• Sklep
  • Odbierz prezent
NewConnect – pomnożysz kapitał 100 razy czy utopisz wszystkie środki?

Polski rynek akcji to nie tylko rynek regulowany Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. GPW prowadzi również Alternatywny System Obrotu NewConnect. Rynek ten przeznaczony jest przede wszystkim dla stosunkowo małych, innowacyjnych spółek. Spółki te nierzadko pozwalają na osiąganie ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Historia pokazała, że na NewConnect możliwe jest osiągnięcie trzycyfrowej stopy zwrotu nawet w ciągu jednego dnia. Niestety szanse na olbrzymie stopy zwrotu idą w parze z ryzykiem utopienia niemal całości środków w równie krótkim czasie. Przyjrzyjmy się kilku interesującym przypadkom najbardziej spektakularnych wzrostów oraz najbardziej dotkliwych spadków na rynku NewConnect w ostatnich latach.

 

Mała płynność, niskie ceny jednostkowe

Alternatywny System Obrotu (ASO) NewConnect kusi inwestorów szansami na oszałamiające stopy zwrotu. Dzieje się tak w dużej mierze ze względu na płynność obrotu. Nie sposób zaprzeczyć, że płynność obrotu akcjami na polskim rynku papierów wartościowych pozostawia wiele do życzenia. Stanowi to spory problem dla rynku regulowanego i zdaje się, że jeszcze większy problem dla ASO NewConnect. Niska płynność wiąże się często z większymi wahaniami kursu. Ma to zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Krótkoterminowe wahania kursów mogą być tym silniejsze, im niższa jest płynność rynku. Działa to oczywiście w obydwie strony, w związku z czym możliwe jest by jedna informacja mocno zachwiała poziomem kursu zarówno na korzyść, jak i niekorzyść inwestora.

Do powodów dużych wahań kursów można również zaliczyć fakt, iż wiele spółek notowanych na rynku NewConnect cechuje się bardzo niską ceną jednostkową akcji. Przykładowo, jeżeli cena akcji wynosi 0,10 zł, to każda zmiana wartości kursu o 0,01 zł stanowi ruch aż o 10%. Inwestowanie w spółki o tak niskich cenach jednostkowych akcji jest bardzo ryzykowne, jednak niejednokrotnie kusi inwestorów wizją wielkich zysków. Równie wielkie mogą być, rzecz jasna, również straty.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk