• Odbierz prezent
NBP nie zmienił stóp procentowych - kurs złotego względem euro (EUR/PLN) osłabia się

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla złotego było posiedzenie Narodowego Banku Polskiego, podczas którego Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła ustawienia polityki pieniężnej bez zmian. Taką decyzję podjęto pomimo faktu, że wzrost inflacji w maju (według szacunków międzyrocznych) sięgał 4,8%. Jednak zdaniem większości przedstawicieli banku centralnego inflacja powinna ponownie zacząć zwalniać. Przeciwko podwyższeniu stóp przemawia również całkiem silna polska waluta.

Założeń polityki pieniężnej nie zmienił również Europejski Bank Centralny

Podstawowa stopa procentowa pozostała na poziomie 0%, stopa kredytowa na 0,25%, a depozytowa na -0,5%. EBC będzie kontynuować programy, które zapewniają płynność finansową na rynkach strefy euro. Polityka pieniężna w strefie euro nie uległa zmianie i jest mała szansa, aby w najbliższym czasie do tego doszło. Według EBC, w tym roku PKB w strefie wzrośnie o 4,6%, a inflacja o 1,9%. W kolejnym roku prognozowany jest wzrost PKB o 4,7%, a inflacji o 1,5%.

W tym tygodniu złoty nieco się osłabił i w piątek rano jego kurs wynosił 4,47 PLN/EUR

To osłabienie może być wynikiem korekty technicznej po silnym umocnieniu, które rozpoczęło się na przełomie marca i kwietnia. Kurs eurodolara w tym tygodniu również nie zmienił się mocno i pod koniec tygodnia wynosił 1,218 USD/EUR.


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk