• Odbierz prezent
Netflix prezentuje wyniki za IV kwartał 2020 r. Spółka spodziewa się, że będzie jeszcze lepiej
fot. freepik.com

19 stycznia po sesji na amerykańskiej giełdzie Netflix opublikował wyniki kwartalne. Nastąpił większy wzrost liczby abonentów niż spodziewali się analitycy z Wall Street. Spółka spodziewa się, że poprawi swą sytuację na tyle, że nie będzie już musiała korzystać z finansowania zewnętrznego. Inwestorów ucieszyła w szczególności perspektywa baybacku, który jest brany pod uwagę przez spółkę.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

19 stycznia we wtorek po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Netflix przedstawił wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Przychody okazały się wyższe niż spodziewali się analitycy z Wall Street. Wyniosły 6,64 mld USD wobec spodziewanych 6,626 mld USD. Uzyskane przychody były też wyższe niż rok wcześniej. Dla porównania w analogicznym kwartale poprzedniego roku wyniosły one 5,47 mld USD.

Zysk netto osiągnięty przez spółkę okazał się natomiast niższy niż rok wcześniej. W czwartym kwartale 2020 r. Netflix wypracował zysk netto w wysokości 542 mln USD w porównaniu do 587 mln USD przed rokiem. Zysk na akcję wyniósł 1,19 USD wobec 1,30 USD rok wcześniej. Okazał się on niższy od szacunków analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 1,39 USD.

Liczba nowych abonentów okazała się natomiast wyższa od szacunków analityków z Wall Street. Wyniosła 8,5 mln wobec spodziewanych 6,47 mln. Stanowi to wzrost o 23% w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku.

Liczbę nowych abonentów w poszczególnych kwartałach przedstawia poniższy wykres.

 Netflix- wykres

Źródło: CNBC

 

Netflix spodziewa się poprawy swej sytuacji finansowej. W poprzednich trzech kwartałach uzyskiwała dodatnie wolne przepływy pieniężne, jakkolwiek było to związane przede wszystkim z odroczeniem produkcji z powodu pandemii. W czwartym kwartale przepływy pieniężne były ujemne, jednak nie było to tak znaczące, jak się spodziewano. Wyniosły -284 mln USD. W całym 2020 roku wolne przepływy pieniężne wyniosły +1,9 mld USD w porównaniu do -3,3 mld USD w 2019 r.

Spółka zamierza również zmniejszyć poziom finansowania zewnętrznego. Od 2011 r. korzystała z pożyczek o wartości 15 mld USD.

Rozważa nawet zwrócenie części gotówki akcjonariuszom w formie skupu akcji lub dywidendy. Spółka nie podejmowała takich ruchów od 2011 r.

Spółka przedstawiła także swą prognozę na I kwartał 2021 r. Spodziewa się przychodów na poziomie 7,129 mld USD, zysku netto w wysokości 1,35 mld USD oraz zysku na akcję wynoszącego 2,97 USD.

Dobrym wynikom w minionym kwartale sprzyjała sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Konsumenci spędzający więcej czasu w domu, chętniej korzystali z usług telewizyjnych.

Przedstawione wyniki i perspektywy spółki ucieszyły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji Netflixa wzrósł o ponad 12%.

Notowania: NETFLIX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NFLX/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk