• Odbierz prezent
Nawet poniżej 20 dolarów za baryłkę! Ropa naftowa: rozmowy pomiędzy USA i Rosją

Notowania ropy naftowej fatalnie rozpoczęły bieżący tydzień. Wczoraj cena ropy WTI zeszła na jakiś czas nawet poniżej poziomu 20 USD za baryłkę po tym, jak Arabia Saudyjska wyraziła brak chęci do powrotu do rozmów w sprawie porozumienia naftowego OPEC+.

Niemniej, już dzisiaj rano notowania ropy naftowej powracają do zwyżek. Cena tego surowca odbiła w górę głównie za sprawą innej politycznej informacji – a mianowicie, komunikatu o chęci do rozmów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Prezydenci obu krajów uznają bowiem obecną wojnę cenową za nierozsądne działanie, jeszcze bardziej utrudniające sytuację producentów ropy naftowej w obliczu spadającego popytu na skutek pandemii koronawirusa.

Ropa naftowa: rozmowy pomiędzy USA i Rosją.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Donald Trump i Władimir Putin w rozmowie telefonicznej zgodzili się, aby w najbliższym czasie odbyło się spotkanie pomiędzy kluczowymi politykami z obu państw, zajmującymi się kwestiami energetycznymi. Na spotkaniu tym mają być omawiane przede wszystkim sposoby na ustabilizowanie notowań ropy naftowej.

Wcześniej amerykańską propozycję negocjacji w sprawie wspólnych działań producentów ropy odrzuciła Arabia Saudyjska, co wsparło pesymistów na rynku ropy i doprowadziło do zejścia notowań do najniższych poziomów od 18 lat. Niemniej, szansa na współpracę Rosji i USA dała nadzieję, że wojna cenowa na globalnym rynku ropy naftowej dobiegnie końca.

Ropa naftowa: rozmowy pomiędzy USA i Rosją.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

GAZ ZIEMNY

Prognozy rekordowych zapasów gazu ziemnego w USA.

Na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych presja podażowa utrzymuje się już od wielu miesięcy, a nawet lat. Także w ostatnich tygodniach pesymizm na globalnych rynkach finansowych odbił się negatywnie na rynku tego surowca. Ceny gazu w USA w minionych dniach oscylowały w rejonie 1,60-1,70 USD za mln BTU, czyli na najniższych poziomach od ponad dwudziestu lat.

Sytuacja fundamentalna na rynku gazu jest już od dłuższego czasu trudna. Duża produkcja gazu ze skał łupkowych w USA sprawia, że na tym rynku od wielu lat utrzymuje się stan nadpodaży. Niemniej, spadek popytu na gaz, powiązany z pandemią koronawirusa, może ten efekt jeszcze pogłębić.

Według prognoz, w bieżącym roku zapasy gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych osiągną rekordowy poziom 4,078 bilionów stóp sześciennych – ma on zostać osiągnięty pod koniec lata. W najbliższych miesiącach producenci gazu będą bowiem stopniowo dopasowywać produkcję do mniejszego rynkowego zapotrzebowania, a tymczasem popyt na gaz ziemny ma znacząco spaść w dużo szybszym tempie. Dodatkowo, ten efekt będzie pogłębiany przez sezonową obniżkę popytu na gaz w okresach od wiosny do jesieni. Te informacje sprawiają, że w najbliższych tygodniach i miesiącach może być notowaniom gazu ziemnego ciężko wypracować istotne wzrosty.

Ropa naftowa: rozmowy pomiędzy USA i Rosją.  - 3

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk