• Odbierz prezent
Największe spółki z największego indeksu na GPW motorem napędowym wzrostów - 	WIG20 kontynuuje zwyżkę
fot. freepik.com

Czwartek przyniósł kontynuację wzrostów na krajowym rynku akcji. Motorem napędowym pozytywnych zmian okazały się największe spółki skupione w indeksie WIG20, który wzrósł o 1,04%, kończąc handel na poziomie 2050 punktów. Jest to o tyle ważne, że ww. indeks jest na drodze do zakończenia tygodnia powyżej strefy 2000 punktów, która ograniczała dotychczas ruch boczny obserwowany od kilku miesięcy na rynku krajowych blue chipów. Motorem napędowym wzrostów były banki i spółki energetyczne.

WIG-banki zanotował ponad 4% wzrosty kończąc handel na poziomie widzianym ostatnio na początku 2020 roku

Sytuację wspierały trochę poranne informacje odnośnie wyroku TSUE ws. kredytów frankowych w którym zgodnie z oczekiwaniami rynku organ wspólnoty potwierdził, iż że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w takiej umowie podlegają przepisom prawa krajowego, a kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy. Po zachowaniu indeksu banków widać było, że rynek oczekiwał w tej sprawie negatywnych niespodzianek. Kolejny dzień z rzędu zyskiwał również indeks WIG-Energia

Obecnie znajduje się on na najwyższym poziomie od początku 2019 roku. Jak widać inwestorzy nadal dyskontują w cenach spółek z branży wydzielenie z sektora aktywów węglowych, który może doprowadzić do re-ratingu emitentów z branży energetycznej. Za oceanem inwestorzy dyskontowali dobre dane z tamtejszej gospodarki. Produkt Krajowy Brutto Stanów Zjednoczonych w I kwartale 2021 roku wzrósł o 6,4% w ujęciu zannualizowanym kw/kw - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano wzrostu na poziomie +6,1%. Poznaliśmy również dane z rynku pracy.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 553 tys.

- poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Jest to trzeci z rzędu odczyt poniżej 600 tysięcy osób, co świadczy o stopniowym powrocie amerykańskiej gospodarki do pełnej aktywności. Powyższe przełożyło się na wzrosty głównych indeksów, a S&P 500 ustanowił historyczny rekord, kończąc handel na poziomie 4211 punktów.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Wczorajsza, pozytywna sesja za oceanem nie przekłada się na dodatnie kwotowania rynków kasowych w godzinach rannych. Japoński Nikkei 225 zakończył handel z blisko 1% stratą, a kontrakty terminowe na S&P500 są kwotowane na ujemnych poziomach. Wygląda zatem na to, że w dniu dzisiejszym inwestorzy na GPW w Warszawie mogą być raczej skorzy do realizacji zysków po kilku dniach wzrostów, co implikuje negatywne otwarcie handlu.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk