• Odbierz prezent
Najważniejsze gospodarki Eurolandu
Z artykułu dowiesz się:

- Które gospodarki strefy euro pełnią w niej najważniejszą rolę

- Jak kształtują się podstawowe wskaźniki makroekonomiczne w czterech największych gospodarkach eurolandu

- Z jakimi problemami zmagają się kluczowe państwa strefy euro

Unikalny w skali światowej projekt połączenia wspólną walutą i polityką pieniężną państw, różniących się od siebie pod względem zaawansowania rozwoju gospodarczego, oficjalnie rozpoczął się w 1999 roku. EURO stało się walutą w jedenastu państwach członkowskich – m.in. w Niemczech oraz Francji – tym samym zastępując używane dotychczas waluty krajowe.

 

Początkowo EURO było używane jedynie przy płatnościach bezgotówkowych oraz do celów rozliczeniowych, a środkiem wymiany przy płatnościach gotówkowych w dalszym ciągu pozostawały dawne waluty. Trzy lata później, w 2002 roku, europejska waluta miała swój debiut w postaci fizycznej, co oznaczało, że obywatele krajów zrzeszonych w unii monetarnej, mogli oficjalnie zacząć korzystać z monet i banknotów, które stały się środkiem płatniczym w największych gospodarkach w Europie. Dokonane przedsięwzięcie było największą na świecie, jednorazową operacją wymiany walut.

 

Początki

Jednak fundamenty pod budowę eurolandu zostały stworzone już w połowie ubiegłego wieku. W 1951 roku powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, którą wspólnie utworzyły Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg Niemcy i Włochy. Organizacja zintegrowała procesy ekonomiczne zachodzące pomiędzy państwami-założycielami. Dała podstawę dla przyszłego rozwoju współpracy gospodarczej i walutowej w kręgu największych europejskich gospodarek i powstania. Dzięki niech zrodziły się pomysły UE oraz późniejszy projekt strefy euro. Historia pokazała jednak, że przeprowadzenie tak skomplikowanego procesu, wymagało wielu lat intensywnej pracy, i to na wszystkich szczeblach struktury. [...]

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Robert Pietrzak

Młodszy Analityk Rynków Finansowych w HFT Brokers. Zwolennik fundamentalnego podejścia do rynków i rozpoznawania długotrwałych trendów makroekonomicznych. Laureat konkursu ProjectTRADER.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk