Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43-0,01%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,04%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze fakty o IKE/IKZE. O tym musisz pamiętać!

Darek Dziduch | 12:18 06 grudzień 2021
Najważniejsze fakty o IKE/IKZE. O tym musisz pamiętać! | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pozostał niecały miesiąc, aby założyć jeszcze w tym roku konto IKE lub IKZE i wykorzystać przysługujący nam limit wpłat na 2021 r. W tym odcinku odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dot. obu kont.

 

Jakie preferencje podatkowe zyskujesz inwestując przez IKE/IKZE?

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii edukacyjnej Filary Inwestowania, której partnerem jest DM BOŚ. W tym odcinku wracamy do zagadnień związanych z produktami długoterminowego oszczędzania, z których powinni korzystać wszyscy inwestorzy. Mowa oczywiście o IKE i IKZE, które - szczególnie w grudniu - są palącym tematem i jest jeszcze trochę czasu na to by założyć jedno, drugie lub oba i wpłacić przysługujący w tym roku limit. Przypomnę tylko, że limit wpłat na IKE w 2021 r. to 15 777 PLN, a dla IKZE 6310,80 PLN (9466,20 PLN dla osób samozatrudnionych). Niedawno poznaliśmy też wysokość limitów, które będą obowiązywać w przyszłym roku - dla IKE będzie to 17 766 PLN, a dla IKZE 7106,40 PLN (dla osób samozatrudnionych maksymalna kwota wpłaty wzrośnie do 10 659,60 PLN). 

Dlaczego wspomniałem o tym, że każdy inwestor powinien rozważyć założenie i regularne prowadzenie IKE/IKZE?

Przede wszystkim dlatego, że jest to prosty sposób na zwolnienie z 19% podatku od dochodów kapitałowych, a w przypadku IKZE w grę wchodzi również odliczenie wpłat na konto od dochodu do opodatkowania. Dzięki temu zapłacimy niższy PIT za każdy rok, w którym dokonaliśmy wpłaty na IKZE. Oczywiście, wspomniane preferencje podatkowe są obwarowane konkretnymi warunkami, które musimy spełnić - w tym m.in. poczekać z wypłatą środków do 60. rż, a w przypadku IKZE 65. rż.

Reklama

 

URL Artykułu

 

Skąd bierze się 10% podatek przy wypłacie z IKZE?

W przypadku IKZE sporo pytań i wątpliwości wzbudza przede wszystkim 10% zryczałtowany podatek, który jest pobierany przy wypłacie środków po 65. rż. i naliczany od kwoty, którą zgromadziliśmy przez lata oszczędzania. Co więcej, jest on pobierany bez względu na to czy pomnożyliśmy wpłacone środki czy straciliśmy - wypłacając środki z IKZE po osiągnięciu 65 rż. i dokonaniu dowolnych wpłat w pięciu różnych latach kalendarzowych, zgromadzona przez nas kwota zawsze będzie pomniejszona o 1/10 jej wartości.

Ten zryczałtowany 10% podatek został wprowadzony przez ustawodawcę ze względu na obecność corocznych ulg podatkowych, z których korzystaliśmy podczas prowadzenia IKZE. Jednak wbrew temu, co można w wielu miejscach przeczytać, 10% podatek od wypłaty nie sprawia, że prowadzenie IKZE przestaje mieć sens. Trzeba pamiętać o tym, że IKZE uprawnia do odliczenia każdorazowej wpłaty od dochodu do opodatkowania (wg stawki 17% albo 32% lub liniowego podatku 19%), co i tak działa na naszą korzyść. Oprócz tego, zyski wypracowane na IKZE po 65. rż. są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych. Tak więc, z pewnością zryczałtowany 10% podatek od wypłaty z IKZE nie wygląda zachęcająco, ale nie powinien też zniechęcać do jego założenia. 

Reklama

 

Wcześniejsza wypłata z IKE oraz z IKZE. Zasady

Wiele osób odkłada założenie IKE i IKZE w czasie, ze względu na to, że próg wiekowy po 60 i 65 rż w przypadku IKZE wydaje się bardzo odległy, część osób obawia się też zamrożenia swoich oszczędności na wiele lat.

Zarówno w przypadku IKE, jak i IKZE nie zamrażamy naszych pieniędzy, ponieważ w skrajnych przypadkach mamy prawo do wcześniejszej wypłaty środków. 

W przypadku IKE jest to dość proste:

Możliwa jest częściowa (od 2008 r.) lub pełna wypłata środków z IKE przed 60. rż. Wtedy jednak od osiągniętego zysku płacimy standardowy 19% podatek (wraz z zaległymi podatkami od dywidend i odsetkami od obligacji). Czyli zupełnie tak, jak w przypadku standardowego konta maklerskiego, bez preferencji podatkowych.

W przypadku IKZE zgromadzone środki również można wypłacić przed 65. rż, ale tylko w całości, tym samym likwidując konto

Oprócz tego, że zapłacimy należny podatek od zysków kapitałowych (w tym też m.in. od otrzymanych dywidend) jak w przypadku IKE, to do PIT-u za konkretny rok, w którym zrezygnowaliśmy z IKZE zostaną dopisane wszystkie ulgi podatkowe, z których wcześniej korzystaliśmy. Dla osób w I progu podatkowym (17%) jest to o tyle niekorzystne, że mogą przez to wejść w wyższy próg 32%.

Reklama

 

Kiedy jest możliwa wcześniejsza wypłata z konta IKE/IKZE bez konsekwencji podatkowych?

Czy jednak jest jakaś furtka, jakaś możliwość wcześniejszej wypłaty środków z IKE/IKZE bez wspomnianych konsekwencji podatkowych? Na to pytanie odpowie Paweł Kolek, ekspert BOŚ.

 

 

Do kiedy można oszczędzać na IKE/IKZE? IKE do 60 roku życia, a IKZE do 65?

Na sam koniec chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię - mówiąc o IKE i IKZE niemal nieustannie powtarza się o progach wiekowych, od których można dokonać wypłaty. Mało mówi się jednak o tym, co potem - czy osiągając wiek 60 lub 65 lat (IKZE) mogę dalej gromadzić oszczędności na koncie?

Reklama

Nie ma górnej granicy wiekowej prowadzenia IKE i IKZE, a w obu przypadkach gromadzone środki są oczywiście dziedziczone. Nie można jedynie wypłacić środków po osiągnięciu progu wiekowego, a następnie założyć kolejnego IKE lub IKZE. 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

ike co to ikze co to jest ike ikze jak założyć ike jak działa ike ike pzu co to jest ike ranking ike ike a ikze ike plus ike czy zus do kiedy decyzja gdzie założyć ike ike czy ikze co wybrać co to jest ike i ikze co dalej z ike jak odłożyć na emeryturę bez udziału składek zus i ike ike jak oszczedzac pieniadze ike czy ikze co to jest IKZE indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE co to ikze ranking ikze pzu ike gdzie najlepiej założyć ZUS czy IKE IKE co to jest IKE czy ZUS co wybrać limit ikze Indywidualne Konto Emerytalne ikze limit 2021 nn ikze mbank ikze ikze 2021 ranking ikze kalkulator ikze ikze pko ikze 2021 limit ikze kalkulator ike limit 2021 limit ike 2021 mbank ike ike vs ikze ike wypłata środków ike kalkulator produkty długoterminowego oszczędzania pzu ikze ikze ing ikze czy warto ikze jak odliczyć od podatku ikze jak działa ikze kiedy można wypłacić ikze do kiedy można wpłacić ikze jak założyć co to ikze co to jest ikze i jakie korzyści daje ono posiadaczowi jak rozliczyć ikze w pit zwrot z ikze jaki pit ikze jak oszczędzać pieniądze jak odliczyć wpłaty na ikze ikze kiedy wypłata jak rozliczyc ikze jaka jest różnica między ike a ikze co wybrać ike czy ikze ike czy zus do kiedy decyzja 2021 jak dokonać wypłaty z ike co to ike jak sprawdzić stan konta ike jak sprawdzić czy mam ike jak sprawdzić gdzie mam ike zus czy ike do kiedy ike czy ikze co lepsze jakie ike wybrać ike gdzie najlepiej jak przenieść pieniądze z ofe do ike co wybrać ike czy zus ike zus do kiedy ike ikze co to rachunek ike co to jest ike gdzie założyć ike jak założyć IKE - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Co trzeba wiedzieć o IKE IKE: Indywidualne Konto Emerytalne korzyści podatkowe - ike i ikze IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego Ulga podatkowa nawet do 2019zł - Sprawdź limit IKZE 2021 w PZU 10 najczęstszych pytań o IKZE IKZE: Oszczedzaj na emeryturę IKE czy IKZE? Co się bardziej opłaca? Broszura wpłaty na IKZE
Reklama

Czytaj dalej