• Odbierz prezent
NASDAQ pobija kolejne szczyty historyczne. Wyprzedaż akcji banków na GPW

Początek tygodnia oznaczał kontynuację spadków na warszawskim parkiecie. Pomimo otwarcia „na plusie”, główne krajowe indeksy szybko znalazły się pod kreską, a strona sprzedająca przeważała przez większą część sesji. Pod koniec dnia, lepsze zachowanie się parkietów za oceanem wpłynęło na redukcję przeceny, w szczególności w przypadku WIG20, który tym razem pozytywnie wyróżnił się na tle indeksów średnich i mniejszych przedsiębiorstw.

W dużej mierze odbicie blue chipów w trakcie sesji było możliwe dzięki mocnemu zachowaniu się akcji CD Projekt (+10,2%). Pomimo, iż opinie o pierwszym, większym wydanym patchu do gry Cyberpunk 2077 były mieszane, rynek postanowił kupić fakty, co doprowadziło do dużego odreagowania ceny akcji. Poza CD Projekt, wzrosty odnotowały jedynie KGHM, Orange oraz PGE, co świadczy jednak o wyraźnej przewadze podaży, której nie było widać w końcowym wyniku WIG20 (0,35%).

Zachowanie indeksu mWIG40 (-1,2%) zbliżone było natomiast do skali przeceny na pozostałych europejskich indeksach akcji. Krajowym średnim spółkom ciążyły głównie notowania banków oraz spółek medycznych kojarzonych z COVID-19 (Mercator i Biomed Lublin). Wyprzedaż akcji banków może być powiązana z podawaniem przez nie kosztów związanych z ryzykiem prawnym kredytów hipotecznych w walutach, które okazuje się być wyższe od oczekiwań. Z kolei jeżeli chodzi o notowania indeksów w Europie to spadkową presję wywierały nieco gorsze od oczekiwań dane z Niemiec (indeks instytutu IFO) oraz obawy związane z rozwojem pandemii koronawirusa i opóźnienia w dostawie szczepionek.

W Stanach Zjednoczonych przebieg sesji był zdecydowanie lepszy. Pomimo początkowego, szybkiego ruchu w dół, indeksy zdołały zakończyć notowania na umiarkowanych plusach, a NASDAQ zdołał pobić kolejny historyczny rekord notowań, co było możliwe dzięki m.in. dobremu zachowaniu akcji Apple w oczekiwaniu na wyniki za IV kwartał (w środę po sesji).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Pomimo poprawy notowań pod koniec amerykańskiej sesji, w trakcie dzisiejszego poranka obserwujemy spadki w Azji, a kontrakty na rynkach europejskich oscylują wokół zera. Przy braku publikacji ważniejszych danych makro możliwy jest więc brak impulsu do zmian w krótkoterminowej, spadkowej tendencji na lokalnym rynku akcji.

 


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk