymagany do tego, aby być w najlepszej formie do zyskownego tradingu. Ponadto, jeśli handlujesz odpowiednio, czyli nie ryzykujesz zbyt dużo i nie handlujesz za często, realizując konsekwentnie swój trading plan, to nie będziesz miał problemu z tym, aby położyć się spać bez zmartwień, mając otwarte zlecenie na koncie rzeczywistym. Jeżeli siedzisz do późna, martwiąc się i obserwując swoje zlecenia, to stracisz cenny sen i zwiększysz szanse na popełnienie głupiej pomyłki, która będzie rezultatem zmęczenia i zbyt intensywnego myślenia o transakcjach. Połóż się spać i odpocznij - rynek na Ciebie poczeka. Pozwól mu pracować, gdy Ty odpoczywasz. Bądź “leniwym traderem”.

 

Czytaj również: Przewodnik po tradingu dla leniwych – Pozwól rynkowi zrobić swoje!

https://www.fxmag.pl/artykul/jak-rozumiec-relacje-ryzyka-do-zysku

 

5. Uwielbiają trading, ale nie są od niego uzależnieni

Najlepsi traderzy są “maniakami tradingu”. Uwielbiają rozmawiać o wykresach i różnych rynkach z innymi traderami. Nie są jednak od niego uzależnieni. Uzależnienie a pasja to dwie kompletnie różne rzeczy…

Uwielbianie tradingu oznacza, że lubisz handlować w odpowiedni sposób. Uwielbiasz więc dyscyplinę, cierpliwość oraz obserwowanie wykresów i czekanie na odpowiednią okazję, jeśli przez długi czas nic się nie pojawia. Nie ma nic złego z obserwowaniem rynków i Price Action do momentu, w którym pozwalasz na to, aby ta obserwacja zmusiła Cię do otworzenia “głupiego zlecenia”. Najlepsi traderzy bardzo lubią trading, ale nie pozwalają na przerodzenie się tego uczucia w uzależnienie od rynku, ponieważ wiedzą, że sukces w tradingu jest rezultatem utrzymania dyscypliny i zachowania cierpliwości, a sukces jest dokładnie tym, czego chcą.

 

6. Ciągle uczą się o tradingu i o samych sobie

Każdy doświadczony trader powie Ci, że handlowanie na rynku to ostateczny test na umiejętność kontrolowania samego siebie. Jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie przygody z tradingiem, to nauczysz się nie tylko wielu rzeczy o rynku i Price Action, ale również dowiesz się wiele o samym sobie. Traderzy są z natury myślicielami i zazwyczaj samotnikami, ale muszą stać się również mistrzami samokontroli i logicznego/obiektywnego myślenia, co może być bardzo trudne do osiągnięcia dla większości ludzi, szczególnie w sytuacji, gdy ryzykują oni swoje ciężko zarobione pieniądze.

Podsumowując, aby zostać niepowstrzymanym traderem, musisz poznać samego siebie i dojść do mistrzostwa nie tylko w swojej strategii, ale również w zdolności do samokontroli. Dopóki handlujesz, nigdy nie przestaniesz uczyć się nowych rzeczy zarówno o sobie, jak i o rynku. Ale od czegoś trzeba zacząć, więc musisz zbudować odpowiednie fundamenty. Możesz skorzystać z oferowanej przeze mnie wiedzy i zobaczyć jak ja handluję i co u mnie działało przez wiele lat… w ten sposób rozpoczniesz swoją przygodę z tradingiem korzystając z odpowiedniej wiedzy i narzędzi, które pomogą Ci stać się najlepszym traderem i najlepszą wersją siebie, jaką możesz być.

 

Tłumaczenie: Michał Sztabkowski
Korekta: Dariusz Dziduch

https://www.fxmag.pl/sklep/prenumerata


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk