• Odbierz prezent
NASDAQ, S&P500, DOW JONES- jak prezentują się amerykańskie indeksy

Gdy Ameryka kichnie, cały świat ma katar. To powiedzenie jasno określa, jak ważny jest rynek kapitałowy w Stanach Zjednoczonych dla sytuacji na giełdach świata. Chcąc przewidzieć, co może się wydarzyć na indeksach, powinniśmy rozpocząć przegląd właśnie od sytuacji w USA.

Do góry choćby nie wiem co

Jak wiemy, Donald Trump bardzo mocno dba o to, by amerykańskie indeksy systematycznie rosły. Można nawet powiedzieć, że jest to jednym z jego głównych celów i od sukcesu na też płaszczyźnie, w dużej mierze jest uzależniona jest jego ewentualna reelekcja. Trzeba przyznać, że pomimo dramatycznych przeciwności losu, w postaci pandemii koronawirusa, Donald Trump radzi sobie z tym zadaniem rewelacyjnie. Giełda amerykańska znajduje się w najdłuższej w historii hossie, co więcej sprawia wrażenia, jakby nic jej nie mogło powstrzymać przed dalszymi wzrostami.

Sytuacja na poszczególnych indeksach w Stanach Zjednoczonych

Zdecydowanie najlepiej prezentuje się wykres indeksu NASDAQ, który znajduje się w obrębie historycznych szczytów i prawdopodobnie dzisiaj dojdzie do próby ponownego ataku w rejony nigdy dotąd niewidziane. W takiej sytuacji nie ma żadnych oporów. Sky is the limit, a obserwować należy jedynie poziomy wsparcia. Dopóki kontynuowana jest sekwencja coraz wyższych szczytów i dołków, dopóty trend jest niezagrożony.

 NASDAQ

Wykres 1: NASDAQ COMPOSITE (1 rok)

Nieco słabiej, ale również bardzo dobrze, radzi sobie indeks S&P500. Tutaj jednak dopiero zmierzamy w kierunku szczytu wszechczasów, a żeby otworzyć sobie do nich drogę, należy najpierw pokonać opór, na którym właśnie w tym momencie S&P500 się znalazło.

SP500 

Wykres 2: S&P500 (1 rok)

Najsłabiej z głównych indeksów amerykańskich prezentuje się DOW JONES INDUSTRIAL, jednak i ten wykres nie przypomina „końca świata”, jaki jeszcze kilka miesięcy temu była zapowiadany podczas paniki związanej z pandemią koronawirusa.

DOW JONES 

Wykres 3: DOW JONES INDUSTRIAL (1 rok)

Widać wyraźnie, że z amerykańskiego rynku płyną bardzo pozytywne sygnały. Warto równiez sprawdzić jak wygląda atmosfera na polskim indeksie WIG20 oraz niemieckim DAX.

Notowania: NASDAQ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/US100/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk