• Odbierz prezent
NASDAQ szykuje się do ataku na historyczny szczyt. Jak w tych okolicznościach prezentuje się rynek pracy w USA?

3 czerwca o godzinie 14:15 poznaliśmy kolejne dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Zmiana pozarolniczego zatrudnienia ADP za maj: -2.760 tys. (prognoza: -9.000 tys., poprzednio: -20.236 tys.)

Co to jest raport ADP?

ADP to firma outsourcingowa Automatic Data Processing, która jest liderem w branży tworzenia raportów kadrowo-płacowych. Raport ADP przedstawia szacunkowe zmiany zatrudnienia w prywatnych przedsiębiorstwach z wykluczeniem sektora rolniczego. Kalkulacje są przedstawiane co miesiąc i dotyczą danych za poprzedni okres. Dniem publikacji jest środa poprzedzająca odczyt Non Farm Payrolls, który prezentuje oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Raporty ADP w przeszłości

Do prawdziwej masakry doszło podczas ostatniej publikacji danych dotyczących zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Raport ADP wyniósł -20.236 tys., co było dramatyczną różnicą w porównaniu do najgorszych wyników jakie kiedykolwiek opublikowano. Dla przypomnienia, pomijając ostatni odczyt, wcześniej najniższa wartość w historii wynosiła -708 tys. z 1 kwietnia 2009 roku -706 tys. Skalę tej zapaści jest w stanie oddać jedynie wykres.

 USA - ADP

Wykres zmian pozarolniczego zatrudnienia ADP (od 2001 roku)

Sytuacja na rynku kapitałowym w Stanach Zjednoczonych

Patrząc na indeksy giełdowe można dojść do wniosku, że inwestorzy nie przejmują się zbytnio sytuacją na rynku pracy. Jest to spowodowane faktem ogromnej płynności dostarczonej przez FED oraz inne Banki Centralne na świecie. Położenie osób bezrobotnych również jak się okazuje nie jest bardzo ciężkie, ponieważ Rząd Stanów Zjednoczonych bardzo hojnie obdarza wszystkich bezrobotnych sowitymi zasiłkami. W efekcie tej sytuacji wszystkie indeksy amerykańskie zaliczyły od połowy marca imponujący rajd wzrostowy, natomiast NASDAQ znajduje się w okolicach szczytów wszechczasów.

 NASDAQ

Wykres indeksu NASDAQ (3 lata)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Australia: stopy procentowe

Australia: PKB i zezwolenia na budowę

Niemcy: rynek pracy

PMI z gospodarek europejskich

Strefa Euro: stopa bezrobocia i PPI

Notowania: NASDAQ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/US100/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk