• Odbierz prezent
NBP znów skupuje obligacje od banków w ramach programu QE. Tym razem bez podawania kwot

Narodowy Bank Polski kontynuuje pierwszy w swojej historii program luzowania ilościowego (QE) poprzez skup obligacji skarbowych z rynku wtórnego od banków komercyjnych. Pierwsza seria skupu obligacji została przeprowadzona w zeszły czwartek i nie spotkała się z dużym zainteresowaniem banków - NBP udało się odkupić papiery za niewiele ponad jedną czwartą założonej kwoty.

 

Aktualizacja: podczas drugiej serii skupu obligacji NBP nabyło papiery za łączna kwotę 5,62 mld złotych.

Na poniedziałkowej (23 marca) serii skupu obligacji skarbowych NBP zaoferował odkup papierów serii PS0422 (po raz kolejny, pięcioletnie 2,75%), PS0424 (pięcioletnie, 2,5%) oraz DS0727 (dziesięcioletnie, 2,5%), tym razem nie podając jednak maksymalnej kwoty wykupu.

Taka decyzja jest najprawdopodniej spowodowana chęcią uniknięcia komentarzy, że program nie cieszy się zainteresowaniem banków komercyjnych, które obecnie nie mają problemów z płynnością i nie widzą potrzeby odsprzedaży obligacji NBP.

Na czwartkowej serii skupu obligacji z docelowej kwoty 10 mld złotych NBP udało się odkupić papiery za zaledwie 2,66 mld złotych, co obrazuje niskie zainteresowanie programem QE.

 

W przyszłości NBP zapowiedział również skup obligacji skarbowych o zmiennym kuponie (indeksowanych inflacją i zależnych od stóp procentowych).

 

Skup obligacji skarbowych z rynku wtórnego przez NBP od banków komercyjnych jest jednym z głównych elementów programu podtrzymywania stabilności sektora bankowego w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. W zeszłym tygodniu RPP podjęła dezycję o wprowadzeniu programu QE, kredytów wekslowych, czy operacji repo.

Czytaj także: NBP wytoczył ciężkie działa przeciwko koronawirusowi - najniższe stopy w historii i zabawki dużych banków centralnych już w grze

Idąc w ślady czołowych banków centralnych, Narodowy Bank Polski we wtorek 17 marca postanowił wytoczyć ciężkie dział działa przeciwko spowolnieniu gospodarczemu, które w dominującym stopniu wywołała pandemia koronawirusa. Rada Polityki Pieniężnej po pięciu latach utrzymywania poziomu stóp procentowy.. Czytaj
NBP wytoczył ciężkie działa przeciwko koronawirusowi - najniższe stopy w historii i zabawki dużych banków centralnych już w grze

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk