• Odbierz prezent
NBP drukuje na potęgę - dziś odbył się największy skup obligacji w historii

Pierwszy w historii Narodowego Banku Polskiego program luzowania ilościowego trwa w najlepsze. Na czwartkowej aukcji obligacji skarbowych, która jak dotąd była największą, NBP skupił państwowe papiery dłużne z rynku wtórnego za łączną kwotę ponad 30 mld złotych. A wszystko to za wyemitowane, bądź jak niektórzy wolą „dodrukowane”, do tego celu pieniądze.

 

W ramach czwartkowej aukcji z 16 kwietnia, NBP skupił z rynku wtórnego obligacje skarbowe sześciu serii o łącznej wartości 30,7 mld złotych. Po raz pierwszy doszło do odkupu papierów zerokuponowych (dwie serie: OKO521 i OKO722), czyli takich, które nie są oprocentowane, ale oferowane z dyskontem przy zakupie.

To czwarta aukcja w ramach programu luzowania ilościowego, w której udział wziął NBP. Po dzisiejszych zakupach łączna kwota, za którą bank centralny skupił obligacje to 49,6 mld złotych, stanowiąca dokładnie 5,01% całego długu państwowego. Do tego celu wykorzystano pieniądze, które zostały wyemitowane, zwiększając podaż polskiego złotego w obiegu.

Działania NBP maja na celu zapewnienie płynności bankom komercyjnym (od których odkupuje wspomniane obligacje), a także stymulację gospodarki poprzez generowanie bodźców podażowych w postaci zwiększania bazy monetarnej (dodruku).

 

Interwencje NBP na rynku obligacji obniżają ich rentowność - aktualnie w przypadku papierów dziesięcioletnich wynosi ona 1,35%, co jest wynikiem zbliżonym do dołka z pierwszej połowy marca (1,3%).

 

Luzowanie ilościowe może również wpłynąć na osłabienie polskiego złotego - po kolejnej aukcji, w której udział wziął NBP kurs EUR/PLN wzrósł z 4,536 do 4,548 (umocnienie euro o 0,26%).

Czytaj także: Mamy najniższe stopy procentowe w historii, a wg prezesa NBP grozi nam deflacja. Kolejny dodruk pieniądza kwestią czasu

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu (8 kwietnia) podjęła kolejną w ostatnim czasie decyzję o obniżce stóp procentowych, podyktowaną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Obniżka tym razem również wyniosła 50 punktów bazowych, co oznacza po.. Czytaj
Mamy najniższe stopy procentowe w historii, a wg prezesa NBP grozi nam deflacja. Kolejny dodruk pieniądza kwestią czasu

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk