• Odbierz prezent
Nawet Ronaldo nie zatrzyma spadków - Juventus Turyn traci na giełdzie po porażce na boisku

Włoska drużyna piłkarska Juventus Turyn, będąca jednocześnie jedną z największych publicznych spółek akcyjnych tego typu notowanych na giełdzie, po wczorajszym przegranym meczu z Ajaxem Amsterdam nie tylko straciła szanse na dalsze rozgrywki w Lidze Mistrzów, ale także zauważalnie zmniejszyła swoją rynkową wartość. Inwestorzy byli bezlitośni dla włoskiego klubu - na środowej sesji giełdowej jego akcje spadły o ponad 17,5%.

 

Wtorkowy mecz ćwierćfinału Ligi Mistrzów, w którym Juventus Turyn przegrał z Ajaxem Amsterdam 1:2, rozczarował posiadaczy akcji włoskiego klubu. Mimo tego, że Ajax wcześniej wygrał m.in. z Realem Madryt, to właśnie Juventus był faworytem spotkania, chociażby ze względu na jego największą zeszłoroczną inwestycję, jaką był Christiano Ronaldo, zakupiony za 112 mln euro.

 

Inwestorzy zareagowali jednoznacznie negatywnie na porażkę Juventusu - akcje notowanej na mediolańskiej giełdzie spółki straciły ponad 17%, już na początku sesji otwierając się znaczną luką spadkową (z 1,6875 EUR na 1,3190 EUR). Aktualnie Juventus Turyn notowany jest po 1,3980 euro, zaś jego kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 1,4 mld euro. Mimo dzisiejszych gwałtownych spadków, czołowy włoski klub piłkarski wciąż wyceniany jest ponaddwukrotnie wyżej niż rok temu, kiedy kurs jego akcji oscylował w granicach 0,65 euro. Juventus jest najwyżej wycenianym klubem piłkarskim notowanym na europejskich parkietach giełdowych.

W Polsce kluby piłkarskie w zasadzie nie są obecne na giełdzie, z dwoma wyjątkami. Od grudnia 2008 r. na „małym parkiecie” GPW znajduje się Ruch Chorzów, zaś w lipcu 2011 r. na NewConnect debiutował GKS Katowice.

 

Czytaj także: Juventus Turyn kolejnym klubem piłkarskim z własnym tokenem

Juventus Turyn, aktualny mistrz Włoch i jeden z najbogatszych klubów piłkarskich na świecie poinformował o planach emisji własnego cyfrowego tokena dla kibiców drużyny, idąc śladami francuskiego PSG.   FC Juventus będzie kolejnym klubem piłkarskim oferującym program lojalnościowy dla swoich kibic.. Czytaj
Juventus Turyn kolejnym klubem piłkarskim z własnym tokenem

 

Notowania: Juventus Football Club SpA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/MIL:JUVE/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk