• Odbierz prezent
Narodowy Bank Czech podniósł po raz kolejny stopy procentowe! Dane z USA nie zachwyciły, ale kurs dolara w górę. Japońska giełda znów większa od chińskiej!

Czeski Bank Narodowy zgodnie z oczekiwaniami podniósł wczoraj stopy procentowe. W rezultacie główna stopa znajduje się na poziomie 1,25%. Jak to często bywa gdy decyzja jest zgodna nie ma ona wpływu większego na rynek. Po podwyżce czeska stopa znajduje się tylko 0,25% poniżej głównej stopy w Polsce. Wielu analityków zastanawia się dlaczego Czesi podnoszą stopy procentowe a Polacy nie.


Kurs dolara do złotego USDPLN znajdziesz tutaj!


Powodem jest lepsza kondycja gospodarki. Podczas gdy inflacja w Polsce wciąż nie może stabilnie osiągnąć poziomu 2% w Czechach przez niemal cały ostatni rok znajdowała się powyżej tej granicy. Warto też zwrócić uwagę, że Czechy są mniej zadłużonym krajem. Relacja długu publicznego do PKB została zduszona z 45% w najgorszym momencie kryzysu poniżej 35% obecnie. Polska z kolei wciąż jest zadłużona powyżej 50% PKB. Warto również zwrócić uwagę, że Czesi uchodzą za znacznie solidniejszy dłużników i już teraz płacą niemal punkt procentowy mniej kosztów obsługi zadłużenia.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Kurs dolara w górę mimo słabszych danych z USA!

Zamówienia na dobra okazały się słabsze niż oczekiwali analitycy. Zarówno wersja na dobra trwałego użytku jak i ta bez środków transportu okazały się o 0,2% słabsze od oczekiwań. Zgodnie z przewidywaniami wypadły za to dane z rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosło 218 tysięcy. Co ciekawe inwestorzy musieli mieć inny pogląd na te dane niż analitycy tworzący prognozy. Po samych danych kurs dolar bowiem umacniał się zamiast osłabiać jak to często ma miejsce po słabszych danych.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Zmiana na podium największych giełd na świecie - Japońska giełda wraca na drugie miejsce

Japońska giełda po czterech latach wraca na miejsce drugiej największej na świecie. Zdarzenie to nie ma na razie większego wpływu, ale jest kolejnym symbolem słabości Chin. Państwo Środka traci głównie na wojnie handlowej z USA. Wiele wycen było tam opartych na perspektywach rozwoju za ocean. Teraz są one urealnione. Warto zwrócić uwagę, że fundamentalnie kraj ten nie ma jeszcze poważniejszych problemów.


sporządził Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk