• Sklep
  • Odbierz prezent
NBP: Bezrobocie wciąż będzie spadać, ale pensje będą rosnąć coraz wolniej

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował w poniedziałek 11 marca pierwszy tegoroczny Raport o Inflacji. Wg projekcji NBP, stopa bezrobocia wciąż będzie malała, przy jednoczesnym zmniejszeniu wzrostów dynamiki wynagrodzeń. NBP zmienił również swoje dotychczasowe prognozy wzrostu PKB oraz inflacji.

 

Wg NBP historycznie niskie poziomy bezrobocia wciąż będą ulegać zmniejszeniu - do 3,4% w 2019 r., 3,2% w 2020 r. oraz 3% w 2021 r. (liczone od stycznia do grudnia). Najnowszy Raport o Inflacji zakłada również zwiększenie dynamiki wzrostu PKB, które wg projekcji ma wynieść 4% w 2019 r., 3,7% w 2020 r. oraz 3,5% w 2021 r. Jak podaje raport, ma to wynikać z przygotowywanego przez rząd pakietu fiskalnego, potocznie nazywanego „piątką Kaczyńskiego”, który zakłada rozległe transfery socjalne i przyczyni się do wzrostu konsumpcji. NBP przewiduje jednak długoterminowy spadek dynamiki wzrostu PKB, m.in. ze względu na bardzo niską stopę bezrobocia oraz spadek dynamiki wzrostu popytu na pracę. Dynamika wzrostów wynagrodzeń również ulegnie zmniejszeniu, m.in. ze względu na dużą liczbę imigrantów zarobkowych na polskim rynku pracy, w tym głównie pochodzących z Ukrainy.

Poziom inflacji bazowej, wg projekcji NBP, ma wynieść 1,6% w 2019 r., 2,2% w 2020 r. oraz 2,1% w 2021 r.

Pełny marcowy Raport o Inflacji NBP jest dotępny na oficjalnej stronie banku

 

Raporty o inflacji są publikowane przez NBP nieprzerwanie od 1998 r. trzykrotnie każdego roku kalendarzowego - w marcu, lipcu oraz listopadzie.

Czytaj także: Stopy procentowe bez zmian - decyzja RPP bez niespodzianek

Trwa konferencja prasowa Rady Polityki Pieniężnej, prowadzona przez prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Zgodnie z przewidywaniami, choć również wbrew oczekiwaniom wielu ekonomistów, RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie.   Na podstawie dzisiejszej decyzji podjęt.. Czytaj
Stopy procentowe bez zmian - decyzja RPP bez niespodzianek

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk