• Odbierz prezent
Nerwowo na rynku ropy naftowej za sprawą konfliktu na linii USA-Iran

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia. Z kolei dzisiaj notowania ropy naftowej rozpoczęły sesję od przeceny, jednak obecnie nadrobiły już zniżkę z wcześniejszych godzin.

Zachowanie inwestorów jest odzwierciedleniem niepewności dotyczącej sytuacji na Bliskim Wschodzie

i trudności w interpretacji dotychczasowych informacji ze strony polityków. Mimo że deklaracje zarówno po stronie USA, jak i Iranu, pokazywały gotowość do zawziętej obrony swoich interesów, to wciąż nie ma pewności, w jakim kierunku pójdzie konflikt amerykańsko-irański.

Nerwowo na rynku ropy naftowej za sprawą konfliktu na linii USA-Iran - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Scenariuszy jest wiele, i dużo wskazuje na to, że Iran zdecyduje się na jakieś działania zbrojne. Dzisiaj kraj ten poinformował o rozważaniu 13 scenariuszy odwetowych, z których każdy byłby dotkliwy dla USA. Warto pamiętać, że dla Irańczyków zabicie ich ważnego i uwielbianego dowódcy, Qassema Suleimaniego, było okrutnym ciosem, a odpowiedź na niego jest wręcz kwestią honoru.

Najwięcej znaków zapytania związanych jest ze strategią Amerykanów. Chociaż wypowiedzi Donalda Trumpa wydają się chaotyczne i nieprzemyślane, to niewykluczone, że konflikt na Bliskim Wschodzie wpisuje się w jego strategię dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Z drugiej strony, społeczeństwo amerykańskie jest podzielone w kwestii poparcia dla ewentualnej eskalacji konfliktu, więc te ruchy są ryzykowne politycznie.

Nerwowo na rynku ropy naftowej za sprawą konfliktu na linii USA-Iran - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Delikatne odbicie notowań miedzi w górę.

Po ubiegłotygodniowych zniżkach, notowania miedzi rozpoczęły bieżący tydzień od wzrostowego odreagowania. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych dzisiaj przekracza 2,79 USD za funt.

Zwyżkom notowań miedzi sprzyjają niezłe nastroje na rynkach akcyjnych, jak również niski poziom zapasów tego metalu. Zapasy miedzi monitorowane przez London Metal Exchange, spadły o prawie 60% w porównaniu do końcówki sierpnia, a obecnie wynoszą niecałe 143 tysiące ton. To ich najniższy poziom od marca 2019 r.

Niemniej, przeciwwagą dla powyższych czynników jest wzrost awersji inwestorów do ryzyka, powiązany z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo, nadal nierozwiązana jest kwestia porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które chwilowo zeszło na dalszy plan za sprawą wątpliwości wokół Iranu – niemniej, pozostaje kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny miedzi.

Nerwowo na rynku ropy naftowej za sprawą konfliktu na linii USA-Iran - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk