• Odbierz prezent
trading, price action, strategia
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie są najważniejsze aspekty tradingu wg. Niala Fullera

Ten artykuł jest również dostępny w formie podcastu

Podcast: 10 przykazań tradera wg Niala Fullera

Jeżeli mielibyśmy usiąść razem w celu odbycia rozmowy o tradingu w cztery oczy, to przedyskutował bym z Tobą następujące “dziesięć przykazań”.
Słuchaj

Nial Fuller: The ‘Ten Commandments’ of Trading

 

Jeżeli mielibyśmy usiąść razem w celu odbycia rozmowy o tradingu w cztery oczy, to przedyskutował bym z Tobą następujące “dziesięć przykazań”. Dotyczą one dziesięciu najważniejszych aspektów tradingu, które musisz zrozumieć, zaakceptować i zaimplementować, jeżeli chcesz odnosić sukcesy w tradingu, a tym samym osiągać zyski. Oto one:


1. Dokładnie określ swoją strategię i osiągnij w niej mistrzostwo.

Zawsze zaskakujące jest dla mnie to, jak wiele osób nie posiada strategii, a mimo tego próbuje ryzykować pieniądze na rynku. Jeżeli nie masz strategii, w oparciu o którą handlujesz i która zapewni Ci przewagę statystyczną na rynku, to angażujesz się w hazard i równie dobrze możesz pójść do kasyna.

Posiadanie strategii i osiągnięcie w niej mistrzostwa wymaga czasu, wysiłku i zdyscyplinowania, co jest jednym z czynników wpływających na to, że ludzie grają bez jej opracowania. Jeżeli myślisz, że “jakoś sobie poradzisz” i zarobisz trochę na rynku, to się mylisz. Sukces w tradingu nie jest wynikiem szczęścia lub przypadku. Wymagany jest wysiłek, oddanie i pasja.

Co więcej, gdy już dokładnie poznasz strategię handlową, taką jak np. Price Action, to musisz się jej trzymać, zamiast przeskakiwać pomiędzy strategiami, jak robi to wielu traderów. Trading to zarówno transakcje zyskowne, jak i stratne, więc musisz być w stanie zachować spokój i pozostać skupionym, ponosząc straty. Porzucenie strategii po kilku stratach, to nie danie jej szansy na to, aby zadziałała na Twoją korzyść. Postępując w ten sposób będziesz bez końca poszukiwał złotego graala tradingu, który po prostu nie istnieje. Wybierz strategię, poznaj ją, osiągnij w niej mistrzostwo i trzymaj się jej.

 

2. Bądź ze sobą szczery.

Jeżeli ciągle masz wątpliwości i nie stać Cię na to, aby stracić jakiekolwiek pieniądze, to prawdopodobnie nie powinieneś handlować na koncie rzeczywistym przez jakiś czas (ale w międzyczasie możesz uczyć się, handlując na demo). Jeżeli nie jesteś w sytuacji finansowej, która pozwala Ci na ryzykowanie pieniędzy na rynku, to nie będziesz również w odpowiedniej kondycji psychicznej, aby to robić.

Mam na myśli osoby, które próbują swoich sił w tradingu, jednocześnie nie mogąc pozwolić sobie na straty, co sprawia, że od razu wchodzą na rynek ze złym nastawieniem. Nigdy nie będziesz w stanie pozwolić na to, aby setup się zrealizował, jeżeli ciągle martwisz się o tracenie pieniędzy, które jest nieodłączną częścią tradingu. Będziesz wygrywał i przegrywał, ale jeżeli wiesz co robisz, to pod koniec roku suma zysków będzie przewyższać sumę strat. Ale, aby to zrobić, musisz wykazywać odpowiednie nastawienie, którego na pewno nie będziesz mieć, jeżeli po prostu nie stać Cię na trading. Bądź ze sobą szczery - pozwoli Ci to na to, aby nie zacząć handlu ze złym nastawieniem psychicznym.

 

3. Zaufaj sobie - zaufaj intuicji i ignoruj “wskazówki”

Gdy opanujesz dobrą strategię, nadejdzie czas na odcięcie się od całego świata. Ignoruj speców z CNBC oraz innych mediów finansowych ; ci ludzie otrzymują pieniądze za wyrażenie opinii o rynkach.. opinii, a nie faktów.

Nie wiem jak Ty, ale ja ufam swojej opinii na temat tego, czy powinienem zaryzykować swoje pieniądze bardziej, niż opinii innych ludzi. Jeżeli jeszcze sobie nie ufasz, to przyjdzie na to czas. Potrzebujesz więcej czasu na naukę i zdobywanie doświadczenia poprzez obserwowanie wykresów. Z biegiem czasu, stopniowo nabędziesz umiejętności i zbudujesz swoją pewność siebie. To jest naprawdę jedyny sposób na “pokonanie rynku” w długim horyzoncie czasowym. To również wyjaśnia dlaczego ktoś, kto próbuje sprzedać Ci jakiś mechaniczny system handlowy, jest najprawdopodobniej oszustem i nie ma pojęcia o czym mówi, albo po prostu nie ma oporów przed tym, aby ukraść Twoje pieniądze. Profesjonalni traderzy ufają tylko sobie i nie obchodzi ich to, co mówi reszta świata. Oni zwracają uwagę tylko na to, co mówi im ruch ceny.4. Nie pozwól na to, aby wynik poprzednich transakcji wpływał na kolejne zagrania

To jest jedno z najważniejszych “przykazań”. Traderzy bardzo często są “pod wpływem” ich poprzednich zagrań. Na przykład, zostałeś wyrzucony z rynku, a po 1 pipsie cena zawróciła zgodnie z Twoimi przewidywaniami. Co robisz? Jak reagujesz? To właśnie takie sytuacje definiują Cię jako tradera, oddzielają wygranych od przegranych i profesjonalistów od amatorów.

W powyższym przykładzie, profesjonalista nie będzie poruszony taką sytuacją, podczas gdy amator będzie wściekły i spróbuje odegrać się na rynku. Prawdą jest, że musisz być odporny na emocje, aby handlować zyskownie, ponieważ poddając się każdemu uczuciu i emocjom, które wywołuje w Tobie rynek, doprowadzi Cię do ruiny emocjonalnej, a w niedługim czasie również finansowej.

Najważniejszy argument, który może pomóc Ci w zdystansowaniu się do emocji jest następujący: rozkład wygranych i przegranych transakcji jest losowy. Oznacza to, że wygrane i przegrane będą losowo rozmieszczone w serii transakcji.

Na przykład, jeżeli oczekujesz, że będziesz mieć 60% zyskownych transakcji, to w zbiorze 50 zagrań pojawi się 20 przegranych… ale nie wiesz które to będą. Co za tym idzie, jeżeli masz 5 strat z rzędu, ale jeszcze nie 20, to nadal jest to statystycznie zgodne z Twoją przewagą na rynku i nie ma powodu do tego, aby poddawać się negatywnym emocjom lub robić coś głupiego z powodu tych strat. Pamiętanie o tym pod wpływem emocji jest trudne. Ale jeżeli nie będziesz tego pamiętać, to dasz się ponieść emocjonalnym impulsom, które doprowadzą do głupich zagrań i w rezultacie - strat.5. Nie unikaj strat, tylko je kontroluj

Każdego tygodnia dostaję wiadomości od traderów, którzy z całych sił próbują uniknąć strat. Mówią mi, że nie używają Stop Lossów lub pytają się “dlaczego perfekcyjny setup nie zadziałał?”

Prawda jest taka, że nie możesz uniknąć strat w tradingu. Więc zamiast ich unikać, naucz się kontroli ryzyka poprzez zarządzanie kapitałem uwzględniające stosunek ryzyka do zysku. Im wcześniej to zrobisz, tym łatwiej będzie Ci w tradingu. Jeżeli próbujesz nie tracić, to może Ci się to przez jakiś czas udawać, ale gdy w końcu poniesiesz stratę, to będzie ona ogromna.

Trading polega na kontrolowaniu strat i utrzymywaniu ich poniżej określonej sumy wyznaczonej na każde zagranie, a nie uniknięciu ich, ponieważ nie jest to możliwe.6. Zachowaj swój kapitał na najlepsze okazje

Zbyt często traderzy marnują swój kapitał na zagrania, które nie spełniają ich kryteriów lub są po prostu słabymi setupami. Jedną z najważniejszych zasad tradingu jest ochrona kapitału. Sprawi to, że gdy pojawi się oczywista okazja, będziesz mógł z niej skorzystać, zarabiając jak najwięcej - tak zachowuje się rynkowy drapieżnik.

 

Czytaj również: Handluj jak drapieżnik

 

Oznacza to, że nie powinieneś być cały czas na rynku. W zasadzie, to przez większość czasu powinieneś być poza  rynkiem, ciągle go obserwując, czekając na “łatwy żer”, czyli uformowanie się dobrych setupów. Gdy to się już wydarzy, będziesz mieć pełno pieniędzy na swoim koncie, które możesz zaryzykować, bo nie zmarnowałeś ich na słabe setupy.7. Bądź podekscytowany tradingiem, a nie pieniędzmi.

Jeżeli chcesz mieć duże osiągnięcia w danej dziedzinie, to musisz pasjonować się tym co robisz, a nie tylko tym, co możesz z tego mieć. Nie inaczej jest w tradingu. Musisz uwielbiać trading i obserwowanie ruchu ceny, aby stać się dobrym traderem, a co za tym idzie - zarabiać pieniądze. Pieniądze zarabiane przez profesjonalistów są wynikiem pasji do tradingu, a nie chęci zarobienia milionów. Musisz więc skupić się na poprawnym tradingu i stawaniu się najlepszym traderem, jakim możesz być, a nie na zarabianiu.8. Planuj swoje zagrania.

Traderzy zbyt często “wskakują” w rynek bez planu. Nie mają strategii na zarządzanie ryzykiem, zamknięcie pozycji, a czasami nawet na wejście.

Zanim otworzysz pozycję i zaryzykujesz pieniądze na rynku powinieneś dobrze wiedzieć jaką sumę pieniędzy ryzykujesz na zagraniu. Tej sumy nie powinieneś nigdy przekraczać.

Następnie, powinieneś wiedzieć na czym polega twoja strategia wejścia i, widząc odpowiedni setup, wejść na rynek. Nie otwieraj zleceń, gdy Twój sygnał nie pojawia się na rynku lub gdy setup nie spełnia określonych przez Ciebie kryteriów. Takie postępowanie to hazard. Przed wejściem powinieneś również zaplanować gdzie zamkniesz zlecenie. Ten plan może się zmienić pod wpływem warunków rynkowych, ale ważne jest to, aby wiedzieć jak preferujesz wyjść z rynku i nie odbiegać od planu, chyba, że rzeczywiście jesteś do tego zmuszony nagłą zmianą w zachowaniu rynku.

Jeżeli wskakujesz na rynek bez określonego ryzyka, planu wejścia i wyjścia, to skończy się na tym, że stracisz pieniądze, poprzez over-trading, otwieranie zbyt dużych pozycji, nierealizowanie zysków, etc.9. Miej realistyczne oczekiwania.

Nie staniesz się zawodowym traderem w sześć miesięcy, być może w rok, albo nawet w pięć lat. Nie chcę Cię rozczarować, ale to prawda. Musisz mieć realistyczne oczekiwania, jeżeli chcesz odnieść sukces w tradingu. Według mnie “sukces w tradingu” oznacza zarabianie pieniędzy na przestrzeni roku. Jeżeli masz małe konto, to nie staniesz się szybko bogaty. Twoim celem jest zarabianie pieniędzy w każdym roku. Jeżeli rok jest zyskowny, to możesz uważać go za dobry. Oczywiście niektóre lata będą lepsze niż inne.

Co więcej, nastawienie psychiczne wymagane do tego, aby zarabiać, polega na skupianiu się na tym jak poprawnie handlować, a nie jak stać się bogatym. Zarabianie w tradingu jest końcowym rezultatem realistycznych oczekiwań i robienia wielu rzeczy poprawnie i systematycznie. Ludzie często zakładają, że trading jest łatwym sposobem na zarobek, ale tak jak w czymkolwiek innym, tak też w tradingu wymagany jest wysiłek, oddanie i pasja. Profesjonalni sportowcy zarabiają bardzo dużo, ale tylko dlatego, że są bezwzględnie oddani uprawianej dyscyplinie. Dlatego pasja i mistrzostwo to coś, co musisz nabyć, zanim przyjdą zyski.10. Zadbaj o swoją edukację.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą całkowicie początkującą, czy masz już trochę doświadczenia w tradingu - jeżeli nie miałeś odpowiedniej edukacji, to wiedz, że jej potrzebujesz. Edukacja jest podstawą Twojej tradingowej kariery - bez niej chodzisz po ciemku, licząc na to, że trafisz na właściwą drogę. Zawsze zaskakuje mnie to jak wielu traderów jest skłonnych do poniesienia strat na rynku przed nauczeniem się na czym tak naprawdę polega trading. Poświęć więc odpowiednią ilość czasu na naukę i zainwestuj w swoją edukację.Tłumaczenie: Michał Sztabkowski

Korekta: Dariusz Dziduch


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk