• Odbierz prezent
Nazwy kontraktów terminowych, oznaczenia. Skąd się biorą? Czym jest ticker (symbol)? Skrócone nazwy kontraktów terminowych

FPETH212 albo OW20N212450 Kontrakty terminowe mają tajemnicze oznaczenia, które skrywają w sobie wiele przydatnych informacji, dlatego wypadałoby wiedzieć co tak naprawdę oznaczają.


Partnerem cyklu na temat kontraktów terminowych jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Giełda Papierów Wartościowych partner kursu Inwestora Giełdowego


 

 

 

Symbol kontraktu terminowego (ticker) - co się pod nim kryje?

Witam Cię w kolejnym, siódmym odcinku naszego cyklu edukacyjnego “Z dźwignią na GPW”, poświęconego kontraktom terminowym, który tworzymy dla Was we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dzisiaj zajmę się oznaczeniami kontraktów futures, które są tajemniczą kombinacją liter i cyfr. Jak zapewne się domyślasz, oznaczenia poszczególnych futuresów nie są przypadkowe i możemy z nich odczytać konkretne informacje, które z naszej perspektywy są dość przydatne, bo dzięki nim na pierwszy rzut oka możemy określić z jakim instrumentem tak naprawdę mamy do czynienia. 

Wspomniany symbol to inaczej ticker giełdowy, który pozwala znaleźć dany instrument na konkretnej giełdzie.

Oczywiście, może tak się zdarzyć, że tickery giełdowe jakichś dwóch kompletnie innych instrumentów z różnych giełd będą identyczne, dlatego na większości rynków świata stosuje się dodatkowo unikatowy 12-cyfrowy kod identyfikacyjny ISIN, dzięki któremu mamy pewność, że chodzi nam dokładnie o ten instrument.

Jakie informacje można wyczytać z tickera kontraktów futures na warszawskiej giełdzie? Kompletny symbol daje nam aż pięć informacji:

 • rodzaj instrumentu
 • jaki jest jego instrument bazowy
 • miesiąc wygaśnięcia
 • rok wygaśnięcia
 • wartość mnożnika kontraktu
 • w przypadku opcji w symbolu zawarty jest ich kurs wykonania 

 

Oznaczenie kontraktu terminowego

Instrumenty pochodne na GPW mają swoje specyficzne oznaczenia - symbol kontraktów terminowych futures zawsze rozpoczyna się od litery F, natomiast tocker opcji zawsze rozpoczyna się od litery O. Na różnych giełdach symbol identyfikujący rodzaj instrumentu może być przedstawiany na różne sposoby. Np. na nowojorskiej giełdzie NYMEX kontrakty futures są oznaczane na końcu kropką z literą F (np. CLH21.F)

 

Skrót nazwy instrument bazowego

Tuż po oznaczeniu rodzaju instrumentu (w naszym przypadku kontraktu futures - F) w tickerze znajduje się informacja na temat instrumentu bazowego. Instrument bazowy jest oznaczany własnym tickerem (czasami w skróconej formie). I tak np. kontrakt terminowy na indeks WIG20 ma oznaczenie FW20, futures na akcje CD Projekt jest oznaczony jako FCDR, a na parę walutową funt do złotego: FGBP

 

Kod miesiąca wykonania i rok określający wygaśnięcie kontraktu

Wiemy już, że mamy do czynienia z kontraktem futures, no i znamy jego instrument bazowy, ale to wciąż niewiele. Kolejnymi istotnymi informacjami są miesiąc i rok wygaśnięcia kontraktu. Jeśli chodzi o rok, jego oznaczenie ma dwie cyfry, czyli kontrakt wygasający w 2021 r. będzie oznaczony cyfrą 21. Trochę bardziej skomplikowana jest kwestia miesięcy wygaśnięcia. Są one oznaczone jedną literą, na podstawie międzynarodowego umownego systemu dla kontraktów terminowych. I tak np. litera H oznacza marzec jako miesiąc wygaśnięcia, a kontrakt mający oznaczenie Z21 będzie rozliczony w grudniu 2021 roku.

FXMAG akcje nazwy kontraktów terminowych, oznaczenia. skąd się biorą? czym jest ticker (symbol)? skrócone nazwy kontraktów terminowych futures - z dźwignią na gpw kontrakty terminowe futures opcje gpw oznaczenia kontraktów terminowych symbol kontraktu terminowego co to jest ticker ticker co to jest co to ticker ticker kontraktu terminowego kontrakty futures kontralty terminowe futures ticker giełdowy co to jest ticker giełdowy isin kod isin co to jest kod isin oznaczenie kontraktu terminowego instrumenty pochodne na gpw instrumenty pochodne na gpw rodzaje jak inwestować w instrumenty pochodne na gpw nymex giełda nymex clh21.f nowojorska giełda nymex skrót nazwy instrument bazowego kod miesiąca wykonania miesiąc i rok wygaśnięcia kontrakt wartość mnożnika wartość mnożnika w kontraktach terminowych wartość mnożnika dla konkretnych futuresów co to jest mnożnik co to jest lewar mnożnik w kontraktach terminowych ftenu20100 oznaczenia miesięcy w kontraktach terminowych opcja call opcje giełdowe czym jest opcja giełdowa opcje notowane na gpw opcja put rzykłady tickerów kontraktów terminowych na gpw ow20n212450 opcja sprzedaży kontrakt terminowy na cdr opcje oznaczenie miesięcy wygaśnięcie kontraltu terminowego kurs wykonania kurs wykonania kontraktu terminowego ten square games 1

Wartość mnożnika

Na samym końcu tickera kontraktu futures notowanego na GPW znajdziemy bardzo istotną informację, czyli wartość mnożnika. Jak wiesz z poprzednich odcinków naszego programu, mnożnik określa wartość kontraktu. Samemu mnożnikowi poświęciłem osobny, drugi odcinek kursu, do obejrzenia którego zachęcam, bo jest to elementarna wiedza w przypadku derywatów.

Oznaczenie mnożnika jest dość oczywiste i odpowiada jego wartości - jeśli mnożnik to 20, to na końcu pełnego tickera znajdziemy liczbę 20.

Wartość mnożnika dla konkretnych futuresów zmienia się bardzo rzadko, dlatego najczęściej spotkasz się ze skróconymi tickerami kontraktów terminowych, w których wartość mnożnika jest ucięta. 

Jeśli jednak w ostatnim czasie mnożnik został zmieniony, to pełen ticker jest bardzo pomocny - np. obecne serie futuresów na Ten Square Games mają mnożnik 10, czyli symbol wygasającego w marcu to: FTENH2110. Seria, która wygasła we wrześniu zeszłego roku miała jeszcze mnożnik 100, więc jej pełen ticker to FTENU20100.

W przypadku opcji notowanych na GPW (w tej chwili wyłącznie na indeks WIG20) zamiast mnożnika w pełnym tickerze podawany jest kurs wykonania (np. 1950). Opcje mają też indywidualne kody określające kupno lub sprzedaż oraz miesiąc wygaśnięcia. I tak np. litera B oznacza opcję call (kupna) wygasającą w lutym.

FXMAG akcje nazwy kontraktów terminowych, oznaczenia. skąd się biorą? czym jest ticker (symbol)? skrócone nazwy kontraktów terminowych futures - z dźwignią na gpw kontrakty terminowe futures opcje gpw oznaczenia kontraktów terminowych symbol kontraktu terminowego co to jest ticker ticker co to jest co to ticker ticker kontraktu terminowego kontrakty futures kontralty terminowe futures ticker giełdowy co to jest ticker giełdowy isin kod isin co to jest kod isin oznaczenie kontraktu terminowego instrumenty pochodne na gpw instrumenty pochodne na gpw rodzaje jak inwestować w instrumenty pochodne na gpw nymex giełda nymex clh21.f nowojorska giełda nymex skrót nazwy instrument bazowego kod miesiąca wykonania miesiąc i rok wygaśnięcia kontrakt wartość mnożnika wartość mnożnika w kontraktach terminowych wartość mnożnika dla konkretnych futuresów co to jest mnożnik co to jest lewar mnożnik w kontraktach terminowych ftenu20100 oznaczenia miesięcy w kontraktach terminowych opcja call opcje giełdowe czym jest opcja giełdowa opcje notowane na gpw opcja put rzykłady tickerów kontraktów terminowych na gpw ow20n212450 opcja sprzedaży kontrakt terminowy na cdr opcje oznaczenie miesięcy wygaśnięcie kontraltu terminowego kurs wykonania kurs wykonania kontraktu terminowego ten square games 2

 

Przykłady tickerów kontraktów terminowych na GPW:

 • FW20H2120: kontrakt na WIG20, wygasający w marcu 21 z mnożnikiem 20
 • F11BU2110: kontrakt na 11bit studios, wygasający we wrześniu 21, mnożnik 10
 • FUSDJ211000: kontrakt na USD/PLN, wygaśnięcie kwiecień 21, mnożnik 1000
 • OW20N212450: opcja na WIG20, put (sprzedaż) wygasający w lutym 21, cena wykonania 2450 pkt.

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk