• Odbierz prezent
Najwięcej zamożnych ludzi mieszka obecnie w Azji
Z artykułu dowiesz się:

-dlaczego instytucje finansowe biją się o azjatycki rynek

Coraz więcej bogatych azjatów zwraca się do banków, żeby te zarządzały ich kapitałem w czasach niepewności na rynkach i zwiększonej zmienności. Badania pokazują, że jest to duża zachęta dla firm takich jak UBS Group AG czy Credit Suisse Group AG, które rozwijają swoją działalność w regionie.

 

W maju jedna czwarta bogatych inwestorów z Azji powierzała swój kapitał bankom, natomiast 3 lata wcześniej było to zaledwie 10%. W tym okresie odsetek osób zarządzających swoim kapitałem na własną rękę spadł w tym czasie z 70 do 52%.

Ten trend będzie kontynuowany, a wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, niepewność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach jeszcze bardziej skłaniają inwestorów do powierzenia swoich pieniędzy w ręce profesjonalistów twierdzi analityk East&Partners. Firma przewiduje, że do końca maja 2017 roku odsetek takich osób wyniesie 30% natomiast ludzie decydujący się na inwestowanie samemu będą stanowić 47% ogółu.

"Przede wszystkim ze względu na ciągłe zmiany w gospodarce światowej i zwiększone niepewności na rynku, HNWI zrozumieją, że profesjonalne doradztwo jest niezbędne do akumulacji bogactwa oraz jego ochrony" powiedział  analityk. Obecna tendencja dobrze rokuje dla UBS i Credit Suisse, które koncentrują się na rozszerzeniu działalności na tamtejszym rynku. UBS w ciągu kolejnych pięciu lat planuje zatrudnić dodatkowych 600 osób obsługując rynek azjatycki. Credit Suisse do końca 2018 roku chce zwiększyć liczbę swoich pracowników z 615 do 800 osób.

 

Wielki rynek

Wartość prywatnych majątków w Azji pierwszy raz przewyższyła Amerykę Północną w 2015 roku, głównie dzięki rozwijającej się gospodarce oraz rynkowi nieruchomości. „Perspektywy dla stopnia zamożności azjatów są pozytywniejsze niż dla reszty świata. Nagromadzeni się aktywów klientów będzie szczególnie silne w tej części świata” mówi Fabio Campelli, główno zarządzający funduszem Deutsche Bank AG.

Niemiecki pożyczkodawca także zwiększa liczbę pracowników w Azji oraz rozwija swoją infrastrukturę. Do oddziałów w Hong Kongu i Singapurze przez pięć kolejnych lat ma dołączać 25 pracowników rocznie.

Badania East & Partners pokazują, że nieruchomości pozostają ulubionymi inwestycjami bogatych Azjatów, reprezentując około 32 procent ich alokacji aktywów,  następne w kolejności są akcje oraz alternatywne klasy aktywów. Badania pokazują także, że proporcje te zmieniają się na niekorzyść nieruchomości, które jeszcze w 2013 roku stanowiły ponad 40% portfela inwestorów.

Firma przebadała pod tym kątem około 900 bogatych osób z Chin, Hong Kongu, Indii, Indonezji, Malezji, Filipin, Singapuru, Korei Południowej, Tajwanu oraz Tajlandii.


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk