• Odbierz prezent
Nastroje w biznesie Niemiec najgorsze od 4 lat, a giełda dalej w górę

Indeks nastrojów w biznesie w Niemczech opublikowany przez instytut Ifo (instytut badań nad gospodarką) znalazł się w lutym na poziomie 98,5 pkt., co jest jego najniższym odczytem od grudnia 2014 roku. Na tak niski odczyt składają się wciąż obawy dotyczące Brexitu i niepewności odnośnie sposobu i daty opuszczenia przez UK Unii Europejskiej oraz napięcia w handlu międzynarodowym spowodowane wojną handlową.

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

Niemniej jednak czy niemiecka giełda, czy też euro nie wykazują oznak jakiegokolwiek zaniepokojenia coraz gorszymi danymi, które pojawiły się już od miesięcy. Wydaje się, że rynek czy to akcji, czy też walutowy, głównie patrzą na trwające rozmowy na linii USA-Chiny włącznie z dzisiejszym spotkaniem na szczycie. Dodatkowo czym gorszy obraz sytuacji ekonomicznej, tym większe szanse na wstrzymanie normalizacji polityki monetarnej przez EBC i większe szanse np. na kolejne długoterminowe tanie pożyczki dla banków w postaci TLTRO. Innymi słowy czym gorzej w gospodarce, tym lepiej na rynku - wygląda na to, że takie przekonanie panuje wśród inwestorów.

Od strony technicznej notowania niemieckiego DAXa dotarły właśnie do kluczowych oporów.

1

DAX, wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia

Mowa tu zarówno o linii trendu spadkowego, która została poprowadzona od szczytu z czerwca 2018 roku oraz o pokonanej wcześniej linii szyi dla formacji głowy z ramionami. Linia ta jest obecnie testowana z drugiej strony i może stanowić lokalne miejsce oporu. Następny opór to 200-sesyjna średnia. Z kolei wciąż niezrealizowany zasięg dla wspomnianej formacji RGR wypada poniżej okrągłych 10 000 pkt.

Nota prawna

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk