• Odbierz prezent
Netflix IBM

16 kwietnia we wtorek w godzinach wieczornych znane amerykańskie spółki – Netflix i IBM podały swe wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. W notowaniach posesyjnych na amerykańskiej giełdzie obie spółki znalazły się na minusie. Dlaczego rozczarowały inwestorów?

 

Netflix

Wyniki finansowe spółki Netflix za pierwszy kwartał 2019 r. okazały się wyższe niż oczekiwania analityków z Wall Street. Przychody wyniosły 4,52 mld USD wobec prognozowanych 4,5 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 76 centów wobec oczekiwanych 57 centów. Liczba płatnych subskrypcji w kraju wzrosła o 1,74 mln wobec oczekiwanych 1,61 mln. Liczba zagranicznych subskrypcji wzrosła natomiast o 7,87 mln wobec oczekiwanych 7,31 mln.

Przychody Netflixa wzrosły o 22% rok do roku. Warto wspomnieć, że rok wcześniej wyniosły one 3,7 mld USD. Zysk na akcję wzrósł z 64 centów w 1 kwartale 2018 r. do 76 centów w 1 kwartale 2019 r. Stanowi to wzrost o 18,8%.

Mimo tak znakomitych wyników kwartalnych, na środowych notowaniach przedsesyjnych nie widać radości i cena akcji spółki spadła na nich o ponad 4%.

Spółka Netflix wspomniała bowiem także o wynikach za drugi kwartał 2019 r. Spółka szacuje, że w kolejnym kwartale zysk na akcję wyniesie 55 centów. Oczekiwania analityków były znacząco wyższe i według ich szacunków zysk na akcję w 2 kwartale powinien wynieść 99 centów. Nowa prognoza spółki rozczarowała więc inwestorów.

Netflix poinformował także, że w tym roku odejdzie na emeryturę dyrektor ds. marketingu – Kelly Benett.

 

IBM

W tym samym dniu wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. przedstawił także gigant technologiczny IBM. Przychody okazały się niższe od oczekiwań analityków. Wyniosły one 18,18 mld USD w stosunku do oczekiwanych 18,46 mld USD. Zysk na akcję natomiast był nieco wyższy od prognoz. Wyniósł on 2,25 USD w stosunku do oczekiwanych 2,22 USD.

Przychody IBM spadły o prawie 5% rok do roku. Największy segment działalności spółki – globalne usługi technologiczne – osiągnął przychody w wysokości 6,88 mld USD. Były one o 7% niższe niż rok temu.

W tym roku spółka sprzedała jeden ze swych biznesów – usługi w zakresie obsługi pożyczek. Poinformowała, że w tym roku zakończy działalność związaną z dostarczaniem kapitału obrotowego dla niektórych firm informatycznych.

IBM oczekuje, że w drugiej połowie 2019 r. zakończy proces przejęcia firmy Red Hat o wartości 34 mld USD. Spółka wiąże duże nadzieje z produktem Red Hat – platformą OpenShift.

W środowych notowaniach przedsesyjnych cena akcji spółki znalazła się ponad 3% na minusie.

 

Notowania: NETFLIX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NFLX/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk