• Sklep
  • Odbierz prezent
Największy rajd dolara od 2016 roku

Dolar amerykański zyskuje dziś łącznie ósmy dzień z rzędu, tworząc najlepszą passę dla amerykańskiej waluty od trzech lat ze względu na zwiększony optymizm związany z rozmowami na linii USA-Chiny w sprawie umów handlowych.

Indeks dolara jest także wspierany przez słabość pozostałych walut wynikającą m.in. z opublikowanych dziś danych dla Wielkiej Brytanii wskazujących na słabość tamtejszej gospodarki, co osłabiło funta, ze względu na coraz większy pesymizm do strefy euro wpływający na słabość euro oraz na flash crash na franku szwajcarskim. Dodatkowo przeceniony został jen ze względu na poprawę sentymentu i wzrosty najpierw na chiński, a później europejskim rynku akcji. Optymizm ten wynika z doniesień odnośnie rozmów doradców prezydenta Trumpa, którzy mówili o możliwych rozmowach na szczycie z chińskim przywódca już w przyszłym miesiącu. Dodatkowo Chiny poinformowały, że wicepremier Liu dołączy do przedstawiciela USA Roberta Lighthizera i sekretarza skarbu Stevena Mnuchina w rozmowach handlowych w Pekinie 14-15 lutego.

Kurs pary EURUSD spadł dziś do poziomu 1,1280, czyli najniższego od połowy grudnia, kontynuując trend spadkowy, który rozpoczął się w rejonie 1,1480. W konsekwencji para USDPLN zawędrowała do najwyższego poziomu od połowy listopada, docierając do poziomu 3,83. Niemniej jednak złoty traci na szerokim rynku, gdzie np. notowania do euro przekroczyły 4,32 złotego, co oznacza, że wspólna waluta jest najdroższa od 20 listopada 2018 roku, a trend umocniena EUR do PLN trwa nieprzerwanie od 4,25.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk