• Odbierz prezent
NBP zwiększył w sierpniu zasoby złota. Co stoi za tą decyzją?
fot. pexels.com

W piątek przed południem publikowane będą wstępne wrześniowe PMI dla strefy euro, Niemiec, Francji, a po południu dla USA. Konsensus zakłada dalsze odbicie PMI przemysłu w strefie euro, ale utrzymanie wskaźnika głęboko pod poziomem 50 oraz stabilizację PMI usług również pod poziomem 50. O 14:00 NBP opublikuje sierpniowe dane o podaży pieniądza. Spodziewamy się dynamiki M3 na poziomie 6,7% r/r przy konsensusie PAP 7,1% r/r.

 

Zobacz także: Fed ostudził nastroje na rynku! Notowania kluczowych spółek w dół

 

 

W kraju

 • Na koniec sierpnia 2023 r. w budowie było 807,9 tys. mieszkań, o 7,7 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu 2022 r. - podał GUS.
 • Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w sierpniu wzrosła o 39,4 proc. rdr, a mdm wzrosła o 11,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • W sierpniu ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego spadły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 18,7 proc., po spadku o 11,8 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec sierpnia 2023 roku 8.954 mln euro wobec 8.927 mln euro miesiąc wcześniej - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.
 • NBP zwiększył w sierpniu zasoby złota do 10.108 mln uncji z 9.628 mln uncji w lipcu - poinformował NBP w komunikacie.

NBP zwiększył w sierpniu zasoby złota. Co stoi za tą decyzją? - 1

 

 

 

Ze świata

 • Bank centralny Norwegii - Norges Bank - podwyższa stopy procentowe - podał bank w czwartkowym komunikacie.
 • W Szwecji bank centralny Riksbank podwyższył stopy procentowe - benchmark wzrósł o 25 pb. do 4,00 proc. z 3,75 proc. - podał bank w komunikacie.
 • Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.
 • Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe be zmian - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.
 • Bank centralny Turcji podniósł główną stopę proc. o 500 pb. do 30 proc. - poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopa proc. wzrośnie o 500 pb. do 30 proc.

NBP zwiększył w sierpniu zasoby złota. Co stoi za tą decyzją? - 2


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk