• Odbierz prezent
NASDAQ, S&P500, DOW JONES - sesja odwrotu jak malowana

Poniedziałek w tym tygodniu jest wręcz niezwykły. Najpierw mieliśmy do czynienia z rewelacyjnymi nastrojami w Japonii i Chinach, następnie bardzo mocny początek w Europie, który ostatecznie zakończył się mizernym wynikiem indeksu WIG20, a na deser prawdziwy dreszczowiec w Stanach Zjednoczonych.

Gdy Ameryka kichnie, to cały świat ma katar

Po tym co wydarzyło się dzisiaj na Wall Street, zapowiada się tydzień pełen wrażeń na rynkach finansowych. Amerykanie rozpoczęli swoją sesje w szampańskich nastrojach. Wszystkie indeksy solidnie rosły, a rynkowe byki wraz z upływem czasu, powiększały swoją zdobycz punktową. Taki scenariusz rozgrywany był jednak jedynie do godziny 19:45, ponieważ później atmosfera diametralnie się odwróciła. Nagle doszło do załamania notowań. Oczywiście nie mówimy tutaj o krachu, jednak spadki na poziomie -2,13% na Nasdaq oraz około -4% od sesyjnego maksimum to rezultaty, które w ostatnim czasie bardzo ciężko zaobserwować na tym indesie.

 1

Wykres 1: Indeks Nasdaq (1 dzień)

Znacznie lepiej wypadły indeksy S&P500 (-0,94%) oraz Dow Jones Industrial (+0,04%), jednak patrząc od szczytu sesji, ich zniżka wynosiła po około -2%.

Kiepskie świeczki dzienne

W efekcie tego zwrotu akcji, na wykresach pojawiły się nieprzyjemne dla oka świeczki dzienne. Oczywiście o niczym one jeszcze nie przesądzają, ponieważ Amerykanie są mistrzami wychodzenia z opresji. Jednak mają one niepodważalnie negatywną wymowę.

2 

Wykres 2: Indeks S&P500 (3 miesiące)

 3

Wykres 3: Indeks DJI (3 miesiące)

 4

Wykres 4: Indeks Nasdaq (3 miesiące)

Dzięki temu będziemy mieli okazję do przetestowania realnego sentymenty rynkowego. Jeżeli jutro niższe ceny zostaną wykorzystane do akumulacji akcji, to znaczy, że działania FED-u wciąż są dla inwestorów priorytetem. Jeśli jednak rynkowe byki się przestraszą, wtedy może się uruchomić lawina zleceń obronnych. Jak coś takiego by mogło wyglądać?

Tesla była w euforii, ale wróciła na ziemię

Taki kubeł zimnej wody mógłby na indeksach wyglądać tak jak dzisiejszy przebieg notowań na Tesli, która z 16-procentowych wzrostów, zakończyła 3% pod kreską, pozostawiając na wykresie dziennym paskudną świeczkę.

 5

Wykres 5: Akcje spółki Tesla (3 miesiące)

Notowania: TESLA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSLA/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk