• Odbierz prezent
NBP znów drukuje polskiego złotego - w pół roku wykupił historycznie dużą część długu publicznego

Narodowy Bank Polski po niedługiej przerwie wznowił swoją aktywność w ramach trwającego od marca programu luzowania ilościowego (QE), który polega na skupowaniu obligacji skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa. NBP dokonuje zakupów za wyemitowane, lub jak mawia się potocznie - „dodrukowane”, specjalnie do tego celu pieniądze. W środę doszło do kolejnej, tym razem stosunkowo niewielkiej, serii skupu obligacji. Nie zmienia to jednak faktu, że nasz bank centralny w ramach ratowania gospodarki wyemitował pieniądze, których wartość przekracza 8% długu publicznego.

 

W środę odbyła się pierwsza w tym miesiącu i trzynasta z kolei seria skupu aktywów przez NBP w ramach operacji otwartego rynku o łącznej wartości 685 mln złotych. 560 mln złotych zostało przeznaczone na skup obligacji skarbowych, zaś za pozostałe 125 mln PLN skupiono obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (są one gwarantowane przez Skarb Państwa).

 

Oznacza to, że jak dotąd NBP za wyemitowane do tego celu pieniądze skupił z rynku wtórnego papiery dłużne o łącznej wartości 103,9 mld złotych, co stanowi 8,2% wartości długu publicznego.

Na tę kwotę składa się 52,7 mld PLN wydane na skup obligacji skarbowych (emitowanych przez Ministerstwo Finansów), 32,4 mld PLN wydanych na skup obligacji BGK (76% wszystkich wyemitowanych w ramach funduszu przeciwdziałania skutkom pandemii) oraz 18,9 mld PLN przeznaczonych na skup gwarantowanych przez państwo obligacji emitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju (30% wyemitowanych w ramach „Tarczy Finansowej”).

 

Co istotne, obligacje emitowane przez PFR i BGK nie są wyszczególniane w tegorocznym deficycie budżetowym.

 

Tak duża aktywność NBP na rynku obligacji w ramach programu QE jest bodźcem stymulującym inflację (poprzez zwiększenie podaży pieniądza) i obniżającym rentowność polskich obligacji skarbowych (10y: 1,35%).

Czytaj także: Gasić pożar banknotami. Luzowanie ilościowe (QE) - na czym polega i jaka jest jego funkcja?

Gdy nie da się zejść niżej Luzowanie ilościowe (ang. quantitative easing), nazywane również luzowaniem polityki pieniężnej, to jeden z niestandardowych instrumentów banków centralnych, który ma charakter awaryjny i powinien być wykorzystywany wyłącznie w nadzwyczajnych sytuacjach, w których łagodni.. Czytaj
Gasić pożar banknotami. Luzowanie ilościowe (QE) - na czym polega i jaka jest jego funkcja?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk