• Odbierz prezent
jak poprawić analizę techniczna price action na rynku walutowym Forex radzi Nial Fuller
Z artykułu dowiesz się:

- W jaki sposób poprawić swoje analizy
- Jak stworzyć spójną i skuteczną strategię

Nial Fuller - If You’re Struggling with Price Action Analysis, Here’s 4 Easy Steps to Fix It

Jeżeli masz kłopoty z analizą Price Action, to wiedz, że nie jesteś sam i nie przejmuj się. Większość traderów ma problemy z Price Action z kilku typowych przyczyn, a celem dzisiejszego artykułu jest ich omówienie.

Czytaj dalej, aby poznać najczęstsze przyczyny problemów z analizą Price Action oraz porady na temat tego, jak możesz sobie z nimi poradzić.

 

1. Nie zaangażowałeś się całkowicie w analizę Price Action

Musisz przestać się bać i wyzbyć się wątpliwości odnośnie Price Action. Część Twojego mózgu myśli, że trading powinien być trudny technicznie, więc odczuwasz potrzebę użycia wskaźników i bardzo skomplikowanego lub drogiego systemu handlowego. Musisz pokonać ten strach i zaangażować się w pełni w proste podejście Price Action, którego uczę.

 

Jak to naprawić: Zaangażuj się w Price Action

Po zapoznaniu się z techniką, musisz dać jej czas na to, aby zadziałała. Upewnij się również, że handlujesz zgodnie z jej wytycznymi. Jeśli korzystasz z kursu, to musisz poświęcić odpowiednią ilość czasu na naukę, by wszystko dokładnie zrozumieć, a następnie sformułować plan i handlować zgodnie z nim na koncie demo zanim przejdziesz na konto rzeczywiste.

Musisz trzymać się wybranej metody przez przynajmniej sześć miesięcy, aby dać jej szansę na to, by zadziałała na Twoją korzyść - mniejsza ilość czasu może być niewystarczająca. Widzę jednak, że większość ludzi ma z tym spore problemy i poddaje się po kilku przegranych transakcjach, szukając innej metody i podejścia do tradingu.

Musisz zrozumieć, że trading wiąże się zarówno z wygranymi, jak i przegranymi transakcjami i nigdy nie zarobisz pieniędzy, jeśli nie jesteś wystarczająco zdyscyplinowany, aby trzymać się jednej metody przez przynajmniej pół roku lub dłużej.

 

2. Nie czekasz na oczywiste sygnały Price Action

Pomagając traderom przez wiele lat odkryłem najczęstszą przyczynę problemów z analizą Price Action - traderzy nie czekają na oczywiste sygnały, uformowane na kluczowych poziomach lub w kierunku zgodnym z trendem.

 

Jak to naprawić: Czekaj na sygnał

Cierpliwość jest tutaj kluczowa, tak samo jak zrozumienie tego, jak dokładnie wygląda dobry sygnał, co odnosi się do punktu powyżej. Najpierw musisz nauczyć się metody Price Action, a następnie w pełni się w nią zaangażować, aby wiedzieć jak wygląda dobry sygnał Price Action na rynku. Jeżeli tego nie zrobisz, to tak naprawdę nie masz strategii Price Action i jedynie zgadujesz, co może się wydarzyć.

Jeśli nauczysz się metody Price Action, to musisz się w nią zaangażować, jak wspomniałem wyżej, a zaangażowanie oznacza również to, że handlujesz zgodnie ze swoją metodą poprzez oczekiwanie na sygnały. Musisz wyzbyć się swojej chciwości, bo nie pomoże Ci ona w zarabianiu pieniędzy, pomimo tego, że może się tak wydawać. Najbardziej pomocną rzeczą, którą mogę Ci powiedzieć jest to, że cierpliwość to najszybszy sposób na zarabianie pieniędzy na rynku, pomimo tego, że może to być całkiem sprzeczne z intuicją.

 

Cierpliwość oznacza oczekiwanie na uformowanie się sygnału zgodnego z Twoją strategią, a następnie wejście i pozwolenie na to, aby osiągnięty został ustalony wcześniej poziom SL lub TP.

 

3. Chcesz się szybko wzbogacić

Niezależnie od tego, czy chcesz się do tego przyznać czy nie, to prawda jest taka, że każdy chce stać się bogaty w krótkim czasie, a systemy handlowe wydają się świetnym sposobem na osiągnięcie bogactwa (dla większości początkujących). Jednak nie potrzeba wiele czasu na rynku, aby zdać sobie sprawę z tego, że handlując na rynku nie staniesz się szybko bogaty. Zazwyczaj potrzeba wielu lat nauki, prób i błędów oraz zdyscyplinowania, aby zacząć zarabiać pieniądze na rynku.

 

Jak to naprawić: Wypracuj sobie odpowiednie nastawienie psychiczne i utrzymuj je

Im dłużej starasz się zarobić “szybkie pieniądze” na rynku, tym więcej czasu będziesz potrzebował na to, aby faktycznie to osiągnąć…

Sukces zarówno w tradingu Price Action, jak i w każdej innej formie, zależy od odpowiedniego nastawienia psychicznego i utrzymywania go przez odpowiednio długi okres czasu, aby zacząć zarabiać coraz większe ilości pieniędzy. Odpowiednie nastawienie psychiczne oznacza, że nie oczekujesz zysków na każdej transakcji i cierpliwie czekasz na pokazanie się oczywistych okazji na rynku; nie otwierasz transakcji po każdej byle jakiej formacji, która się pojawia. Musisz podchodzić do zarządzania ryzykiem ze świadomością, że każde zagranie może skutkować stratą. Jeśli w pełni to zaakceptujesz, to nie będziesz nigdy ryzykował więcej, niż możesz stracić na pojedynczym zagraniu.

 

4. Nie posiadasz spójnej metody Price Action

Najbardziej powszechną przyczyną problemów traderów z Price Action jest to, że nie handlują dokładnie określoną metodą. Wielu traderów zbiera urywki informacji o tradingu z różnych internetowych źródeł i myślą, że wiedzą jak handlować z Price Action. Ale zadaj sobie pytanie: czy naprawdę nauczyłeś się spójnej i kompletnej metody, która umożliwia efektywne podejście do takiego tradingu? Jeżeli nie, to najprawdopodobniej nie jesteś skupiony i patrzysz na wykresy, nie posiadając ustalonego procesu i rutyny, wspomagających twoją analizę.

 

Jak to naprawić: naucz się faktycznej metody Price Action

Poznanie faktycznej metody Price Action i trzymanie się jej jest pierwszym krokiem do rozwiązania swoich problemów w tradingu. Wymagana jest więc odpowiednia edukacja w zakresie analizy Price Action. 

Najważniejsze jest to, że musisz znaleźć odpowiednie podejście ion i trzymać się go. Nie mieszaj ze sobą różnych metod i nie próbuj jednej po drugiej.  

 

Tłumaczenie: Michał Sztabkowski
Korekta: Dariusz Dziduch

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk