• Odbierz prezent
piramida finansowa kryptowaluty

W swym artykule na portalu Cointelegraph Nick Bel opisał najbardziej znane piramidy finansowe świata kryptowalut. W każdej z nich inwestorzy stracili miliardy dolarów, których nie udało im się odzyskać. Wielu organizatorów tych niecnych procederów pozostało nieuchwytnych dla wymiaru sprawiedliwości.

 

Jak zwraca uwagę Nick Bel w swym artykule, kryptowaluty istnieją od około 10 lat, ale już wkradły się w ten rynek piramidy finansowe, zwane też schematami Ponziego. Nazwa ta wywodzi się od nazwiska pierwszego twórcy takiego schematu, który działał na początku XX wieku. Schemat ten był powielany w wielu różnych przedsięwzięciach w rozmaitych branżach i dotarł też do świata kryptowalut.

Takie programy nie wytwarzają dóbr czy usług, lub robią to w znikomym stopniu, a ich działalność skupia się przede wszystkim na pozyskiwaniu nowych osób skłonnych zainwestować swe środki. Jedynymi osobami, które zarabiają na takich systemach, są ich organizatorzy oraz inwestorzy, którzy jako pierwsi dołączyli do programu i zdążyli w odpowiednim czasie wypłacić swe środki. Pozostali uczestnicy takich przedsięwzięć zostają bez pieniędzy czy wartościowych kryptowalut, a niekiedy nawet popadają w długi. Nawet jeśli twórcy piramid finansowych zostają ujęci przez wymiar sprawiedliwości, zwykle ciężko jest odzyskać utracone środki.

W dalszej części swego artykułu Nick Bel opisuje najbardziej znane piramidy finansowe w świecie kryptowalut.

 

OneCoin

OneCoin jest uznawany za jedną z największych piramid finansowych na rynku kryptowalut. Piramida działała w latach 2014-2017. W wyniku jej działalności zostało pokrzywdzonych około 3 mln osób. Łączne straty inwestorów wyniosły blisko 5 mld USD. Założycielką OneCoina jest obywatelka Bułgarii – Ruja Ignatova. Piramida działała w różnych krajach według klasycznego schematu Ponziego, w którym uczestnicy otrzymywali nagrodę za każdą zaproszoną osobę. Twórczyni tego przedsięwzięcia przekonywała w swych filmach na YouTubie, że OneCoin wkrótce stanie się najbardziej wpływową kryptowalutą na świecie. Były nawet zapewnienia, że nowa waluta „zabije Bitcoina”. Jednak nie miała ona nawet własnego blockchainu, a płatności za jej pomocą były przyjmowane jedynie na stronach internetowych powiązanych z tym projektem.

Gdy OneCoin zaczął swą działalność, bułgarski rząd ostrzegał przed zagrożeniem, publikując informację o ryzyku związanym z uczestnictwem w OneCoinie, gdyż projekt ten nie jest instrumentem finansowym i nie jest kontrolowany przez organy regulacyjne. To spowodowało, że OneCoin opuścił Bułgarię. Firma zaprzestała też współpracy z bułgarskimi bankami. Jednak wkrótce zaczęły  napływać krytyczne uwagi i spostrzeżenia dotyczące uczestnictwa w tym schemacie ze strony Wielkiej Brytanii, Austrii i Tajlandii. We Włoszech i Niemczech zabroniono działalności OneCoina i zablokowano jego konta bankowe.

OneCoin nadal cieszył się jednak zainteresowaniem w innych krajach. Organizowane były też spotkania z inwestorami. Szefowa OneCoina nie pojawiła się jednak na kolejnym ustalonym spotkaniu z inwestorami w Lizbonie. Nigdy więcej jej już nie zobaczono i nie ma też o niej żadnych informacji. Rząd USA oskarżył Ruję Ignatovą o oszustwo i pranie pieniędzy. Grozi jej 25 lat więzienia. Jednak jak do tej pory aresztowano jedynie kilka osób z jej otoczenia,  m. in. prawnika, brata oraz byłego partnera biznesowego. Sama sprawczyni pozostaje nadal nieuchwytna.

 

BitConnect

BitConnect był dużą piramidą finansową, która działała w latach 2016-2018. Była zorganizowana przez nieznanych twórców i prowadzona przez osobę zwaną Satao Nakamoto. Uczestnicy mieli nabywać tokeny BCC i przechowywać je na specjalnej platformie, a bot tradingowy miał automatycznie zarabiać zyski. Członkowie projektu mieli otrzymywać zyski w wysokości 40% miesięcznie. Według organizatorów BitConnect, z początkowej inwestycji 1000 USD, już po trzech latach inwestorzy mogli oczekiwać wypłaty 50 mln USD. Pierwszą osobą, która podjęła się krytyki tego projektu był twórca kryptowaluty Ethereum – Vitalik Buterin, który stwierdził, że obietnica 1% zysku dziennie to klasyczny schemat Ponziego. Po pewnym czasie prezes funduszu inwestycyjnego Galaxy Digital - Mike Novogratz i twórca kryptowaluty Litecoin – Charlie Lee zgodzili się z jego opinią. W tym samym czasie napłynęły pytania do organizatorów BitConnect ze strony brytyjskich organów regulacyjnych, które zażądały, by spółka ujawniła swój model biznesowy. Jednak nie przeszkodziło to organizatorom brać udział w eventach poświęconych kryptowalutom i przyciąganiu nowych inwestorów. Amerykańskie organy regulacyjne pomogły zakończyć tę historię, określając BitConnect jako piramidę finansową i żądając zaprzestania przez nią działalności. Po tym wydarzeniu wartość tokenu BCC spadła o 90%, a inwestorzy zostali pozostawieni z łączną stratą 3,5 mld USD. Jeden z organizatorów piramidy - Divayesh Darji – szef indyjskiego oddziału Bitconnect znalazł się za kratkami. Wyszedł jednak za kaucją w 2019 r.

 

PlusToken

To jedna z najnowszych piramid finansowych w ostatnich latach. Została założona w 2018 r. Była reklamowana na chińskim portalu społecznościowym WeChat. Obiecywano zwrot z inwestycji na poziomie 10-30% miesięcznie. Około 4 mln osób nieświadomie stało się uczestnikami schematu Ponziego. Początkowo organizatorzy pomagali im zdobywać wiedzę finansową i uczyli używania kryptowalut, ale ostatecznie miało to na celu, by przyciągnięci inwestorzy wymienili swe środki na tokeny Plus. W tym przypadku część organizatorów dosięgnął wymiar sprawiedliwości. Rok temu sześciu z nich zostało aresztowanych przez chińskie władze. Jednakże 3 mld USD utracone przez inwestorów nie mogły zostać im zwrócone, gdyż pozostały w rękach członków zespołu PlusToken, którzy nadal przebywają na wolności. 22 czerwca 2020 r. wszystkie tokeny EOS zostały wypłacone z portfeli piramidy, a wkrótce również tokeny ETH.

 

Czytaj także: PlusToken - największa kryptowalutowa piramida finansowa w historii

Przestrzeń wirtualnych walut ze względu na swój zdecentralizowany charakter, rosnącą popularność i wciąż niewielki odsetek osób, które są w stanie poruszać się w niej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa jest idealnym środowiskiem dla finansowych oszustów i twórców piramid finansowych. Łapią oni w swo.. Czytaj
PlusToken - największa kryptowalutowa piramida finansowa w historii

 

Podsumowanie

Pomimo, że wspomniane piramidy finansowe praktycznie zaprzestały swej działalności, wciąż pojawiają się nowe, przyciągając niedoświadczonych inwestorów. Rządy nie są w stanie chronić swych obywateli przed wszystkimi takimi programami, a duże zyski obiecywane przez firmy powinny być lampką ostrzegawczą.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk