• Odbierz prezent
NBP szuka oszczędności - wprowadzi do obiegu tańsze monety

Narodowy Bank Polski w najbliższym czasie podejmie kroki mające na celu obniżenie kosztów produkcji monet, poprzez zmianę stopów metali, z których będą wytwarzane. Mimo wcześniejszych propozycji wyeliminowania z obiegu monet jedno i dwugroszowych, Ministerstwo Finansów nie planuje w najbliższym czasie wycofania monet o najniższym nominale.

 

Informacje te pochodzą bezpośrednio z Ministerstwa Finansów i zostały udzielone przez Piotra Nowaka, ministerialnego podsekretarza stanu w ramach odpowiedzi na interpelację posła Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Gonciarza.

Narodowy Bank Polski, który jest wyłącznym emitentem banknotów i monet nie planuje w najbliższym czasie eliminacji monet o najniższym nominale - 1 gr i 2 gr. Pogłoski na ten temat pojawiały się już w 2012 r., zaś temat cyklicznie powraca, nie tylko w Polsce. Nad eliminacją tzw. drobnego bilonu zastanawiają się m.in. Włochy. Co jest nie tak z jedno i dwugroszówkami? Przede wszystkim koszt ich wykonania jest znacznie wyższy niż nominalna wartość i to nawet mimo tego, że od ponad pięciu lat są one wykonywane z tańszego stopu stali powlekanego mosiądzem. Ponadto monety 1 gr i 2 gr nie są preferowanym przez użytkowników nominałem, głównie ze względu na fizyczne „zapychanie” portfela.

 

Ministerstwo Finansów nie będzie w najbliższym czasie szukać oszczędności na drodze eliminacji bilonu z najniższym nominałem, decydując się na inny krok - zmianę stopu metalu wykorzystywanego do produkcji monet o nominałach 10 gr, 20 gr, 50 gr i 1 zł. Jak informuje Ministerstwo, ostateczna decyzja w tym zakresie zostanie podjęta w najbliższym czasie, jednak bez podania konkretnej daty.

 

Wg ostatnich danych NBP, mimo stale rosnącej popularności i dostępności płatności bezgotówkowych, liczba fizycznych pieniędzy znajdujących się w cyrkulacji stale rośnie - aktualnie jest prawie trzykrotnie większa niż w 2007 r.

Czytaj także: Coraz więcej monet i banknotów w obiegu - NBP publikuje dane

Narodowy Bank Polski opublikował dane statystyczne związane z liczbą i wartością monet oraz banknotów znajdujących się w obiegu. Co ciekawe, mimo stale rosnącej popularności i dostępności płatności bezgotówkowych, liczba fizycznych pieniędzy znajdujących się w cyrkulacji stale rośnie - aktualnie jes.. Czytaj
Coraz więcej monet i banknotów w obiegu - NBP publikuje dane

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk