Reklama
WIG82 408,89+1,04%
WIG202 423,28+1,19%
EUR / PLN4,32+0,08%
USD / PLN4,00+0,32%
CHF / PLN4,42+0,21%
GBP / PLN5,05+0,21%
EUR / USD1,08-0,24%
DAX18 504,45+0,15%
FT-SE7 956,03+0,30%
CAC 408 241,17+0,44%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,55+0,99%
ROPA WTI81,83+0,13%
ZŁOTO2 192,81+0,05%
SREBRO24,40-0,69%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najwyższy poziom w historii! Silne ożywienie popytu w gospodarce

Najwyższy poziom w historii! Silne ożywienie popytu w gospodarce | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na ubiegłotygodniowym posiedzeniu (stopa referencyjna wynosi 0,10%). Podobnie jak w marcu br., w komunikacie podkreślono pozytywny wpływ działań ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowania polityki pieniężnej, na aktywność gospodarczą. Rada odnotowała również negatywny wpływ pogorszenia sytuacji epidemicznej i zaostrzenia restrykcji sanitarnych na aktywność ekonomiczną i nastroje w niektórych sektorach, jednak w ocenie RPP wpływ ten jest istotnie mniejszy niż wcześniej.

Choć Rada oczekuje wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach to uważa,

że będzie on przejściowy (por. MAKROpuls z 07.04.2021). Kwestia ta została również poruszona podczas piątkowego wystąpienia prezesa NBP. A. Glapiński zwrócił wówczas uwagę, że wzrost inflacji jest efektem wstrząsów podażowych pozostających poza wpływem polityki pieniężnej, takich jak wzrost cen ropy naftowej i uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a tym samym nie wymaga on reakcji ze strony RPP. Zgodnie z komunikatem NBP będzie kontynuował skup skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku (wartość dotychczas skupionych obligacji wyniosła 113,4 mld zł).

Tak jak oczekiwaliśmy,

RPP zmodyfikowała fragment swojego komunikatu dotyczący kursu walutowego (por. MAKROmapa z 06.04.2021). Wcześniej RPP sugerowała, że „brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP” może ograniczać tempo ożywienia gospodarczego w Polsce”. Fragment ten został zastąpiony neutralnym stwierdzeniem, że „tempo ożywienia gospodarczego w kraju będzie także uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego”.

Zmianę tę interpretujemy,

z jednej strony, jako wzrost akceptacji Rady dla bieżącego poziomu kursu złotego, z drugiej zaś jako utrzymującą się niską tolerancję RPP dla szybkiej aprecjacji kursu złotego w najbliższych miesiącach. Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym RPP nie zmieni stóp procentowych do końca 2022 r. Pierwszej podwyżki stopy referencyjnej z 0,10% do 0,25% oczekujemy w I kw. 2023 r. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zwiększyła się do 744 tys. wobec 728 tys. dwa tygodnie temu, co było wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (680 tys.).

Z kolei liczba kontynuowanych wniosków o zasiłek obniżyła się do 3,7 mln wobec 3,8 mln,

Reklama

co jednak w pewnym stopniu wynikało z utraty prawa do zasiłku przez osoby długotrwale bezrobotne. Dane wskazują tym samym, że choć sytuacja na amerykańskim rynku pracy poprawia się (por. MAKROmapa z 06.04.2021), to tempo tej poprawy jest bardzo powolne, a sam rynek nadal znajduje się daleko od stanu równowagi. W ubiegłym tygodniu opublikowany został również indeks ISM dla usług, który zwiększył się w marcu do 63,7 wobec 55,3 pkt. w lutym, co było wyraźnie powyżej oczekiwań rynku. Tym samym indeks ukształtował się na najwyższym poziomie w historii (tj. od lipca 1997 r.). Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów wszystkich czterech jego składowych: dla bieżącej aktywności, nowych zamówień, zatrudnienia oraz czasu dostaw.

W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje zwiększenie składowej dla nowych zamówień do najwyższego poziomu w historii

Silne ożywienie popytu w warunkach ograniczeń podażowych oddziałuje w kierunku wzrostu cen produktów wykorzystywanych w świadczeniu usług. Wsparcie dla takiej oceny stanowi wzrost indeksu dla cen płaconych przez firmy z sektora usług do najwyższego poziomu od lipca 2008 r. Ubiegłotygodniowe dane stanowią ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu amerykańskiego PKB zmniejszy się w I kw. do 4,2% wobec 4,3% w IV kw.

Uważamy,

że kolejne kwartały przyniosą wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego, czemu sprzyjać będzie uruchomienie nowego pakietu fiskalnego w skali 1,9 bln USD. Prognozujemy, że w całym 2021 r. PKB w USA zwiększy się o 5,1% wobec spadku o 3,5% w 2020 r., a w 2022 r. wzrośnie o 2,9%. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały ważne dane z Niemiec. Produkcja przemysłowa obniżyła się w lutym o 1,6% m/m wobec spadku o 2,0% w styczniu, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (+1,5%).

Tym samym produkcja przemysłowa w Niemczech była w lutym o 6,1%

niższa niż w lutym 2020 r., czyli przed wybuchem pandemii. Spadek produkcji wynikał z jej obniżenia we wszystkich działach: w przetwórstwie, energetyce i budownictwie. Uwzględniając przeznaczenie wytwarzanych dóbr, spadek produkcji odnotowano w przypadku dóbr kapitałowych jak i pośrednich, podczas gdy produkcja dóbr konsumpcyjnych nieznacznie zwiększyła się. Warto odnotować, że produkcja dóbr kapitałowych obniżyła się najsilniej od kwietnia 2020 r.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy dane nt. zamówień w przetwórstwie,

których dynamika zwiększyła się w lutym do 1,2% m/m wobec 0,8% w styczniu, kształtując się nieznacznie powyżej oczekiwań rynku (1,0%). Zwiększenie tempa wzrostu zamówień wynikało z wyższej dynamiki zamówień krajowych, podczas gdy przeciwny wpływ miała niższa dynamika zamówień zagranicznych, co było związane z niższym zamówieniami spoza strefy euro. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały także dane nt. nadwyżki w niemieckim bilansie handlowym, która zmniejszyła się w lutym do 19,1 mld EUR wobec 21,2 mld EUR w styczniu, kształtując się lekko poniżej oczekiwań rynku (20,0 mld EUR).

Dynamika eksportu obniżyła się do 0,9% w lutym wobec 1,6% w styczniu,

Reklama

podczas gdy dynamika importu wzrosła do 3,6% wobec -3,5% (przy oczekiwaniach równych odpowiednio 1,0% i 2,4%). Ubiegłotygodniowe dane z niemieckiej gospodarki, w szczególności wyraźnie słabsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej stanowią duże zaskoczenie w świetle bardzo dobrych wyników badań koniunktury w niemieckim przetwórstwie (por. MAKROmapa z 29.03.2021). Warto odnotować, że utrzymującemu się spadkowi produkcji w przetwórstwie towarzyszy relatywnie silny wzrost nowych zamówień w tym sektorze. Sugeruje to, że istotnym czynnikiem ograniczającym ożywienie produkcji są narastające bariery podażowe (wąskie gardła w globalnych łańcuchach dostaw).

Podtrzymujemy naszą prognozę,

zgodnie z którą kwartalne tempo niemieckiego PKB zwiększy się w I kw. br. do 0,8% wobec 0,3% w IV kw. 2020 r. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostało Minutes z marcowego posiedzenia FOMC. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami treść Minutes była spójna z dotychczasową retoryką FED i nie dostarczyło ono nowych istotnych informacji z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej w USA (por. MAKROmapa z 06.04.2021). Zgodnie z zapisem dyskusji po posiedzeniu, członkowie FOMC dostrzegają pozytywny wpływ postępującego programu szczepień oraz przyjętego nowego pakietu fiskalnego na perspektywy gospodarcze w USA. Podkreślają oni jednak, że parametry amerykańskiej gospodarki nadal istotnie odbiegają od celów Rezerwy Federalnej dla zatrudnienia oraz inflacji i najprawdopodobniej minie „trochę czasu” zanim odnotowany zostanie wyraźny postęp w kierunku ich osiągnięcia.

Treść Minutes sugeruje również,

że członkowie FOMC z wyprzedzeniem poinformują uczestników rynku zanim rozpoczną zmniejszanie skali prowadzonego przez FED programu skupu aktywów. W zapisie dyskusji znalazła się również informacja, że choć członkowie FOMC oczekują silnego wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach, to uważają, że będzie on przejściowy. Treść Minutes potwierdziła również, że obserwowany w ostatnim czasie silny wzrost rentowności amerykańskich obligacji nie niepokoi członków FOMC tak długo, jak warunki finansowania w USA pozostają korzystne. Zapis dyskusji z marcowego posiedzenia FOMC stanowi wsparcie dla naszego scenariusza zakładającego stabilizację stóp procentowych na obecnym poziomie co najmniej do końca 2023. Jednocześnie uważamy, że FED utrzyma obecną skalę skupu aktywów do końca br.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej