• Odbierz prezent
NewConnect bije na głowę główny parkiet GPW - rekordowe obroty w lipcu

Po rekordowym pod względem obrotów na warszawskiej giełdzie czerwcu, nadszedł czas na lipcowe ochłodzenie rozgrzanego parkietu. Wartość obrotu na głównym parkiecie GPW w lipcu okazała się zauważalnie niższa niż w poprzednim miesiącu. Zupełnie inny wynik zanotowała jednak „mała giełda”, czyli NewConnect, który w pierwszym miesiącu wakacji ustanowił nowe rekordy obrotów.

 

Jak wynika z danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych, łączna wartość obrotu akcjami na głównym parkiecie wyniosła w lipcu 23,4 mld złotych, co jest wzrostem o 40,6% w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Średnia wartość dziennego obrotu wyniosła zaś 1,017 mld złotych, co oznacza utrzymanie miliardowego progu od marca tego roku. Pięciomiesięcznych obrotów dobowych powyżej 1 mld PLN na warszawskim parkiecie jak dotąd jeszcze nie notowano.

Dla porównania, w czerwcu łączny obrót wyniósł 26,7 mld PLN, zaś średni dobowy 1,25 mld PLN (najwyższe tegoroczne wyniki).

W kwietniu obroty na GPW wyniosły łącznie 23,7 mld PLN, w maju zaś było to 21,7 mld PLN.

 

Najlepszy miesiąc w historii zanotował natomiast ASO NewConnect - w lipcu łączna wartość obrotu akcjami na małej giełdzie wyniosła 2,3 mld złotych, co jest wzrostem o ponad 2500% r/r.

Ogromny wzrost popularności NewConnect można przypisać dużej liczbie spółek „covidowych”, które są na nim notowane, a także tych zajmujących się obecnie najmodniejszymi branżami - fotowoltaiką i produkcją gier.

Czytaj także: Jeszcze nigdy obroty na warszawskiej giełdzie nie były tak wysokie - rekordowe półrocze na GPW

Koronawirusowa panika i następująca po niej euforia na globalnych parkietach giełdowych, nie ominęły również warszawskiej giełdy. Wzrost zmienności, dynamiczne odreagowywanie marcowych spadków, czy wreszcie radykalne obniżki stóp procentowych - wszystko to przyczyniło się do osiągnięcia rekordowych .. Czytaj
Jeszcze nigdy obroty na warszawskiej giełdzie nie były tak wysokie - rekordowe półrocze na GPW

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk