• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
NBP - dziś Glapiński zaczyna kadencję na stanowisku prezesa
Z artykułu dowiesz się:

- Co powiedział Glapiński podczas dzisiejszego zaprzysiężenia

Profesor Adam Glapiński złożył dziś przysięgę przed Sejmem obejmując stanowisko szefa Narodowego Banku Polskiego. Oznacza to koniec sprawowania funkcji prezesa NBP przez Marka Belkę, który sprawował ją przez 6 lat. Belka pełnił obowiązki prezesa po zatwierdzeniu kandydatury Glapińskiego aż do momentu jego zaprzysiężenia.

 

Od godziny 9:00 21 czerwca przez najbliższe 6 lat prezesem NBP będzie Adam Glapiński.

Po złożeniu przysięgi Glapiński zabrał głos z mównicy sejmowej:

"Jako prezes NBP będę bronił i przestrzegał niezależności banku centralnego, która będzie podstawową zasadą mojej działalności. Będę stał na straży konstytucyjnego zadania Narodowego Banku Polskiego, jakim jest dbanie o wartość polskiego złotego.

Nie będę zapominał o obowiązku wspierania polityki gospodarczej rządu, o ile nie będzie to stać w sprzeczności z zachowaniem stabilnego poziomu cen, który jest podstawowym celem NBP."

 

Glapiński a sprawa złotówki

A jaki wpływ może mieć nowy szef NBP i przewodniczący RPP na rynek walutowy? Glapiński w kwestii polityki pieniężnej ma znacznie bardziej gołębie nastawienie niż jego poprzednik Marek Belka. W związku z tym istnieje szansa, że będzie się starał wykorzystać narzędzia polityki pieniężnej do walki z wysoką deflacją oraz jej potencjalnymi skutkami w postaci obniżenia dynamiki wzrostu PKB (w pierwszym kwartale Polska zanotowała ujemną kwartalną dynamikę PKB).

Luzowanie polityki pieniężnej w Polsce niekoniecznie musi jednak oznaczać dalszą deprecjację złotówki. Polska waluta jest obecnie mocno niedowartościowana, na co wskazują badania ekonomistów Deutsche Banku. W zestawieniu najbardziej niedowartościowanych walut świata polska złotówka znalazła się na pierwszym miejscu.

 

Włączenie KNF w struktury NBP

Jednym z pomysłów Glapińskiego jest ponowne włączenie Komisji Nadzoru Finansowego w struktury Narodowego Banku Polskiego. Glapiński ma zamiar dyskutować o tym projekcie między innymi z premier Beatą Szydło.

"W tej chwili jest tak, że to wyjęcie nadzoru bankowego z banku centralnego i uczynienie z tego oddzielnej komisji nadzoru stworzyło sytuację, że informacje są gromadzone w KNF, a pieniądze są gromadzone w NBP. KNF decyduje, a my wypłacamy."

 

Adam Glapiński

Glapiński jest absolwentem wydziały ekonomiczno-społecznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W 2004 roku habilitował się SGH a w 2013 roku uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Adam Glapiński był przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu SA (1992), Centralwings Nowy Przewoźnik (2007) oraz KGHM Polska Miedź (2007). W latach 2007–2008 był prezesem zarządu – dyrektorem generalnym Polkomtela.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk