• Odbierz prezent
Największy spadek PKB w historii Polski - co wpłynęło na tak fatalne odczyty?

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikował pełne dane dotyczące PKB Polski w drugim kwartale 2020 r. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, zanotowano największy spadek PKB w najnowszej historii Polski - jego wartość spadła o 8,9% w porównaniu do pierwszego kwartału oraz o 8,2% w porównaniu do drugiego kwartału 2019 r.

 

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, PKB Polski w ujęciu kwartalnym spadł o 8,9% już po uwzględnieniu wzrost cen, wynikającego z inflacji. W perspektywie rocznej spadek PKB wyniósł zaś 8,2% oraz 7,9% po wyrównaniu sezonowym, co jest najgorszym odczytem we współczesnej historii Polski (dane statystyczne prowadzone są od stycznia 1996 r.).

Mimo tego, że GUS opublikował szybki szacunek dot. PKB ponad dwa tygodnie temu, dziś poznaliśmy pełne dane na temat wpływu poszczególnych kategorii na ten wynik.

Największy negatywny wpływ na PKB w II kwartale miała konsumpcja gospodarstw domowych, która spadła aż o 6,3 pkt. proc. Inwestycje obniżyły wynik o 1,8 pkt. proc., zaś zapasy zanotowały spadek o 1,7 pkt. proc.

W perspektywie rocznej konsumpcja i inwestycje spadły aż o 10,9 pkt. proc., eksport skurczył się o 14,3 pkt. proc., zaś import spadł o 17,5 pkt. proc.

Jeśli chodzi zaś o branże, które najmocniej odczuły skutki pandemii i wstrzymania gospodarki, na pierwszym miejscu uplasowała się gastronomia i zakwaterowanie (-78,4% r/r). Znacznie mniejsze spadki zanotowały transport (-15,7% r/r) oraz przemysł (-11,8% r/r). Niewielkie wzrosty zanotowano w branży usług publicznych (2,7% r/r) oraz informacji i komunikacji (2,4% r/r).

W trzecim kwartale odczyt PKB powinien być znacznie lepszy, ze względu na fakt, iż ograniczenia aktywności gospodarczej i przemieszczania się były już wówczas luzowane lub całkowicie wycofane, a gospodarka powoli powraca do swojego normalnego tempa.

 

FXMAG biznes największy spadek pkb w historii polski - co wpłynęło na tak fatalne odczyty? eurpln euro to polish zloty pkb  gus  pandemia  recesja 1

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk