• Odbierz prezent
Nanoracks, Voyager Space i Lockheed Martin rozpoczynają współpracę w celu opracowania komercyjnej stacji kosmicznej
fot. freepik.com

Stacja będzie mieć stałą załogę, aby wspierać badania i działalność przemysłową Firma Nanoracks, we współpracy z Voyager Space i Lockheed Martin [NYSE: LMT], utworzyła zespół, aby opracować pierwszą w historii swobodnie latającą, komercyjną stację kosmiczną – Starlab.

Będzie ona stale obsadzoną załogą platformą komercyjną,

przeznaczoną do prowadzenia kluczowych badań, wspierania działalności przemysłowej oraz zapewniania ciągłej obecności i przywództwa USA na niskiej orbicie okołoziemskiej. Oczekuje się, że Starlab osiągnie początkową zdolność operacyjną do 2027 roku. Aby sprostać potrzebom rządu USA, międzynarodowej agencji kosmicznej i komercyjnym potrzebom do życia w kosmosie, firmy te specjalnie zaprojektują Starlab, aby umożliwić dalszy rozwój gospodarki kosmicznej i zaspokoić stłumiony popyt klientów na usługi kosmiczne, takie jak badania materiałów, rozwój roślin i pracę astronautów.

Wspólnie, firmy te wnoszą niezrównane doświadczenie w wykorzystaniu komercyjnej przestrzeni kosmicznej, projektowaniu i wydajności inżynieryjnej, innowacjach technologicznych i strategii inwestycyjnej. „Od samego początku firma Nanoracks dążyła do posiadania i obsługi prywatnej stacji kosmicznej, aby w pełni uwolnić popyt rynkowy”, mówi Jeffrey Manber, dyrektor generalny i współzałożyciel Nanoracks. „Nasz zespół spędził ostatnią dekadę, zgłębiając tematykę stacji kosmicznych, rozumiejąc potrzeby klientów, śledząc rozwój rynku i inwestując w prywatny sprzęt na ISS, taki jak Bishop Airlock. Nanoracks i cały nasz zespół są podekscytowani współpracą z NASA i naszymi przyjaciółmi na całym świecie, rozpoczynając kolejny etap naszej działalności razem z projektem Starlab”. NASA ogłosiła niedawno projekt Commercial Low-Earth Orbit (LEO) Destination (CLD), mający na celu wsparcie rozwoju prywatnych stacji kosmicznych. CLD będzie stymulować wieloaspektową gospodarkę LEO i zapewni możliwości prowadzenia badań z zakresu nauk ścisłych w ramach LEO, zanim wycofana z użytkowania zostanie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Nanoracks będzie liderem prac rozwojowych nad Starlab,

wykorzystując ponad dziesięcioletnie doświadczenie jako pionier i światowy lider komercyjnej eksploatacji ISS. Voyager Space, większościowy udziałowiec Nanoracks, będzie kierować strategią i inwestycjami kapitałowymi, a Lockheed Martin, lider w opracowywaniu i operowaniu złożonymi pojazdami kosmicznych, będzie pełnić funkcję wykonawcy i integratora technicznego. Na podstawowe elementy stacji kosmicznej Starlab składają się: zaprojektowana i zbudowana przez Lockheed Martin duża nadmuchiwana przestrzeń siedliskowa (habitat), w której będzie przebywać załoga, metalowy węzeł dokujący, element zasilający i napędowy, duże ramię robota do obsługi ładunków i rozładunków oraz najnowocześniejsze laboratorium do przeprowadzania różnorodnych operacji badawczych, naukowych i produkcyjnych. Starlab będzie w stanie nieprzerwanie gościć do czterech astronautów do prowadzenia kluczowych badań. „Cieszymy się, że możemy być częścią tak innowacyjnego i sprawnego zespołu, który pozwala każdej firmie wykorzystać swoje główne mocne strony” – powiedziała Lisa Callahan, wiceprezes i dyrektor generalny Commercial Civil Space w Lockheed Martin.

„Ogromne doświadczenie Lockheed Martin w produkcji złożonych pojazdów i systemów kosmicznych, w połączeniu z komercyjnymi innowacjami biznesowymi Nanoracks i ekspertyzą finansową Voyagera, pozwolą naszemu zespołowi stworzyć stację kosmiczną zorientowaną na klienta, która będzie napędzać naszą wizję przyszłości. Zainwestowaliśmy znaczne środki w technologię siedliskową, która pozwala nam zaproponować efektywny kosztowo i nastawiony na realizację misji projekt dla Starlab”. Model biznesowy Starlab firmy Nanoracks został zaplanowany tak, aby umożliwić klientom na całym świecie dostęp do realizacji badań w ramach nauk ścisłych, badań i produkcji oraz wnieść wartość dodaną do długotrwałych suwerennych misji kosmicznych.

Starlab będzie również obsługiwać turystykę oraz inną działalność handlową i biznesową, prowadzoną w kosmosie

„Voyager Space jest bardzo pewny modelu biznesowego Starlab oraz jego zdolności do komercyjnej równowagi w długiej perspektywie i dobrej kapitalizacji” – mówi Dylan Taylor, prezes i dyrektor generalny Voyager Space. „Voyager Space dostrzega liczne synergie wykorzystujące możliwości w działalności operacyjnej naszej organizacji, jak i w ekosystemie Lockheed Martin. Postrzegamy to partnerstwo jako początek naszej wspólnej pracy”.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk