• Odbierz prezent
Najważniejsze głosowanie ws. Brexitu odbędzie się dziś wieczorem! A jak kształtują się kurs euro i dolara przed głosowaniem?

29 marca Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. W związku z brakiem akceptacji porozumienia wynegocjowanego przez premier May, brytyjscy posłowie chcą wydłużenia całego procesu.

Wczoraj Izba Gmin stosunkiem głosów 321-278 zagłosowała za sprzeciwem wobec Brexitu bez porozumienia z Unią Europejską. Dodatkowa poprawka, przegłosowana liczbą zaledwie 4 głosów zakłada, że Brexit bez umowy nie będzie potencjalnie rozważaną opcją zarówno 29 marca (jak chciała premier May), ale również w jakimkolwiek przyszłym terminie.

Dziś brytyjscy posłowie będą głosować w kwestii odsunięcia Brexitu w czasie. Obecnie dość kluczową kwestią (obok tego czy uda się „odłożyć” Brexit) jest to, na jak długo uda się wydłużyć cały proces. Pojawiają się informacje, sugerujące, że strona europejska mogłaby zgodzić się na nawet 2-letnie opóźnienie Brexitu. Premier May zdaje się jednak nadal preferować krótsze wydłużenie procesu. Dłuższe mogłoby grozić objęciem władzy przez Partię Pracy i przeprowadzeniem kolejnego referendum ws. Brexitu.

W kwestii wydłużenia procesu dziś przed południem wypowiedział się również szef Rady Europejskiej, Donald Tusk. Zapowiedział, że zaapeluje do 27 pozostałych krajów członkowskich UE o „otwartość na długie wydłużenie [procesu], jeśli Wielka Brytania uzna za niezbędne przemyślenie strategii związanej z Brexitem i zbudowanie wokół niej konsensusu”.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Kurs euro do złotego EUR/PLN w środę zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w okolicy poziomu 4,30. W kontekście wczorajszego dnia warto wspomnieć o produkcji przemysłowej w strefie euro. Dane w styczniu zaskoczyły na plus, dynamika produkcji wyniosła 1,4% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu rzędu 1% i była najwyższa od maja 2018 r. Jest to pozytywny sygnał na początek roku, zwłaszcza uwzględniając to, iż nadszedł po dwóch miesiącach spadków.

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Kurs funta do złotego GBP/PLN w środę wzrósł o 1,2%, wahając się w widełkach 4,97-5,07. W związku z wagą głosowań, które de facto zdeterminują przyszłość Brexitu i sytuację Wielkiej Brytanii, zmienność na funcie brytyjskim jest wyjątkowo duża. Na przestrzeni ostatnich kilku dni dzienne wahania brytyjskiej waluty w relacji tak do złotego, jak i głównych walut dochodziły aż do 2%.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Kurs dolara do złotego USD/PLN w środę spadł o 0,4%, wahając się w widełkach 3,79-3,81. Amerykańska waluta wczoraj radziła sobie dość słabo, tracąc w relacji do głównych walut. Wczorajsze dane o zamówieniach środków trwałych były jednak względnie dobre, w ujęciu ogólnym lepsze od oczekiwań. Inflacja PPI w lutym z kolei nieco spadła z poziomu 2,6% do 2,5% w ujęciu rocznym. Dane miały jednak bardzo ograniczone znaczenie dla inwestorów. Dzisiejsze publikacje również raczej nie powinny mieć istotnego wpływu na rynek walutowy.

 

KLUCZOWE PUBLIKACJE

15:00 – dane o sprzedaży nowych nieruchomości w USA w styczniu

18:00 – brytyjski parlament głosuje w sprawie wydłużenia Brexitu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nota prawna

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk